
Šogad Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu (RDMV) absolvēja 58 produktu dizaina studenti, kuri noslēdza mācību ciklu pēc jaunās modulārās programmas. Topošās dizaineres Adelaidas Brakmanes kvalifikācijas darbs ir paklājs ar Latvijas meža dzīvnieku pēdu nospiedumiem. Tas ļauj bērniem ne vien iepazīt dabu, bet kalpo kā ērta vieta rotaļām, vienlaikus iederoties arī dzīvojamā istabā.
Adelaida Brakmane stāsta, ka ideja veidot šādu paklāju radās, lai iepazīstinātu bērnus ar Latvijas dabas daudzveidību. «Ievēroju, ka dažādas bērnu preces, kā rotaļlietas, grāmatas un apģērbi, attēlo eksotiskus dzīvniekus, kas Latvijā nav sastopami. Esot saskarē ar šādiem produktiem, bērniem var rasties maldīgs priekšstats par vidi un dabu, kurā tie dzīvo,» stāsta jaunā dizainere.
Darba procesā Adelaida pētījusi dažādu dzīvnieku pēdu nospiedumus sniegā, smiltīs un dubļos, meklējot labākās kombinācijas un kompozīcijas. Gala versijā uz paklāja attēloti lūša, lapsas, zaķa, vāveres, eža, dzērves un aļņa pēdu nospiedumi, kas atveidoti ar zināmu neprecizitāti, kas raksturīga dabai.


Adelaida iecerējusi paklāju kā drošu un patīkamu vidi bērniem, kur nodoties rotaļām, atpūsties, radoši izpausties un vienlaikus iemācīties ko jaunu. Paklājs veidots taftēšanas tehnikā un izgatavots pilnībā no lina. Dizainere stāsta, ka šo materiālu izvēlējusies, jo tas ir antialerģisks, tātad bērniem drošs, turklāt lins ir ļoti izturīgs un kalpos ilgi, arī to aktīvi lietojot. Paklāju papildina informatīvs buklets, kas stāsta par dzīvnieku pēdām un paklāja kopšanu.
Adelaidas darba vadītāja RDMV — Kristīne Ramane. Paklāju pēc Adelaidas skices veidojis uzņēmums «Ecolinum».




Par RDMV Produktu dizaina programmu
RDMV jaunajā Produktu dizaina izglītības programmā katrs audzēknis apgūst nevis darbu ar konkrētu materiālu, kā tas bijis līdz šim, bet gan iepazīst biežāk lietotos materiālus un tehnoloģijas produktu dizainā, iegūstot prasmes un izgatavojot darbus deviņās skolas darbnīcās: koka, metāla, keramikas, stikla, kompozītmateriālu, 3D drukas, jaunu materiālu, rotu un modes aksesuāru šūšanas nodarbībās. «Jauna produkta izstrāde prasa zināšanas nevis par vienu konkrētu materiālu vai tehnoloģiju, bet gan aktuālas situācijas vai problēmas risinājumu, kur materiāls ir tikai izteiksmes līdzeklis, lai materializētu konkrēto ideju,» uzsver Produktu dizaina programmas vadītāja Baiba Lindāne.
Četru gadu programma izstrādāta, lai jauniešiem rastos priekšstats par dizaina izstrādes un produkta tapšanas procesu, kā arī darbu industrijā, tajā skaitā sadarbību ar klientu. Trešā kursa laikā audzēkņi izstrādā dizainu un realizē produktus sadarbībā ar uzņēmējiem, kā arī valsts un pašvaldības iestādēm: Latvijas Valts mežiem, Rīgas domes Pilsētas arhitekta dienestu, restorānu «Pavāru māja Līgatnē», ainavu projektēšanas darbnīcu «Alps» un gumijas pārstrādes uzņēmumu «Rubrig». Tādējādi jauniešiem ir iespēja ne vien veidot dizainu konkrētam klientam, bet arī apgūt komunikācijas prasmes, kas nepieciešamas, strādājot ar pasūtītāju, kā arī uzzināt vairāk par dažādām nozarēm.
Viedokļi