Publicitātes foto

No 2. februāra līdz 16. martam ISSP Galerijā būs skatāma mākslinieces Ievas Epneres izstāde «Laidi». Tajā būs aplūkojama dokumentālā filma un fotogrāfijas, kas vēsta par Laidu pamatskolas pastāvēšanas pēdējo — simtu pirmo — gadu. Filmas pirmizrāde notiks 2. februārī plkst. 18.00 kinoteātrī «K. Suns», bet izstādes atklāšana notiks plkst. 19.00 ISSP Galerijā.

Ziņas Fold 25. janvāris, 2023

Dokumentālā filma «Laidi» stāsta par pēdējo Laidu pamatskolas pastāvēšanas gadu Laidu muižā. Laidos Ieva Epnere ieradās 2021. gada rudenī radošās rezidences laikā, lai iepazītos ar pagasta vēsturi, teikām un rastu iedvesmu jaunam mākslas darbam. Toreiz dzima ideja par sadarbību ar skolas teātra pulciņu, un, pieaicinot horeogrāfi Elīnu Gediņu, tapa kustību izrāde «Laidu leģendas». Paralēli izrādes idejas attīstībai māksliniece uzzināja par Kuldīgas novada domes pieņemto lēmumu skolu likvidēt. Satraucošā ziņa pamudināja Ievu dokumentēt šo notikumu. Rezultātā ir tapusi dokumentālā filma, kurā, aptverot visus gadalaikus, savienojas ikdiena un gatavošanās skolas salidojumam un vienlaikus — atvadām.

 

«2022. gada 27. janvārī Kuldīgas novada dome pieņēma lēmumu skolu slēgt. Pētot skolu situāciju kopumā, atklājas, ka pēdējos divdesmit četros gados pamatskolu skaits Latvijā ir sarucis uz pusi. Skolu tīkla optimizēšanu nosaka t.s. «kvantitatīvie kritēriji» — skolēnu skaits un ēkas uzturēšanas izmaksas,» stāsta Ieva Epnere. «Tomēr ar skolas zaudēšanu sākas vietas lēna izdzišana, jo skola ir ne tikai izglītības, bet arī kultūras un socializācijas centrs. Jaunās ģimenes ar bērniem vietas bez skolas neizvēlas.»

 

Izstādē «Laidi» būs redzama dokumentālā filma un trīs lielformāta fotogrāfijas, kas uzņemtas filmas tapšanas laikā. Filmas operators ir Valdis Celmiņš. Filmas komandā ir operatore Baiba Kļava, montāžas režisore Andra Doršs, komponists Kārlis Auziņš, skaņu režisors Edvards Broders un skaņu operators Arvīds Ceļmalis. Filma tapusi «VFS Films» studijā ar Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) un mākslas fonda «VV Foundation» atbalstu. Izstādes kuratore — Iveta Gabaliņa. Telpiskie risinājumi veidoti sadarbībā ar arhitekti Līvu Kreisleri. Izstāde tapusi ar VKKF un stikla ražotāja «Groglass» atbalstu. Ieva Epnere īpaši pateicas Laidu pamatskolas bērniem, skolas darbiniekiem un direktorei Elitai Tisjakai, teātra pulciņa vadītājai Aijai Botsmanei, kā arī Laidu pagasta pārvaldes vadītājam Andrim Neilandam un kultūras un sporta pasākumu organizatorei Andai Stibai.

 

Filmas «Laidi» pirmizrāde notiks kinoteātrī «K. Suns» Elizabetes ielā 83/85 plkst. 18.00, un pēc filmas noskatīšanās apmeklētāji aicināti doties uz ISSP Galeriju, kur plkst. 19.00 tiks atklāta izstāde. Ieeja abos pasākumos ir bez maksas.

 

Ieva Epnere (1977) beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Tekstilmākslas nodaļu (2001), Vizuālās komunikācijas nodaļu (2003) un pēcdiploma studijas HISK Gentē (2012). Epnere rada fotogrāfijas, tekstila darbus, video instalācijas un filmas, kurās personiski, privāti stāsti ir sākumpunkts mākslinieciskām refleksijām par identitāti, tradīcijām un rituāliem. 2019. gadā saņēmusi Purvīša balvu par darbu «Dzīvo atmiņu jūra». Kā Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienesta programmas «Mākslinieki — Berlīnē» stipendiāte (2019/2020) izdevusi grāmatu «Rīgas cirks». Ieva Epnere ir sarīkojusi 23 personālizstādes un piedalījusies grupu izstādēs un filmu festivālos Latvijā un ārvalstīs. Viņas darbi izrādīti tādās galerijās un mākslas notikumos kā «Fogo Island Gallery» Fogo salā Ņūfaundlendā, «Art in General» Ņujorkā, «Daadgalerie» Berlīnē, «Netwerk» Ālstā, Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennālē, Vīnes Kunsthallē, Malmes muzejā u.c.