Foto — Ingus Bajārs

Iznākusi Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta (LMDA) grāmata–katalogs «(Re)Connected to Nature. Nature–Driven Creative Practices in Design, Architecture, and Art. Vol 1», ko veidojusi un sastādījusi institūta pētniece, arhitekte Dina Suhanova. Izdevumā apkopoti piecpadsmit «dabas iedvesmoti», inovatīvi arhitektūras, dizaina un mākslas telpiskās prakses piemēri.

Teorija Fold 30. jūnijs, 2025

Izdevumu «(Re)Connected to Nature. Nature–Driven Creative Practices in Design, Architecture, and Art» («(Atkal)savienojoties ar dabu. Dabas vadītas radošās prakses dizainā, arhitektūrā un mākslā») veido projekti, kas cieši saistīti ar dabu un dabisko, iedvesmojas no ainavas, pēta un analizē ainavu, pārskata resursu ķēdes, resursu un dabas materiālu izmantošanu, kā arī spekulē par dabiskumu mūsdienu ilgtspējības principu kontekstā. Izdevumā akcentēti Latviju pārstāvošu autoru, arhitektu, mākslinieku un dizaineru projekti, ko papildina arī divi stāsti no pārējām Baltijas valstīm. Katru no atlasītajiem autordarbiem apraksta sastādītājas teksti–esejas, balstoties uz intervijām ar to autoriem, iesniegtajiem aprakstiem un vizuālajiem materiāliem.

 

Grāmatā–katalogā iekļauti radoši darbi, pētījumi, un projekti, ko veidojuši tādi autori kā: Toms Kokins («Tokobi»); Marija Katrīna Dambe un Florians Betats («Nomad arhitekti»); Roberta Fišere un Austris Mailītis («Mailītis arhitekti»); Laura Linsi un Rolands Rēmā (Roland Reemaa) («LLRRLLRR»); Sarmīte Poļakova («Studio Sarmite»); Arnita Melzoba un Kārlis Melzobs («Gaiss arhitekti»); Reinis Spaile («Ezera Skaņas»); Zane Priede; Maksims Šenteļevs; Mārīte Mastiņa–Pēterkopa un Rolands Pēterkops (Mareunrol’s); Madara Kvēpa; Edgars Ameriks («Kūdras māja»); Jons Žukausks (Jonas Žukauskas), Jurga Daubaraite un Egija Inzule («Neringa Forest Architecture»); Dagnija Smilga, Niklāvs Paegle un Kārlis Bērziņš («Ēter») un Andris Eglītis («Savvaļa»).

Grāmatas sastādītāja Dina Suhanova norāda, ka izdevuma nosaukumā ietverta atsauce uz šobrīd aktuālo «Jaunā Eiropas Bauhaus» iniciatīvu, kas aicina atjaunot saikni ar dabu, atgūt piederības sajūtu, veidot aprites rūpniecības ekosistēmu un akcentē dzīves cikla domāšanu. «Izdevuma mērķis ir iepazīstināt vietējo un starptautisko auditoriju ar starpdisciplināriem radoši pētnieciskiem un praktiskiem projektiem, inovatīvām idejām un autordarbiem dizaina, mākslas un arhitektūras nozarēs, caur tiem akcentējot Latvijas un Baltijas iedzīvotāju īpašās attiecības ar ainavu, dabu un dabisko, kā arī analizējot arhitektūras un vides formas, mākslinieciskās prakses, lokalitātes, vietas un piederības koncepcijas kontekstā ar klimata pārmaiņām un vides saglabāšanas jautājumiem,» par grāmatu stāsta Dina.

 

«Ideja par katalogu radās, strādājot darba grupā pie jaunās Arhitektūras skolas maģistra programmas Latvijas Mākslas akadēmijā. Man bija iekšēja nepieciešamība mūsu specifisko interešu zonu un Baltijas arhitektūras scēnas veidošanos nofiksēt publikācijas veidā. Es ļoti gribētu, ka tam varētu būt turpinājums — tāpēc arī uz vāka norādīju, ka tas ir 1. sējums. Arhitektūras jomā pie mums ir maz publikāciju. Tāpat nepieciešams turpināt aktualizēt un kritiski domāt par cilvēka attiecībām ar dabu, īpaši attiecībā uz iejaukšanos dabas procesos un resursu izmantošanu. Šobrīd gan zinu, cik daudz darba un finansiālo resursu šādam salīdzinoši vienkāršam izdevumam nepieciešams, tāpēc ar nākamā sējuma uzsākšanu nebūs viegli,» komentē Dina.

Izdevums pieejams lasīšanai Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Latvijas Mākslas akadēmijas bibliotēkā, kā arī tiešsaistē. Autore aicina sazināties interesentus, kā arī dizainu, arhitektūru un mākslu saistītās mācību iestādes, lai saņemtu grāmatu izmantošanai mācību procesā.

 

Dina Suhanova ir arhitekte un Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta pētniece. Viņai ir arhitektes diploms un maģistra grāds mākslas un kultūras vēsturē un teorijā. Pēc vairāku gadu darba arhitektūras praksē viņas profesionālā darbība šobrīd ietver pētniecību, darbu pie stardisciplināriem projektiem un dažādām aktivitātēm, kas saistītas ar laikmetīgo arhitektūru, kultūru un izglītību. Viņa bijusi arhitektūras programmas direktore, pasniedzēja un projektu vadītāja augstskolā RISEBA. Kopš 2018. gada Dina ir īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides dizaina vasaras skolas «FestivaL’and» kuratore. Dina ir vairāku akadēmisko publikāciju redaktore, raksta vietējos un starptautiskos žurnālos, kā arī piedalās konferencēs. 2024. gadā viņa tika apbalvota kā «Labākā 2023. gada viesredaktore» par žurnāla «Latvijas Architektūra» 164. numuru «Globāli lokālais potenciāls». Kopš 2022. gada Dina ir viena no sarunu sērijas «Salons» veidotājām.

 

Grāmata–katalogs sagatavota angļu valodā, lai tā būtu pieejama ne tikai vietējai, bet arī starptautiskai auditorijai. Angļu valodas korektors — Džefrijs Grīnvalds. Druka — «Dardedze Hologrāfija». Izdevuma sagatavošana īstenota Valsts pētījumu programmas «Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai» piecu pētniecības institūciju projekta «Identitāšu ainavas: vēsture, kultūra un vide” (IDEUM, 2022-2024, Nr. VPP-LETONIKA-2021/1-0008) ietvaros. Grāmata izdota pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam.