
Pēc izcilajiem panākumiem Milānas Dizaina nedēļā 2025 starptautiski novērtētā Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde «Tactle Baltics» pirmo reizi būs apskatāma Latvijā. No 17. jūlija līdz 3. septembrim Liepājā, koncertzāles «Lielais dzintars» mākslas telpā «Civita Nova», notiks līdz šim lielākā Baltijas laikmetīgajam dizainam veltītā izstāde Latvijā. Tajā ar kopīgu ekspozīciju piedalās 19 dizaineri no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.
«Šī izstāde ļauj ielūkoties Baltijas dizaina dvēselē — tā ir intīma tikšanās ar dizaina valodu, kas sakņojas materiālu jūtīgumā, formā un stāstniecībā. Ekspozīcija izgaismo jaunu dizaineru paaudzi, kuri personiskā un dziļi izjustā veidā pēta identitāti, ekoloģiju un kultūras mantojumu,» stāsta Dita Danosa, «Tactile Baltics» projekta vadītāja Milānā un Latvijas Dizaina centra direktore.
Milānā «Tactile Baltics» tika iekļauta prestižajā «MoscaPartners» kuratoru programmā «MoscaParners Variations» un eksponēta vēsturiskajā Litas pilī. Astoņu dienu laikā to apmeklēja vairāk nekā 52 000 cilvēku, un tā kļuva par vienu no spilgtākajām Milānas Dizaina nedēļas izstādēm. Par ekspozīciju rakstīja vadošie starptautiskie mediji — Wallpaper», «Dezeen», «Frame», «Elle Decor», «Domus», «Financial Times» un «New York Times». Izstāde īpaši izcēla Baltijas dizaina jūtīgumu pret materiāliem, kultūras mantojumu, stāstniecību un jauno dizaineru paaudzes radošo redzējumu.



«Tactile Baltics» izstādē aplūkojami kolekcionējamā dizaina darbi — mēbeles, gaismas objekti, tekstila dizains, trauki un mājas dekori —, ko vieno ilgtspējīga un apritīga pieeja, kā arī eksperimenti ar materiālu, īpaši fokusējoties uz dizaina taktilajām kvalitātēm. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīt, kā tradicionālā amatniecība Baltijas laikmetīgajā dizainā savienojas ar modernām tehnoloģijām, atklājot formas, funkcionalitātes un kultūras mantojuma mijiedarbību, radot unikālus dizaina priekšmetus.
Liepājā skatāmā «Tactile Baltics» ekspozīcija saturiski un scenogrāfiski atbilst tai, kas tika prezentēta Milānas Dizaina nedēļā — saglabāta gan izstādes koncepcija, gan darbi un kopējais vizuālais ritms, to pielāgojot konkrētajai norises vietai. Izstādes kuratores ir Dita Danosa (Latvija), Audronė Drungilaitė (Lietuva) un dizaina aģentūra «NID» (Igaunija). Ekspozīcijas scenogrāfiju veidojusi Brigita Bula («Brigita Bula Arhitekti»), bet grafikas dizainu — Kirils Kirasirovs («augusts»).



«Tacticle Baltics» ekspozīcija koncertzāles «Lielais dzintars» mākslas telpā «Civita Nova» ir līdz šim vērienīgākā Baltijas laikmetīgā dizaina izstāde Latvijā. «Mums ir ārkārtīgi liels pagodinājums, ka Liepāja un koncertzāle «Lielais dzintars» izvēlēta par pirmo vietu Latvijā, kur būs skatāmi šie augsti novērtētie dizaina darbi. Koncertzāles mākslas telpas mūsdienīgā un vienlaikus askētiskā arhitektūra ir ideāli piemērota platforma, kur izcelt Baltijas dizaineru radošumu,» izstādes norisi komentē «Lielā dzintara» valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons.
«Tactle Baltics» izstāde koncertzāles «Lielais dzintars» mākslas telpā «Civita Nova» būs aplūkojama no 17. jūlija līdz 3. septembrim. Ekspozīcijas atklāšana notiks 16. jūlijā plkst. 17.00, savukārt 26. jūlijā plkst. 17.30 interesenti aicināti iepazīt izstādi ekskursijā kopā ar darbu autoriem un kuratorēm.

