Meklēt
Izvēlne

ATKLĀS „SEB STIPENDIJA GLEZNIECĪBĀ 2022” FINĀLISTU DARBU IZSTĀDI

Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbībā ar SEB banku aicina uz „SEB stipendija glezniecībā 2022” finālistu darbu izstādes atklāšanu 19. maijā plkst. 17.00 LMA eksperimentālajā mākslas telpā „Pilot”. Finālistu piecinieku veido jaunie gleznotāji Atis Izands, Santa Paula, Marta Griģe, Jūlija Šilova un Alise Builevica. Izstāde telpā „Pilot” būs apskatāma no 20. maija līdz 19. jūlijam.   

Šogad žūrijas komisija vērtēja studentu mākslas darba māksliniecisko vērtību, laikmetīgumu, līdzšinējo radošo darbību un glezniecisko kvalitāti. SEB stipendijas mērķis ir atbalstīt jauno mākslinieku talantu un meistarību un motivēt radīt jaunus darbus, kuru kvalitāte tiks novērtēta starptautiski un ilgtermiņā. Spēlējoties ar klasiskajām glezniecības metodēm un tehnikām, stipendiāti attīsta laikmetīgo glezniecību kā nozīmīgu un paliekošu mākslas mediju.

LMA prorektore studiju darbā Antra Priede pauž, ka „limitējot konkursa atlases kritērijus līdz medija robežām, pirmajā brīdī varētu šķist, ka tas neatbilst laikmetīgās mākslas tendencēm un tās daudzdimensionālajai ekosistēmai. Taču šis konkurss, kas jau vairāk kā desmit gadu ļauj vienkopus iepazīt aktuālās tendences mūsdienu glezniecībā, attaisno šo iedalījumu. It sevišķi tāpēc, ka ar katru gadu tiek izcelts medijs, kas ir būtisks ne tikai mūsu akadēmijas pastāvēšanai un izkoptajai tradīcijai, bet arī tāpēc, ka studentu eksperimentālie risinājumi paplašina glezniecības valodas un izteiksmes robežas, to konceptuālo vēstījumu un materialitātes studijas. Tieši studiju procesa brīvība, kas mijas ar meklējumiem un savas radošās daudzbalsības noskaņošanu, atklājas šajos darbos, ko vēl neierobežo mākslas tirgus aktualitātes vai iekapsulēšanās savā atrastajā veiksmīgajā rokrakstā.

"Esošā ģeopolitiskā situācija ir radījusi izaicinājumus arī Latvijas sabiedrībai, pārbaudot mūsu spēju un vēlēšanos iestāties par savām vērtībām un brīvību. Savu nostāju varam paust dažādos veidos – gan pieņemot politiskus lēmumus un grozot likumus, gan sniedzot komentārus publiskajā telpā, gan arī izmantojot mākslu kā komunikācijas instrumentu, kas nereti mēdz būt starp skaļākajiem un iedarbīgākajiem ruporiem. Šobrīd, kad publiskajā telpā ir tik daudz jūtīgu tēmu, par kurām nespējam rast kopsaucēju, mākslai ir jaunas iespējas diskusiju padarīt kvalitatīvāku un palīdzēt uzbūvēt tiltus tur, kur tos iepriekš bijis neiespējami izveidot. Vienlaikus šodienas kontekstā ne mazāk būtiska ir arī ilgtspējas tēma, liekot arī mākslas jomā pārskatīt tās izteiksmes veidus un materiālus. Tādēļ man ir īpašs prieks par šī gada konkursa uzstādījumu izcelt laikmetīgās glezniecības ilgtspējīguma potenciālu," norāda SEB bankas valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere.

Konkursa laureātu izvēlēs žūrija, savukārt izstādes apmeklētāji ir aicināti balsot par savu simpātiju – to tāpat kā laureātu paziņos 15. jūnijā plkst. 17.00. Konkursa laureāts saņems iespēju piedalīties radošajās darbnīcās kādā no Eiropas Savienības valstīm un stipendiju 2000 eiro vērtībā. "SEB stipendija glezniecībā 2022" žūrija: LMA rektors prof. Kristaps Zariņš, LMA prorektors prof. Andris Vītoliņš, LMA prorektore Antra Priede, SEB bankas valdes priekšsēdētāja Ieva Tetere, LMA Glezniecības katedras vadītājs Kristians Brekte, LMA Projektu un attīstības daļas izstāžu koordinatore Inese Rozentāla, LMA eksperimentālās mākslas telpas “Pilot” vadītāja Sabīne Vernere, māksliniece un “SEB stipendija Glezniecībā 2020” laureāte Madara Kvēpa.

“SEB stipendija glezniecībā” konkursa balva pirmo reizi tika pasniegta 2008. gadā, kad par tās laureāti kļuva Neonilla Medvedeva, kam 2009. gadā sekoja Atis Jākobsons, 2010. gadā – Zane Tuča, 2011. gadā – Elza Sīle, 2012. gadā – Laimdota Steķe, 2013. gadā – Klāvs Loris, 2014. gadā – Madara Neikena, 2015. gadā – Zīle Ziemele, 2016. gadā – Sandra Strēle, 2017. gadā – Kristaps Priede, 2018. gadā – Anna Pommere, 2019. gadā – Krišjānis Elviks un 2020. gadā – Madara Kvēpa.

Izstādes darba laiks:
O., T., C., P., Se. 12:00 – 18:00
Vāgnera iela 3
Ieeja bezmaksas

Foto: Inese Kalniņa