
Pieaugot sabiedrības informētībai, arvien samazinās dažādu tabu tēmu stigmatizācija. Viena no tām ir BDSM — seksuālu prakšu kopums, kas ietver erotisku varas apmaiņu. Lai piedāvātu alternatīvu BDSM rīku agresīvajai estētikai, kas daudzos var raisīt bažas par līdzcilvēku nosodījumu, jaunā dizainere Zanda Seņkova radījusi sēdmēbeļu kolekciju «Randevú», kurā ietverta slēpta BDSM funkcionalitāte. Par savu veikumu Zanda šogad saņēma «Jaunā dizainera» godalgu Latvijas Dizaina gada balvas 2025 konkursā.
Kā norāda «Randevú» autore, arvien vairāk cilvēku vēlas izmēģināt un integrēt BDSM prakses savā ikdienā, taču nozīmīgs šķērslis fantāziju īstenošanai ir tradicionālo BDSM produktu vieglā atpazīstamība, kas rada bažas par līdzcilvēku nosodījumu. «Kolekcijas mērķis ir rast iespēju ziņkārīgajiem izpētīt un uzlabot savu seksuālo pieredzi, izvairoties no stigmatizācijas, kas nereti pavada tradicionālo BDSM vai fetiša produktu estētiku. Daudziem tā var šķist agresīva, raupja un nepiemērota ikdienas videi,» akcentē Zanda Seņkova. «Turklāt kolekcija paplašina tirgū pieejamo produktu klāstu BDSM kopienas dalībniekiem, kuri nav apmierināti ar esošo alternatīvo produktu kvalitāti vai risinājumiem.»

Papildus psiholoģiskajiem un privātuma aspektiem «Randevú» duālā funkcija piedāvā arī tīri praktiskus ieguvumus — mēbeles organiski iekļaujas dzīvojamās telpās un līdzās «rotaļu» funkcijai kalpo arī kā ērtas sēdmēbeles. Atpūtas krēsla «Soirée» konstrukciju iespējams transformēt BDSM krustā, kas ierobežo lietotāja kustības un fiksē ķermeni stāvus pozīcijā. Krēslā integrēts arī salokāms matracis ar piesaistes punktiem un cilindriskas formas spilvens, kas kalpot kā ērts balsts. Savukārt kolekcijas soliņā «Reverie» ietverti divi pusapaļi spilveni, kas sniedz stingru ķermeņa atbalstu dažādu pozu ieņemšanai un noturēšanai. Abos produktos iekļautas arī regulējamas saites, kuru pamata funkcija ir nostiprināt spilvenus, taču tās iespējams lietot arī kā piesaistes punktus vai ķermeņa sasaistes rīkus.



Kolekcijas veidolā dizainere mērķtiecīgi izvairījusies no BDSM estētikas klišejām, izmantojot gaišus, mierīgus un siltus toņu. Mēbeļu konstrukciju veido lakots oša masīvkoks, savukārt polsterētājām daļām izvēlēts oranži brūns vinila materiāls, kas ir izturīgs un ērti kopjams. Lai piešķirtu mēbelēm detalizāciju, kā arī dotu netiešu norādi par to slēpto funkciju, «Randevú» priekšmetus papildina melnas ādas saites.
«Randevú» ir Zandas bakalaura darbs, absolvējot Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un dizaina institūta studiju programmu «Materiālu tehnoloģija un dizains». Lai nodrošinātu teorētisko bāzi produktu izstrādei, tika piesaistīta seksualitātes un BDSM eksperte Natalja Sorokina, kura Zandai palīdzēja ar padziļinātu ieskatu BDSM teorijā un praksē, kā arī novērtēja kolekcijas prototipu, atzīstot to par ļoti praktisku un funkcionālu. Projekta laikā Zanda veica arī plašu tirgus pētījumu, kas ietvēra lietotāju paradumu izpēti, aptauju un interviju veikšanu ar potenciālajiem lietotājiem un nozares ekspertiem.




Zanda stāsta, ka «Randevú» saņēmis lielu interesi gan no potenciālajiem lietotājiem, gan investoriem, un dizainere cer, ka mēbelēm drīz izdosies atrast pastāvīgu ražotāju. Viņa neslēpj, ka prototipu izgatavošana bijis dārgs prieks, ko izdevies īstenot, pateicoties RTU Produktu attīstības projekta atbalstam, tomēr prāvu summu projektā Zanda ieguldījusi pati. Šobrīd dizainere meklē zinošus komandas biedrus, kas palīdzētu atrast īsto ražotāju, lai «Randevú» laistu Eiropas tirgū, un vēlāk — arī Lielbritānijā un ASV.
«Randevú» saņēmis atzinību par drosmīgo koncepciju un ieguvis pirmo vietu studentu dizaina konkursa «Dizaina Arēna 2024» produktu dizaina kategorijā, un šogad Zanda par savu veikumu saņēma arī «Jaunā dizainera» balvu Latvijas Dizaina gada balvas 2025 konkursā. «Randevú» un citus Latvijas Dizaina gada balvas 2025 laureātu un finālistu darbus no 3. līdz 31. jūlijam varēs iepazīt brīvdabas izstādē Rīgā, Esplanādē, Elizabetes ielas pusē.

Viedokļi