Publicitātes attēls

Šodien, 25. novembrī plkst. 17.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tiks atklāta Latvijas modes vēsturei veltīta izstāde «Parunāsim par modi!». Tā ir viena no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas ietvaros veidotajām ceļojošajām izstādēm, kas būs apskatāma Latvijas vēstniecībās un pārstāvniecībās ārvalstīs.

Ziņas Fold 25. novembris, 2014

Mode ir savdabīgs sabiedrības, tās vērtību, priekšstatu un to izmaiņu spogulis, kas ļauj iepazīties ar laikmetu, vietu un cilvēkiem. Izstādes «Parunāsim par modi!» uzmanības centrā ir aizvadītie 60 gadi Latvijā, sākot ar brīdi, kad tika dibināts Rīgas Modeļu nams. Izstādes koncepcijas autore Zane Zajančkauska skaidro: «Sarunas sākums var būt interese gan par augsto modi, gan par ielu modi vai gluži otrādi — apgalvojums «mode mani neinteresē». Tomēr, lai kā arī tā sākusies, saruna par modi raisīs domas par pārējo: Latvijas sadzīvi, politiku, ekonomiku, mākslu, robežām un to pārkāpšanu, sapņiem, ilūzijām un cilvēka dabu.»

Izstādi veido piecas tematiskās sadaļas. «Kurš ir galvenais?» pievērš uzmanību tam, kā laika gaitā mainās ne tikai modes tendences, bet arī veids, kā par tām runājam. «Opozīcija» stāsta par cilvēkiem, kas apzināti izvēlējušies nostāties pret valdošajām modes tendencēm. Sadaļa «Ikdiena» atklāj, kā mode dzīvo ārpus modes žurnāliem, savukārt «Tradīcijas spēks» pievēršas latviešu nerimstošajai interesei par etnogrāfiskajiem rakstiem. Īpašs notikums ir noslēdzošā izstādes daļa «Skate. Latvijas modes dizains mūsdienās», kurā pirmo reizi vienkopus izstādīti spožākie mūsdienu modes dizaineru, tostarp «QooQoo», «Amoralle», «Mareunrol’s», Natālijas Jansones, veidotie tērpi.

Izstādē izmantoti LNB krājuma, kā arī citu Latvijas atmiņu institūciju materiāli. Ekspozīcijas pamatvaloda ir angļu, taču pieejams tulkojums arī latviešu valodā. Izstāde skatāma Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva 122. telpā, Mūkusalas ielā 3, Rīgā, līdz 8. decembrim bez ieejas maksas.