Attēls — Aleksejs Muraško

Venēcijas biennāles 17. starptautiskajā arhitektūras izstādē Latviju pārstāvēs arhitektu birojs «NRJA» ar ekspozīciju «It’s not for you! It’s for the building» («Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai»). Atbildi uz biennāles centrālo jautājumu «How will we live together?» («Kā mēs kopā dzīvosim?») radošā komanda meklē, pievēršot uzmanību tehnoloģiju un indivīda mijiedarbībai arhitektūras kontekstā.

Ziņas Fold 4. decembris, 2019

Sauklis «Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai» aicina kritiski paraudzīties uz situācijām, kad viedās ierīces sāk diktēt savu, arhitektūras lietotājiem nesaprotamu kārtību, kas nereti atsvešina cilvēkus no viņiem radītās telpas. Šādi gadījumi kļūst arvien izplatītāki līdz ar tehnoloģiju masveida ieviešanu pēc principa «viens izmērs der visiem», un ir iemesls jautāt — kam īsti būvējam? Cilvēkam vai ēkai?

 

Latvijas paviljons Venēcijas Arsenālā taustāmā un interaktīvā veidā iemiesos cilvēka pieredzi saskarsmē ar ierīcēm, kuras no mūsu ērtībām domāta līdzekļa pārtapušas par ēkas pilntiesīgu iemītnieku, ar ko jāmācās sadzīvot. Viedo ierīču mudžeklis, kas instalācijā ieskauj līdz absurdam samazinātu cilvēka dzīves telpu, rada klaustrofobisku sajūtu un šādi satirizē arhitektūru, kas aizmirst par ēkas lietotāju un viņa vajadzībām.

Savukārt izstādi pavadošais izdevums aicinās pārvērtēt tehnoloģiju lomu mūsdienu arhitektūrā, pievēršoties ikdienas dzīves tehnonejēdzībām. Tajā tiks apkopoti pazīstamu prozaiķu, publicistu un pētnieku ironiski īsstāsti par reālām pieredzēm ar labi gribētām un izsmalcinātām, taču nejēdzīgām tehnoloģijām — neatveramiem logiem, apgaismojumu, kas spītīgi darbojas tikai gaišajā diennakts laikā, ventilācijas sistēmām, kas izdevīgas baktērijām, kā arī citām līdzīgām tehnonejēdzībām. Vai šajā gadījumā vaina meklējama pašās tehnoloģijās un to ieviesēju centienos pakļaut dzīvi viedajai kontrolei? Vai arī cilvēki ir tie, kas atpaliek no tehnoloģiju sasniegtā līmeņa?

 

Projekta kuratori ir Uldis Lukševics, Elīna Lībiete, Ivars Veinbergs, Ieva Lāce–Lukševica, Zigmārs Jauja, Inga Dubinska un Līga Jumburga. Instalācijas «Durdom» koncepciju radījis birojs «NRJA» sadarbībā ar Pēteri Riekstiņu. Izdevuma «It’s not for you! It’s for the building» idejas autori ir «NRJA» un konsultāciju uzņēmums «Architxt» (Olga Procevska, Igors Gubenko, Katja Firjane). Projekta vizuālās identitātes autors ir Aleksejs Muraško, savukārt audio dizainu veido Gatis Ziema. Radošās komandas sastāvā ir arī video stāstu autori Voldemārs Dūdums, Roberts Kuļenko, Elvijs Pārpucis, producente Austra Bērziņa un komunikācijas speciāliste Linda Bērziņa. Arhitektu birojs «NRJA» ir pārstāvējis Latviju Venēcijas arhitektūras biennālē arī 2014. gadā ar ekspozīciju «Unwritten», kas bija veltīta pēckara modernisma arhitektūras mantojuma apzināšanai.

 

Venēcijas 17. starptautiskās arhitektūras biennāles kurators ir arhitekts, profesors un vairāku grāmatu autors Hašims Sarkis (Hashim Sarkis), kurš savā uzsaukumā aicināja dalībniekus atbildēt uz jautājumu «How will we live together?» («Kā mēs kopā dzīvosim?»). Savā vēstījumā Sarkis mudina arhitektus domāt par arhitektūras un urbānās vides nākotnes modeļiem — kā sadzīvot politisko un ģeogrāfisko atšķirību, ekonomiskās nevienlīdzības un migrācijas kontekstā. Venēcijas arhitektūras biennāle norisināsies no 2020. gada 23. maija līdz 29. novembrim.