Jūlija Straumes zīmējuma fragments. Publicitātes foto

No 4. maija līdz 5. augustam Mākslas muzejā «Rīgas Birža» būs skatāma Latvijas valsts simtgadei veltīta izstāde «Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība», kurā eksponētas vērtīgas un krāšņas laikmeta liecības, mākslas, grafikas darbi un interjera priekšmeti, no Eiropas un Latvijas muzejiem. Izstādi papildinās arī pavadošo pasākumu programma.

Ziņas Fold 3. maijs, 2018

Straujais Baltijas lielākās metropoles Rīgas uzplaukums 19. un 20. gadsimta mijā rosināja arhitektu fantāzijas, attīstot jūgendstila ideju dekoratīvi piesātinātā fasāžu noformējumā, interjeru krāsainībā un koptēla harmonijā. Līdztekus arhitektūrai, kas ir šī perioda māksliniecisko izpausmju pazīstamākā daļa Latvijā, brīnišķīgi jūgendstila piemēri atrodami arī lietišķās mākslas darbos, grāmatu un žurnālu grafikā, glezniecībā. Jāņem vērā, ka jūgendstila ēra Latvijā bija ne tikai brīdis pirms valsts dzimšanas, bet arī laiks, kurā notika nacionālās profesionālās mākslas veidošanās, un jaunais stils kļuva par vienu no ierosinātājiem māksliniecisko izteiksmes līdzekļu modernizācijā.

Izstāde «Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība» Mākslas muzejā «Rīgas Birža» ir dažādu nacionālo skolu satikšanās. Lai arī Rīgas jūgendstils ir savdabīgs, tā iezīmes cieši saistītas ar citu zemju norisēm. Ekspozīcija rada priekšstatu par jūgendstila spilgtākajām izpausmēm Eiropā, vizualizējot tās caur glezniecību, grafiku, tēlniecību un dekoratīvi lietišķo mākslu. Tā vēstī par šī stila saknēm, sākotni un briedumu, ļaujot skaidrāk izprast Latvijas versijas īpatnību, kas tiek parādīta salīdzinājumā ar izcilāko jūgendstila metropoļu — Parīzes, Londonas, Briseles — un citu rosīgāko Eiropas pilsētu sniegumu.

Izstādē iespējams uzzināt par Franciju un japānismu, Luī Mažorela (Louis Majorelle), Ektora Gimāra (Hector Guimard) un Emila Galē (Émile Gallé) izsmalcinātajām trauku, mēbeļu un arhitektūras detaļu formām, Beļģiju un «Kongo stilu», florālajiem motīviem Viljama Morisa (William Morris) un Voltera Kreina (Walter Crane) rakstos Lielbritānijā, Faberžē greznību Krievijā, kā arī par jūgendstila perioda mākslu Vācijā, Austrijā, Čehijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Šveicē.

Izstāde ir mēģinājums attīrīt spēles laukumu no sentimentalitātes, neoromantiskiem pārspīlējumiem, jūtelības, atgriežoties pirmsākuma stāstā par dabas formu harmoniju, plastiskumu un sintēzi savienojumā ar funkcionalitāti. No skarbām, vienkāršotām ģeometrisko formu un apjomu kompozīcijām līdz vijīgiem augu motīviem, kas nojauc jebkuru simetriju — tas viss ir jūgendstils.

Izstāde veidota, Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un Mākslas muzejam «Rīgas Birža», sadarbojoties ar virkni dažādu Latvijas un ārvalstu muzeju, tostarp Orsē muzeju Parīzē, Viktorijas un Alberta muzeju Londonā, Karalisko mākslas un vēstures muzeju Briselē un citiem.

Izstādes kuratores ir Mākslas muzeja «Rīgas Birža» vadītāja Daiga Upeniece, «Rīgas Birža» izstāžu kuratore Laura Okdaldere un Dr. art. Silvija Grosa, Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas vēstures profesore. Papildu izstādei izdots arī katalogs latviešu un angļu valodā.

Kā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādēs ierasts, tās papildinās saistīto pasākumu programma. Tās ietvaros notiks radošās darbnīcas plašam interesentu lokam, jūgendstilam veltīti pasākumi jauniešiem un pieaugušajiem, ekskursija arhitektūras entuziastiem «Jūgendstila meklēšanas pastaiga» un ekskluzīvi seno grāmatu pārlapošanas seansi.

 

Izstāde «Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība» no 4. maija līdz 5. augustam skatāma Mākslas muzejā «Rīgas Birža», Doma laukumā 6, Vecrīgā. Plašāka informācija par izstādi un saistīto pasākumu norises laikiem meklējama muzeja mājaslapā.