Animācija — Katrīna Sadovņikova

Pagājušajā nedēļā Venēcijas Arhitektūras biennālē tika atklāts arhitektūras biroju «Sampling» un «Nomad» kopīgi veidotais Latvijas paviljons «Aizsardzības ainava», kas pēta NATO ārējo robežu stiprināšanu Latvijā, tās fizisko nospiedumu ainavā un emocionālo ietekmi uz pierobežas iedzīvotājiem. Viens no ekspozīcijas autoriem ir «Nomad» līdzdibinātājs un arhitekts Florians Betats (Florian Betat). Rubrikā «Forša fīča» Florians stāsta par brīdi, kad viņam rodas vislabākās idejas, un to, kas viņam noder, lai tās fiksētu.

Forša fīča Fold 16. maijs, 2025

«Dažas no projektam būtiskākajā idejām, piemēram, kā atrisināt plānojumu vai kādu konstruktīvu detaļu, man parasti rodas nevis pie rakstāmgalda, bet tajā īsajā brīdī starp miegu un pamošanos. Tas ir laiks, kad es vēl neesmu ievilkts dienas rutīnā, kad manu uzmanību vēl nenovērš e–pasti vai citi darbi. Lai noķertu šos gaistošos ideju fragmentus pirms tie pazūd, es gultai blakus turu kaudzīti nevajadzīgu izdruku. Tās ir atradušas otru dzīvi kā skicēšanas papīrs. Es parasti jūtos nedaudz neērti, skicējot uz tukšas lapas. Zīmējot uz papīra, kas jau ir izmantos, spiediens būt precīzam izzūd un es varu pēc iespējas ātrāk uzzīmēt savu ideju, lai atbrīvotu prātu un sāktu jaunu dienu.»

Arhitekts Florians Betats dzimis Vācijā, bet šobrīd dzīvo Latvijā, kur kopā ar Mariju Katrīnu Dambi vada biroju «Nomad». Viņi fokusējas uz sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu arhitektūru, kas balstās praktiskā un eksperimentālā pieejā. «Nomad» jaunākie projekti iekļauj gan pašu celtu namiņu Latvijas laukos, gan vairākas publiskas ēkas Igaunijā. Līdztekus arhitektūras praksei Florians aktīvi iesaistās arhitektūras izglītības, kā arī regulāri sadarbojas ar māksliniekiem un pētniekiem projektos, kas saistīti ar ilgtspējīgu arhitektūru un aprites ekonomiku. Interviju ar «Nomad» lasi šeit.

 

Florians ir viens no autoriem Latvijas paviljonam 2025. gada Venēcijas arhitektūras biennālē. Ekspozīcija «Aizsardzības ainava» pēta, kā militarizācija pārveido Latvijas austrumu pierobežu, risinot jautājumus par arhitektu atbildību, dzīvi laukos un pilsonisko telpu.