Taktilitāte un stāstniecība Baltijas dizaineru jaunās paaudzes darbos
Jaunas amatniecības tradīcijas un mijiedarbība ar maņām Latvijas dizainā
Latvijas dizaineri «Tactile Baltics» izstādē prezentē daudzveidīgu darbu klāstu, ko vieno dziļa izpratne par materiālu un vēlme veidot saikni starp dizainu un tā lietotāju.
«Studio Sarmīte», ko vada latviešu dizainere un materiālu pētniece Sarmīte Poļakova, izstādē prezentē luksusa skapīšu un naktsgaldiņu kolekciju «Reminiscent», kas apvilkti ar «PineSkins» materiālu. Delikātais, ādai līdzīgais materiāls izgatavots no priežu mizām un ienes telpā siltu toņu gammu un meža smaržu, sniedzot bagātīgu sensoro pieredzi.
Pieredzes bagātais stikla mākslinieks Artis Nīmanis izstādē piedalās ar lakonisko stikla objektu «Line». Izmantojot inovatīvas stikla apstrādes tehnikas un izsmalcinātus titāna pārklājumus, mākslinieks radījis gaismas, krāsas un formas simfoniju. Atstarojošā virsma pastiprina skulptūras vizuālo pievilcību, aicinot uz introspekciju un iztēli.
Laikmetīgā tekstilmāksliniece Emma Sofia ekspozīcijā demonstrē ar rokām austu gobelēnu «Desire», kas izgatavots no kokvilnas, vilnas, lina un zīda. Šis darbs pēta mentālo veselību, atkarību un pašnoliegumu, aplūkoto tēmu «smagumam» pretstatot maigas tekstūras un pieklusinātu toņu gammu.




Dizainere Dace Sūna savā darbā apvieno zinātni un poētiku. Izstādei «Tactile Baltics» viņa radījusi jaunu gaismas objektu sērijā «Vertical Fractal Helium Candles», ko iedvesmojuši fraktāļi dabā. Gaismeklis veidots no caurspīdīgām stikla caurulēm, kas piepildītas ar hēliju un izstaro maigu, dzeltenīgi rozā gaismu, radot ēterisku noskaņu.
Keramikas dizaina studija «Boterra», ko vada māksliniece Irita Tīlane–Pakalniņa, izstādē piedalās ar kolekciju «Sweet Water», ko iedvesmojuši Ziemeļu ezeri. Unikālo, ar rokām darināto keramikas darbu raupjās un bagātīgās tekstūras atgādina saules izgaismotus akmeņus ezera dzīlēs, iemūžinot dabas nepieradināto skaistumu.
Funkcionālais grāmatplaukts «Māra» un atpūtas krēsls «Throne» ir daļa no studijas «Gateris Works» pirmās mēbeļu kolekcijas, ko iedvesmojis latviskais vizuālais kods. Naivā formu valoda, ko dizaineriem izdevies pasniegt elegantā veidā, dod balsi jaunai un reizē pazīstamai estētikai, kas pretstatīta nepārtrauktajiem novitātes meklējumiem dizainā.
Godalgotā arhitektūras un dizaina studija «Ēter» «Tactile Baltics» prezentē ASMR tematikai veltītu mēbeļu kolekciju, kas ASMR nomierinošo sensoro pieredzi iemieso funkcionālos objektos. Iedvesmojoties no biomorfajiem augšanas modeļiem dabā un cilvēka ķermeņa, mēbeļu kolekcija aicina pieskarties un mijiedarboties.


