Kalendārs


 

IZSTĀDE “LIEPĀJAS OPERAI – 100”

28. OKTOBRIS - 15. JANVĀRIS



Piektdiena
2022


Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” no 2022. gada 28. oktobra līdz 2023. gada 15. janvārim būs skatāma izstāde “Liepājas operai – 100”. Izstāde top sadarbībā ar Liepājas muzeju un ir veltīta nozīmīgām lappusēm Liepājas kultūrvēsturē. 2022. gada rudenī aprit 100 gadi, kopš tika nodibināta Liepājas opera, kura ar vērienīgu iestudējumu – Šarla Guno operu “Fausts” – uzsāka savu radošo darbību.



Jau kopš dibināšanas Liepājas opera bija profesionāls kolektīvs ar orķestri diriģenta Arvīda Pārupa vadībā un solistiem, kas vēlāk ierakstīja spožas lappuses Latvijas opermūzikas vēsturē, baleta trupu un jau labi sagatavotu publiku. 

Pirmie operu skaņraži savas kompozīcijas dēvēja par favola in musica jeb teiksmu mūzikā, savukārt izstādes veidotāji mēģina atdzīvināt stāstu par Liepājas operas spožo pagātni ar moto Rivivere una favola in musica! jeb Atdzīvini, izdzīvo vēlreiz teiksmu mūzikā!

Izstādes “Liepājas operai – 100” scenogrāfiju veido mākslinieks Kristians Brekte, koncepciju – Dr. art. Vēsma Lēvalde. Izstādē būs iespējams aplūkot operas kostīmu replikas, programmiņas un afišas, nošu partitūras, scenogrāfijas metus, foto liecības, mākslinieku sarakstes / vēstules un personīgos aksesuārus un dzirdēt audio ierakstus, piedāvājot plašāku priekšstatu par Liepājas operas bagātīgo vēsturi. Ekspozīcijā ietverti materiāli no Liepājas muzeja krājuma, Liepājas teātra arhīva, Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja krājuma, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī privātu arhīvu materiāli. 

Operas pastāvēšanas ziedu laikos – 20. gadsimta 20.– 40. gados – Liepājas operas skatuvi ar spēcīgām balsīm rotāja daudz ievērojamu solistu – Mariss Vētra, Alberts Verners, Arturs Priednieks-Kavara, Miķelis Fišers, Jānis Gulbis, Teodors Brilts, Erna Kukaine, Olga Freifelde, Helēna Cinka, Amanda Liberte-Rebāne, Alīda Vāne, Elfrīda Pakule, Aleksandrs Kortāns, Alfrēds Tiltiņš, Aleksandrs Viļumanis, Ādolfs Kaktiņš un daudzi citi. Te karjeru sāka Liepājas operas koncertmeistars, vēlāk pasaulē pazīstams diriģents Arvīds Jansons, viesojās pazīstami režisori, diriģenti, komponisti. 

Repertuārā bijušas gan pasaules klasiķu operas, operetes un baleti, gan oriģināldarbi (J. Kalniņa opera “Ugunī”, V. Hāna balets “Meitene ar sērkociņiem”, O. Karla dziesmu spēle “Meldermeitiņas”). Līdzās augstvērtīgam mākslinieciskajam izpildījumam Liepājas operā savu talantu izkopa arī izcili scenogrāfi (Ēvalds Dajevskis, Edgars Gūtmanis, Albīns Dzenis, Valters Uzticis, Dailis Rožlapa), baleta mākslinieki (Alberts un Ņina Kozlovski, Alma Zālīte u.c.), te iedibinātas spēcīgas muzikālās un vokālās tradīcijas. 

Pirmās operas Liepājā izrādīja jau 18. gadsimta 80. gados, un pirms Otrā pasaules kara liepājnieku iestudējumi sasniedza augstu māksliniecisko līmeni, tomēr pēc muzikālās trupas likvidēšanas 20. gadsimta 60. gados operu kā aktīvu Liepājas kultūras tradīciju nav izdevies atjaunot. Kopš Liepājā ir uzcelta akustiskā koncertzāle “Lielais dzintars”, ir cerības, ka izdosies atjaunot operas tradīciju, kas savulaik spilgti iezīmēja mūsu pilsētu Eiropas un pat pasaules kultūras un mūzikas kartē. Operas simtgades notikumi tradicionāli uzrunās gan bērnus, gan pieaugušos, gan mūzikas gardēžus, gan tos, kam favola in musica ir vēl neiepazīts pārdzīvojums.

Koncepcijas autore:
Dr.art. Vēsma Lēvalde

Scenogrāfija: Kristians Brekte

Izstādes atklāšana: 29. oktobrī plkst. 17.00

Ieeja: bez maksas

Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.



Atrašanās vieta:

Civita Nova 1


Organizē:

Lielais dzintars sadarbībā ar Liepājas muzeju


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Saistītie jaunumi