
Kuratore Roberta Atraste ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmas «Next 2025» balvas «Jaunais kurators!» ieguvēja. Līdz 6. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā mākslas telpā «Pilot» apskatāma viņas veidotā izstāde «Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus», kas pievēršas birokrātijas un administratīvajiem procesiem mākslā. Rubrikā «Forša fīča» Roberta stāsta par neaizvietojamu palīgu savā radošajā procesā, kas noder ne vien domu sakopošanai, bet ērtai arhivēšanai.
«Kuratora darbā nākas strādāt ar lielu informācijas apjomu. Veidojot izstādi, jāņem vērā vēsturiskais konteksts, mākslinieku idejas, aktualitātes, novērojumi un tam visam jāmeklē kopsakarības.
Kā klades un burtnīcas, tā «Word» dokumenti tam parasti ir par mazu un sadrumstalotu. Kopš skicēšanas stundām Rozīšos, esmu iemīļosi A0 papīra loksnes, puķu ietinamo papīru un tapešu ruļļus. Tuvojoties jaunam projektam, viena siena tiek noklāta ar papīru, kur atzīmēts viss, kas citādi vienlaikus neturas prātā. Radikālākais gadījums ir bijis mākslas vēstures eksāmenu laikā, kad tapešu rullis horizontāli stiepās pa visām dzīvokļa sienām. Savukārt projektu arhīvu pēcāk var ērti kārtot un pārskatīt, jo ruļļi vienkopus iespraucas dzīvokļa šaurākajos stūrīšos.»

Roberta Atraste ieguvusi bakalaura grādu mākslas vēsturē un teorijā Latvijas Mākslas akadēmijā un pašlaik turpina studijas kuratoru programmā LMA maģistrantūrā. Kā neatkarīgā kuratore Roberta veidojusi vairākas izstādes Latvijā un ārzemēs. Viņa sastādījusi vizuālās mākslas žurnālu «Radošā birokrātija» («Mākslas Žurnāls», 2024), kurā apkopojusi laikabiedru vizuālās un teksta liecības par birokrātiju Latvijas mākslā.
Birokrātijas tēmu Roberta turpina šķetināt arī izstādē «Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus», kas līdz 6. jūnijam skatāma Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālajā mākslas telpā «Pilot». Izstāde ir daļa no Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmas «Next 2025», kas veltīta jaunajiem foto māksliniekiem un kuratoriem. Pavadot izstādi «Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus», 16. maijā plkst. 18.00 notiks diskusija «Kuratoriālais un ētika», kur kuratora lomu analizēs Antra Priede, Roberta Atraste, Iveta Gabaliņa un Aleksejs Beļeckis. Savukārt 29. maijā plkst. 18.00 interesenti aicināti uz performatīvu lekciju un darbnīcu par birokrātiju, radošumu un pretestību «Slepenu failu veidošana un citas maģiskas prakses».
Viedokļi