
Anna Dragūne ir viena no Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas (RDMV) jaunās Produktu dizaina programmas absolventēm. Viņas kvalifikācijas darbs, noslēdzot mācības RDMV, ir trauku komplekts «Skati zaļi», kas paredzēts zaļumu un dārzeņu otrreizējai audzēšanai, izmantojot to atgriezumus. Ar šo darbu Anna cer rosināt apritīgāku pieeju ēdiena gatavošanai un vienlaikus izglītot pilsētniekus par pārtikas audzēšanu.
Saskaņā ar 2022. gada datiem katrs Eiropas Savienības iedzīvotājs gadā rada 132 kg pārtikas atkritumu, 52 % jeb 72 kg no tiem rodas mājsaimniecībā. Tāpat arvien aktuālāka tēma ceļā uz zaļāku dzīvi ir pārtikas pieejamība un audzēšana pilsētās. Lai palīdzētu risināt šīs problēmas, jaunā keramiķe Anna Dragūne radījusi trauku komplektu «Skati zaļi», kas ļautu izmantot ēst gatavošanas laikā radušos dārzeņu atgriezumus to audzēšanai no jauna.
Kolekcijā iekļautie trauki piemēroti dažādiem dārzeņiem un, to forma pielāgota specifiskām augšanas vajadzībām. Katrs trauks sastāv no divām daļām — porcelāna piltuves, kur ielikt dārzeņa atgriezumu, un stikla pamatnes, kur ieliet ūdeni. Anna stāsta, ka «Skati zaļi» iespējams izaudzēt plašu dārzeņu un garšaugu klāstu — no sīpollokiem līdz avokado.


Viņa norāda, ka projekta tapšanas laikā vislielākais izaicinājums bija panākt, lai porcelāna piltuves varētu izdedzināt tā, lai tās stāvētu stabili un abas trauku daļas turētos kopā. Stikla pamatnes sākotnēji bija iecerēts pūst profesionālā stikla darbnīcā Līvānos, taču šo ideju neizdevās realizēt, tāpēc nācās meklēt alternatīvu — Anna kolekcijas prototipam izmantojusi jau gatavus stikla traukus, apstrādājot un pielāgojot tos savām vajadzībām.
Produkta galvenā mērķauditorija ir pilsētnieki — trauku komplekts ļauj izaudzēt savus zaļumus, nodrošinot gan ērtu lietošanu, gan estētisku papildinājumu interjeram. Tāpat trauki var pildīt izglītojošu funkciju, iepazīstinot bērnus ar dārzeņu augšanas procesu. «Mans mērķis ir padarīt cilvēku ikdienu zaļāku. Es ceru, ka daudziem «Skati zaļi» lietotājiem dārzeņu un garšaugu audzēšana kļūs par sirdsmīļu hobiju,» pauž Anna.



Par RDMV Produktu dizaina programmu
Šogad RDMV absolvēja 58 produktu dizaina studenti, kuri noslēdza mācību ciklu pēc jaunās modulārās programmas. Šobrīd katrs audzēknis apgūst nevis darbu ar konkrētu materiālu, kā tas bijis līdz šim, bet gan iepazīst biežāk lietotos materiālus un tehnoloģijas produktu dizainā, iegūstot prasmes un izgatavojot darbus deviņās skolas darbnīcās: koka, metāla, keramikas, stikla, kompozītmateriālu, 3D drukas, jaunu materiālu, rotu un modes aksesuāru šūšanas nodarbībās. «Jauna produkta izstrāde prasa zināšanas nevis par vienu konkrētu materiālu vai tehnoloģiju, bet gan aktuālas situācijas vai problēmas risinājumu, kur materiāls ir tikai izteiksmes līdzeklis, lai materializētu konkrēto ideju,» uzsver Produktu dizaina programmas vadītāja Baiba Lindāne.
Četru gadu programma izstrādāta, lai jauniešiem rastos priekšstats par dizaina izstrādes un produkta tapšanas procesu, kā arī darbu industrijā, tajā skaitā sadarbību ar klientu. Trešā kursa laikā audzēkņi izstrādā dizainu un realizē produktus sadarbībā ar uzņēmējiem, kā arī valsts un pašvaldības iestādēm: Latvijas Valts mežiem, Rīgas domes Pilsētas arhitekta dienestu, restorānu «Pavāru māja Līgatnē», ainavu projektēšanas darbnīcu «Alps» un gumijas pārstrādes uzņēmumu «Rubrig». Tādējādi jauniešiem ir iespēja ne vien veidot dizainu konkrētam klientam, bet arī apgūt komunikācijas prasmes, kas nepieciešamas, strādājot ar pasūtītāju, kā arī uzzināt vairāk par dažādām nozarēm.
Viedokļi