Dinamiskā reklāma «Cirks», Adrians Pabians, 1970. gadu vidus. Publicitātes foto

No 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) būs skatāma izstāde «Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts», kurā tiks eksponēts plašs bērnu apģērbu un aksesuāru klāsts no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām. Izstādi papildinās plaša pasākumu programma.

Ziņas Fold 1. augusts, 2017

«Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts» ir jau devītā izstāde, ko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs rīko sadarbībā ar «ABLV Bank» un Aleksandra Vasiļjeva fondu. Jaunā ekspozīcija sniedz iespēju izzināt modes tendences bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum, kā arī izprast sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā būtisku periodu cilvēka attīstībā.

Izstādes ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, atainojot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas personību bērnības fotogrāfijas no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

Izstādes nosaukums asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu «Bērnu pasaule», kura darbības laikā lielu popularitāti mazo rīdzinieku vidū iemantoja centrālais veikala skatlogs ar tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Skatloga dizaina autors bija mākslinieks Adrians Pabians, un viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Daļa izstādes eksponātu iepazīstina arī ar padomju laika rūpnieciski ražotiem un cilvēku pašu izgatavotiem apģērbiem, raksturojot tā laika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

Papildu priekšstatu par to, kā ir attīstījusies bērnu mode Latvijā, iespējams gūt satelītizstādē, kas no 17. jūlija līdz 9. augustam norisinās tirdzniecības centrā «Galerija Centrs» Rīgā, Audēju ielā 16. Tajā eksponētas īpaši atlasītas fotogrāfijas, kurās iemūžināti gan Latvijas kultūras darbinieki bērnībā, gan veikala «Bērnu pasaule» vitrīnas noformējumi dažādos gados.

Izstādi papildina plaša pasākumu programma, kas norisināsies līdz pat oktobrim. Tā ietver lekciju ciklu, tikšanās un sarunas ar nozares speciālistiem, kā arī dažādas radošās aktivitātes.

Lekcijas, ekskursijas, darbnīcas

5. augustā plkst. 12.00

Bērnu rotaļlietu modes vēsturnieces un mākslinieces Ināras Liepas darbnīca bērniem ar vecākiem «Kustīgās papīra lelles», kurā tiks darinātas papīra lelles, ievērojot 19. gadsimta tradīcijas un pielietojot dažādas papīra griešanas tehnikas.

9. augustā plkst. 17.00

Pasākums «Sarunas muzejā» — tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku latviešu valodā.

12. augustā plkst. 12.00

Mākslinieces Ievas Zvejnieces darbnīca bērniem ar vecākiem «Leļļu mājas. Interjers un sadzīves priekšmeti». Ievērojot «re–cycled» principus, darbnīcā tiks veidoti rotaļu nami un to elementi no iepriekš izmantotiem sadzīves priekšmetiem.

18. augustā plkst. 12.00 un plkst. 14.00

DMDM komunikācijas un izglītības darba kuratores, mākslas vēsturnieces Agritas Pores ekskursijas izstādē latviešu un krievu valodā.

18. augustā plkst. 17.30

Kultūras pētnieces Allas Gorbačas (Алла Горбач, Baltkrievija) lekcija «Žanna Lanvena (Jeanne–Marie Lanvin, 1867–1946) – pirmā bērnu augstās modes dizainere» krievu valodā.

19. augustā plkst. 12.00

Mākslinieces Kristīnes Šicas darbnīca bērniem ar vecākiem «Kleita manai lelle», kurā norisināsies auduma apgleznošana madarošanas tehnikā un leļļu kleitu izgatavošana.

7. septembrī plkst. 17.30

Jāņa Akuratera muzeja speciālistes un literatūrzinātnieces Mairas Valteres lekcija «Par latviešu dzejnieku un rakstnieku bērnu literatūru».

14. septembrī plkst. 17.30

Mākslas vēsturnieces Vitas Bangas lekcija «Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija».

21. septembrī plkst. 17.30

Sociālantropologa Klāva Sedlenieka lekcija «Bērnu pasaule. Mode, tēls, kultūra. Antropologa skatījums».

27. septembrī plkst. 17.00

Pasākums «Sarunas muzejā» — tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku krievu valodā.

28. septembrī plkst. 17.30

Izstādes kuratores, mākslas zinātnieces Irēnas Bužinskas lekcija «Rīgas universālveikala «Bērnu pasaule» tematiskie mobilie skatlogi. Dizainers Adrians Pabians».

Izstāde «Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts» skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Skārņu ielā 10/20, Rīgā no 3. augusta līdz 1. oktobrim. Plašāka informācija par ekspozīciju un saistītajiem pasākumiem atrodama DMDM mājaslapā.