Publicitātes attēls

Izstāde par snīkeriem Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā (MVM) pievēršas sociālās vēstures paradoksiem izraibinātajai sporta apavu attīstības gaitai, ļaujot izprast gadījumus, kad sabiedrības priekšstati par veselīgu dzīvesveidu veidojas patērnieciskā atkarībā no preču tirgus. Snīkeri ir pretrunām bagāts šīs tendences piemērs. Tie ir gan vienkāršības un komforta simbols, gan sociālā prestiža aksesuārs, kuru par globālu kulta objektu padarījusi zīmolvedība. Izstāde atvērta līdz 17. aprīlim.

Ziņas Fold 11. janvāris, 2023

«Regulāras inovācijas snīkeru konstrukcijās un materiālu izvēlē liecina par ražotāju centieniem izsekot ortopēdijas jaunākajām atziņām par cilvēka ķermenim veselīgu stāju. Savukārt modeļu straujā mainība sporta apavu tirgū atstāj aiz sevis draudīgu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, kas negatīvi ietekmē mūsu labsajūtu kopumā. Mūsdienās snīkerus valkā ne tikai sporta un hiphopa zvaigznes, bet ļaudis jebkurā vecumā un visdažādākajās situācijās, tāpēc izstāde meklē skaidrojumu šādam «haipam» un cenšas minēt, kas snīkeru dizaina risinājumos un patēriņa musturos būs noteicošais nākotnē — ego vai eko?» teikts «Snīkeri: eko x ego» aprakstā.

 

Izstādei atlasītie materiāli — sākot no etnogrāfiskiem 19. gadsimta fetiša priekšmetiem un beidzot ar Latvijā ražotu 3D printeri, kas turpina darināt jaunus eksponātus arī izstādes norises laikā, — veido starpnozaru pieejā balstītu vēstījumu, lai atspoguļotu mijiedarbi starp sporta un kultūras industrijām, «veselā miesā vesels gars» mārketingu un ražošanas tehnoloģijām. «Air Jordan» sērijas snīkeru kolekcija izstādes apmeklētājam sniedz panorāmas tipa pārskatu par tendenču maiņām sporta apavu nozarē pēdējo trīsdesmit gadu griezumā. Toties mūsdienu snīkeri ekspozīcijā daudzviet ir virtuāli: mākslīgā intelekta radīti snīkeru prototipi, NFT produkcija un «geimeru fīčas». Īpaša vieta atvēlēta ilgtspējas risinājumiem: fotogrāfa Alestēra Filipa Vaipera (Alastair Philip Wiper) veidotajam ieskatam zīmola «Adidas» laboratorijās un Āzijas ražotnēs, veselam klāstam jaunu materiālu, piemēram, mākslīgās ādas snīkeriem, kas ražoti no piepes, aļģēm vai pupiņām, patērnieciskumu ierobežojošiem snīkeru izplatīšanas konceptiem un veco apavu pārstrādē radītiem jauniem modeļiem.

 

Izstādi sadarbībā ar muzeja komandu veidojusi kuratore Elīna Sproģe. Viņa aicinājusi tajā piedalīties snīkeru dizaina izstrādē starptautiski veiksmīgus latviešu profesionāļus. Dizainers Jānis Šnē kopš 2021. gada strādā uzņēmumā «Nike» un jo īpaši pie projektiem tā virtuāli futūristiskajā «RTFKT Studio» atzarā, savukārt dizainers Kristofers Reidzāns, kurš vairākus gadus aizvadījis zīmola «United Nude» dizaina studijā un ražotnēs Guandžo un Losandželosā, tagad strādā Šveices sporta apavu zīmola «On» inovāciju komandā. Snīkeru stāsta vēsturiskā dimensija un kuriozitātes nebūtu iespējamas bez dāsni piedāvātas iespējas aizlienēt eksponātus no privātkolekcijām, kuru īpašnieki labi ilustrē snīkergalvu saimi. Starp viņiem ir fizioterapeits, reperis, basketbolists, veikalnieks, mākslas galerijas īpašnieks, restaurators un citi. Ja ne vienmēr sociāli kritisks, tad ironisks noteikti ir pretsvars, ko zīmolu klātbūtnei izstādē sarūpējuši mākslinieki Tomijs Kešs (Tommy Cash), Gerijs Lokvuds (Garry Lockwood), Paula Ulargi Eskalona (Paula Ulargui Escalona), Martins Saljērs (Martin Sallieres) , Alisa Bluzmane, Sanders Vasinks (Sander Wassink), Aleksis Di Džusepe (Alex Di Giuseppe) un Peks Šuns Pings (Shun Ping Pek). Izstādes dizainu veidojuši arhitekti Liene Jākobsone un Mantens Devrīnts no studijas «Sampling».

 

«Snīkeri: eko x ego» pavada arī dažādu notikumu programma. Skolu grupām un ģimenēm ar bērniem ir iespēja darboties muzeja piebūvē iekārtotajā snīkeru darbnīcā. Refleksoloģijas ievadkursa praktiskajā nodarbībā, ko vadīs masieris Mārtiņš Lauva, varēs apgūt iemaņas pēdu masāžā. Paredzētas arī pastaigas pa izstādi kuratoru vadībā, sarunas ar izstādes dalībniekiem un Pasaules Dabas fonda rīkota lekcija par tekstila atkritumu slogu un otrreizējo pārstrādi. Īstiem «snīkergalvām» par prieku gaidāms arī snīkeru izlozes pasākums kopā ar reperi Ozolu un veikalu «Hoodshop», kā arī «Air Max Day» — «Nike Latvija» ikgadēji organizētas svinības, kas veltītas 1987. gadā klajā nākušajam snīkeru modelim.

 

Sekot līdzi izstādes un tās pavadošās programmas jaunumiem iespējams Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja mājaslapā.