Kalendārs


MĀRA BIŠOFA IZSTĀDE ''DZIESMU UN DEJU SVĒTKI"

27. JANVĀRIS - 15. MARTS



Piektdiena
2023


Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkus noteikti var uzskatīt par vienu no nozīmīgākajām latviešu tautas vērtībām, kas arī šogad pulcēs tūkstošiem dziedātāju un dejotāju no visas Latvijas un pasaules. Taču uz šo tradīciju var paskatīties caur citādāku prizmu. Starptautiski atzītais latviešu grafiķis un zīmētājs Māris Bišofs 12 sietspiežu (zīmējumu) ciklā radoši interpretē šos svētkus, meklējot jaunus vaibstus un jaunus skaidrojumus to semantikā.

Izstādes koncepcija un zīmējumi tapuši 2018. gadā. Ideja veidot šo projektu nākusi no mākslas zinātnieka Ulda Mākuļa, kas uzrunājis Māri Bišofu radīt 12 zīmējumu – sietspiežu ciklu, kas veltīts dziesmu un deju svētkiem. Mākslinieks tajos sev raksturīgajā rokrakstā iekodējis jautājumus, par to, kas mums, latviešiem, ir šie svētki, kā arī rosina domāt par šīs tradīcijas nozīmi mūsu dzīvēs un lomu Latvijas kultūrā. 

Koncertzāles mākslas telpā “Civita Nova” Māra Bišofa darbi apskatāmi lielformātā, ļaujot aptvert katrā zīmējumā ietverto domu plašākā vērienā.

“Māris Bišofs ir Zīmētājs. Mākslinieka asajā, mikroskopiskajā skatā viss tiek pamanīts. Tas ir škietami distancēts, bet nekad ne virspusējs, kaut bieži viņa perspektīva izvēlēta it kā raugoties no gaisa balona. Bišofa vērojums ir precīzs, zīmējumos jēga jāmeklē starp rindām. Māris Bišofs atklāj jaunas šķautnes mums šķietami zināmajā, nekopējot realitāti. Šoreiz zem “Zīmētāja mikroskopa” – “Dziesmu un deju svētki”.

 / izstādes kurators Uldis Mākulis


Neizpaliekot mākslinieka ierastajai ironijai, darbi ir grafiski interesanti un vairāk aprakstoši, ietverot kādu konkrētu domu. Mākslinieks attēlojis tādus neiztrūkstošus dziesmu un deju svētku elementus kā ģenerālmēģinājums, uz kuru simboliski no mākoņa maliņas lūkojas to iedibinātāji, un dalībnieku gājiens, kam ir veltīti vairāki zīmējumi.

Kādā zīmējumā Bišofs uzbūris ainu arī par ārzemēs notiekošajiem latviešu dziesmu svētkiem, kurus pats reiz ASV esot piedzīvojis. Citā viņš savukārt atskatās uz Padomju Latviju, kurā brāļi Imants un Gido Kokari ir vilkuši latvisko tradīciju vezumu cauri šiem apspiestības gadiem.

Māris Bišofs (1939) pazīstams ar saviem ironiskajiem zīmējumiem. Pirmie šāda veida darbi publicēti žurnālā “Dadzis” 1963. gadā. 1972. gadā mākslinieks emigrēja uz Izraēlu, kur guva atpazīstamību un publicēja pirmās zīmējumu grāmatas – “The Exhibition”, “Encounters” un “Sexercises”. Pēcāk Bišofs strādājis Parīzē un ASV un sācis ilustrēt laikrakstus. Viņa ilustrācijas publicētas tādos izdevumos kā “Time”, “The Atlantic Monthly”, “The Washington Post”, “The New York Times”, “The Wall Street Journal”, “The New Yorker” u. c. Par savu darbu mākslinieks saņēmis vairākas godalgas, tostarp 1975. gadā starptautiskajā karikatūru izstādē Berlīnē “Cartoon 75” ieguvis Bronzas Heinrihu. Kopš 2003. gada Māris Bišofs atgriezies Latvijā un joprojām aktīvi strādā zīmējuma un foto tehnikās. Liela daļa no darbiem, ko mākslinieks radījis un turpina radīt, ietver universālas tēmas ar nezūdošu aktualitāti. Katru dienu viņš ievieto kādu zīmējumu sociālajā tīklā Facebook, tādējādi saņemot arī tūlītēju skatītāju reakciju. Latvijā viņa darbi regulāri publicēti izdevumos “Diena”, “Rīgas Laiks”, “Ir”. 2022. gadā iznācis mākslinieka stāstu krājums “Dom-raxti”.


Ieeja:
bez maksas

Darba laiks: P.-Pk. 11.00–17.00, S.-Sv. 10.00–15.00.



Atrašanās vieta:

Civita Nova 1


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība


Saistītie jaunumi