Eksperimenti un kultūras izpēte Lietuvas un Igaunijas dizainā
Lietuvu izstādē pārstāv dizainers Mants Lesausks (Mantas Lesauskas) ar «XB–70 V » atpūtas krēsliem, kas pēta attiecības starp formām un to aizsegšanu, aizsardzību un slēpšanu. Eksperimentālais dizainers Viļus Drinģelis (Vilius Dringelis) «Tactile Baltics» prezentē svečturi «Dinner in Brussels», ko iedvesmojis netālu no Eiropas Parlamenta ēkas atrasts kebaba folija iesaiņojums. Dizainere Marija Puipaite (Marija Puipaitė) izstādē piedalās ar pufu «Devoted Surfaces No. 2», kas ir viņas mēģinājums radīt objektu ar auru, atklājot priekšmeta būtību dziļākā līmenī. Liepa Gradauskaite (Liepa Gradauskaitė) radījusi pītu lielformāta grozu «Pod», kas apvieno tradicionālas amatniecības tehnikas, mūsdienīgu estētiku un ilgtspējīgu dizainu. Paulinas Vasiļauskaites (Paulina Vasiliauskaitė) galds «Swamp for Laumės» atsaucas uz lietuviešu mitoloģiju, pētot tādas tēmas kā liktenis, zemapziņa un laika ritējums. Lūcija Kostiva (Liucija Kostiva) «Tactile Baltics» demonstrē kokvilnas gobelēnu «Secret Garden», kas aicina mijiedarboties, pārgriežot virsējā slāņa pavedienus un atklājot slēptas detaļas.


Igaunijas ekspozīcijā skatāms starptautiski atzītā igauņu dizainera Sīma Karro (Siim Karro) micēlija bloks «Lo Blox», radīts uzņēmumam «Myceen». Keramiķe Teresa RA izstādē piedalās ar porcelāna dzeršanas trauku komplektu «Tilt Collection», ko iedvesmojušas bambusa ūdens caurules un kas tapis Igaunijas Mākslas akadēmijas projektā «Slow Design». Tekstilmāksliniece Annike Laigo «Tactile Baltics» izstādē prezentē savu eleganto vilnas paklāju kolekciju «Archipelago», kuru plūstošās formas aizgūtas no Ziemeļu ainavām. Dizainere Kertu Līsa Lepika (Kertu Liisa Lepik) «Tactile Baltics» piedalās ar rotaļīgo spoguļu sēriju «Ade», kuros savienots bērza saplāksnis un pulēts nerūsējošais tērauds. Atzīmējot savu 80 gadu jubileju, leģendārais Igaunijas biroja mēbeļu ražotājs «Standard», savā kolekcijā no jauna iekļāvis dizaineru Mailes Grīnbergas (Maile Grünberg) un Jutas Lemberas (Juta Lember) 1973. gadā radīto ikonisko atpūtas krēslu, kas apskatāms «Tactile Baltics». Savukārt stikla māksliniece Mārja Mēmetsa (Maarja Mäemets) izstādē prezentē skulpturālas stikla lejkannas «Thirst» un konceptuālu stikla kupolu kolekciju «Sand Castles», kas pēta apzinātības tēmu.


Par «Tactile Baltics»
«Tactile Baltics» ir kuratoriāla platforma, ko 2020. gadā izveidoja trīs organizācijas — Latvijas Dizaina centrs, dizaina aģentūra «NID» (Igaunija) un Lietuvas Dizaina forums. — ar kopīgu mērķi starptautiski pārstāvēt un popularizēt Baltijas laikmetīgo dizainu. Kopš izveides platforma īstenojusi trīs starptautiski atzītus notikumus: 2021. gadā Londonas Dizaina festivālā, 2025. gada aprīlī Milānas Dizaina nedēļā un 2025. gada maijā–jūnijā Viļņā, galerijā «Pacai».
Pasaulē vērienīgākajā dizaina notikumā — Milānas Dizaina nedēļā — «Tactile Baltics» bija daļa no prestižās «MoscaPartners» kuratoru programmas «Variations» Litas pilī, piesaistot vairāk nekā 52 000 apmeklētāju un plašu starptautiskās preses ievērību. Viļņā izstāde tika rīkota sadarbībā ar «Hotel Pacai» un «Range Rover», pirmo reizi izrādot «Tactile Baltics» mūsu reģionā un iepazīstinot plašāku vietējo auditoriju ar Baltijas laikmetīgo dizainu. Platformas ceturtā izstāde norisinās koncertzālē «Lielais dzintars» Liepājā.
Viedokļi