Foto — Reinis Hofmanis

No 17. novembra līdz 12. janvārim ISSP Galerijā būs skatāma fotogrāfa Reiņa Hofmaņa personālizstāde «Telpa Nr. 13». Tajā būs aplūkojama daudzu gadu garumā radīta fotogrāfiju sērija, kurā autors pievērsies dažādu, lielākoties mums apslēptu telpu vizuālai izpētei. Izstādes atklāšana notiks 17. novembrī plkst. 18.00.

Ziņas Fold 10. novembris, 2022

«Telpa Nr. 13» ir Reiņa Hofmaņa trīspadsmitā personālizstāde. Tajā industriālo ēku tehnoloģiskās telpas, dažādu materiālu glabātuves un krātuves, sen pamestas vai, tieši pretēji, mūsdienām pielāgotas telpas no trīsdimensionālas pieredzes pārtapušas vizuāli tīkamos divdimensiju attēlos. Līdz ar fotogrāfijās redzamo pieklusināto estētiku, tajās jaušama nepārprotama cilvēka un vides mijiedarbība laikā — savulaik tumšajos simtgadīgo ēku pagrabos nu ir iemājojuši kanalizācijas vai elektrotīklu artefakti.

 

«Sastopoties funkcionālajai un estētiskajai domāšanai, telpa laika gaitā evolucionē, tiek pielāgota jaunām funkcijām un jauniem dzīves standartiem. Vadi, caurules, siltinājuma un iekārto griestu slāņi tiek iemānīti telpās, kuru būvēšanas laikā tie nav pastāvējuši. Telpu arhitektūra un komunikāciju izvietojums var šķist pat absurds, tomēr tajā pastāv iekšēja loģika un savdabīga estētika,» par darbiem stāsta Reinis Hofmanis.

Mākslinieka fotogrāfijās šie uzslāņojumi ir kļuvuši par savdabīgu cilvēka un vides attiecību metaforu. Tomēr tās nav attiecības, kas veidojas uz personiskas un intīmas pieredzes bāzes, kā tas būtu, piemēram, domājot par mūsu bērnības mājām. Gluži pretēji — fotogrāfa iemūžinātajās telpās ir grūti iedomāties patīkamu ķermenisku vai garīgu pieredzi, tomēr tās atklāj cilvēka vēlmi pielāgot, uzlabot un, galu galā, pieškirt telpai jēgu. Pat, ja šī jēgas izpratne nesniedzas tālāk par salātzaļu krāsu uz sienas.

 

Izstādes scenogrāfiju un telpiskos risinājumus veido mākslinieks Aleksejs Beļeckis. Kuratore — Iveta Gabaliņa. Izstāde tapusi ar Rīgas domes, Valsts kultūrkapitāla fonda un stikla ražotāja «Groglass» atbalstu.

 

Reinis Hofmanis (1985) ir mākslinieks un fotogrāfs. Studējis fotogrāfiju Lietišķo Zinātņu un Mākslas universitātē Hannoverē un ieguvis maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļā. Reiņa darbus raksturo sociālantropoloģisks skatījums, kas izpaužas interesē tipoloģizēt dažādas sabiedrības grupas, to uzvedības modeļus un radīto vai ietekmēto vidi. Ieguvis galveno balvu «Archifoto» 2012. un 2013. gadā, saņēmis otro vietu «Sony World Photography Awards» Arhitektūras kategorijā. Viņa darbi ir publicēti tādos izdevumos kā «New York Times», «Financial Times», «Spiegel», «Esquire», «Bloomberg», «Le Monde», «The Globe and Mail» un «The British Journal of Photography».

 

Izstādi rīko biedrība ISSP, kas jau vairāk nekā 15 gadus darbojas laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfijas autoru paaudzi un veicinot starptautisku apmaiņu. Kopš galerijas telpas atklāšanas Berga Bazārā 2018. gadā, ISSP ir kļuvusi par nozīmīgu pieturas punktu Rīgas kultūras kartē kā vienīgā laikmetīgajai fotogrāfijai veltītā telpa Latvijā.