Attēls — LMA

«Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes» — ar šādu devīzi Latvijas mākslas akadēmijas (LMA) studenti kopā ar Siguldas novada amatniekiem veidos stendu starptautiskajā Milānas dizaina izstādē. Ekspozīcija būs apskatāma «Salone Satellite» paviljona S15 stendā no 7. līdz 12. jūnijam.

Ziņas Fold 7. jūnijs, 2022

Starptautiskā Milānas dizaina mese «Salone del Mobile. Milano» ir viena no ietekmīgākajām un lielākajām mēbeļu, interjera un gaismas dizainam veltītajām izstādēm pasaulē. Pēc divu gadu pārtraukuma laikā no 7. līdz 12. jūnijam tā atkal vērs durvis izstāžu kompleksā «Fiera Milano», svinot savu sešdesmitgadi. Vērienīgo notikumu pavada plaša pasākumu programma visā Milānā un ierasti ik gadu to apmeklē aptuveni 400 000 apmeklētāju no visas pasaules.

 

Izstāde vienmēr ir bijusi atvērta visa veida materiālu un tehnoloģiju inovācijām, un tām blakus allaž pārstāvētas arī senas mēbeļu gatavošanas tradīcijas un augstākās kvalitātes amatniecība. Izstādē viens no divdesmit paviljoniem — «Salone Satellite» — tiek atvēlēts jaunajiem dizaineriem un dizaina skolām. Šogad jau ceturto reizi, izturot konkursu, izstādē piedalīsies Latvijas Mākslas akadēmijas studentu un pasniedzēju kopīgi veidots stends.

 

Šīgada stenda koncepcija «Ja vēlies salāpīt pasauli, sāc lāpīt savas zeķes!» veltīta pasaules lāpīšanai vārda vistiešākajā nozīmē. Kā pastāstīja stenda autori, ekspozīcija iemieso rūpes par pasauli — tās saņemšanu no iepriekšējām paaudzēm, saglabāšanu un atstāšanu nākošajām —, jo savā veidā dizains ir līdzatbildīgs un līdzvainīgs nemitīgā industriālā procesa un patēriņa veicināšanā. «Pasaules lāpīšana šobrīd ir tik aktuāla kā vēl nekad, jo tā plīst pa vīlēm un sairst gabalos. Robežas tiek pārkāptas, izjūk daudzi līdzšinējie politiskie un ekonomiskie veidojumi. Ražojot resursi tiek pārtērēti, un nākamajām paaudzēm var neatlikt nekas», saka LMA profesore Barbara Ābele. Pērn LMA īstenotajā «Baltsenior» projektā, strādājot ar senioriem, kas pieredzējuši karu, izsūtījumu un trūkumu, un pētot viņu ieradumus, tika secināts, ka, taupot lietas, lietojot tās ilgi un atjaunojot, ikviens var piedalīties pasaules lāpīšanā.

LMA ekspozīcijas dominējošais tēls ir vilnas zeķe. Tā izvēlēta kā metafora jebkuram 21. gadsimta ražotam produktam, kas ir daļa no cilvēka ikdienas patēriņa. Zeķes var uzskatīt par vienkāršu, bet reizē neaizstājamu apģērba gabalu brīžos, kad salst, un pamatvajadzību sarakstā tās var ierindot līdzās pārtikai vai jumtam virs galvas.

 

Ekspozīcijas stendu veido divas daļas. Viena veltīta zeķes dzīves ciklam un identitātei, kas secīgi ataino adīšanas, valkāšanas un labošanas posmus. Katras eksponētās zeķes adītais valnītis ir kopija no kādas 18. gadsimta zeķes parauga, kas atrodams Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Šīs kopijas ekspozīcijai darinājušas Siguldas, Mālpils un Mores amatnieces. Lāpīšanai izmantotais zelta pavediens ir alegorisks vēstījums par to, cik viena zeķe ir vērtīga — laika, prasmju, ekonomiskā un emocionālā ziņā — un kāpēc ir vērts to atjaunot. Savukārt otra daļa ir lielizmēra tekstilija, kuru veido gandrīz pustūkstotis saziedotu, ar rokām adītu jaunu un sadilušu zeķu, kurām līdzi nāk arī personīgi cilvēkstāsti, kas apskatāmi un lasāmi stenda Instagram kontā.

 

Viena no stenda kuratorēm, LMA profesore Ieva Krūmiņa atklāj: «Šis ir jau trešais koncepts, kas kopā ar studentiem ir ilglaicīgi briedināts «lielā starpbrīža» gados. Pa šo laiku jau vairākas studentu grupas ir absolvējušas akadēmiju, tomēr visas idejas caurvij vienojoša atbildīga attieksme pret pasauli ar uzstādījumu — ko radoša persona var darīt, lai mazinātu masveida patērnieciskumu un ar savu darbību atstātu pēc iespējas mazāku kaitējumu videi?»

 

Stenda koncepcija un eksponāti veidoti, sadarbojoties Latvijas Mākslas akadēmijai ar Siguldas kultūras centru «Siguldas Devons», Mālpils kultūras centru un novada amatniekiem, ar kuriem studiju gada laikā ir notikušas zināšanu un prasmju apmaiņas darbnīcas projektā «Baltsenior». Sekot līdzi aktuālajai informācijai iespējams stenda Facebook un Instagram vietnēs.