Foto — Andrejs Strokins

Šogad Rīgas Starptautiskais kino festivāls («Riga IFF») no 12. līdz 22. oktobrim jau 10. reizi pulcēs skatītājus un kino nozares profesionāļus lielākajos kino svētkos Latvijā, īpaši izgaismojot drosmīga un novatoriska kino nozīmi — tāda, kas kalpo zinātkāriem un dedzīgiem prātiem. Šāda kino meklējumu epicentrs ir «Riga IFF» konkursi, kuriem filmu veidotāji ir aicināti pieteikt savus darbus.

Ziņas Fold 16. marts, 2023

Žūrijas, kurās piedalīsies ārvalstu un vietējie eksperti, izraudzīsies pilnmetrāžas balvu laureātus no Baltijas jūras reģiona un Ziemeļvalstīm, labāko starptautisko un nacionālo īsfilmu, kā arī apbalvos labāko mūzikas videoklipu no Baltijas. Visos konkursos darbi tiek pieņemti bez veida (spēlfilma, dokumentālais vai animācijas kino, hibrīdkino u.c.) un žanra ierobežojumiem. Starptautisko īsfilmu pieteikšanas termiņš ir 31. maijs, savukārt citus darbus var pieteikt līdz 30. jūnijam. Atlases rezultāti tiks izziņoti 10. septembrī. «Riga IFF» konkursos netiek pieņemti darbi, kas ir producēti vai kopproducēti Krievijas Federācijā un/vai Baltkrievijā. Ar katra konkursa pieteikumu iesniegšanas termiņiem un citiem nosacījumiem iepazīties iepazīties «Riga IFF» mājaslapā.

 

«Riga IFF» Pilnmetrāžas filmu konkursa kuratore, festivāla radošā direktore Sonora Broka, kā vadmotīvu darbu atlasē uzsver jaunas kino valodas un izteiksmīga autora rokraksta meklējumus. Atlasītie darbi nepārprotami piesaka pārmaiņas un aktuālās noskaņas reģiona kino ainavā, vienlaikus piedāvājot kardināli atšķirīgu kino skolu, tradīciju, ekrāna valodas risinājumu un redzējumu pretnostatījumu. 2022. gadā savu pasaules pirmizrādi konkursā piedzīvoja Katažinas Mahalekas un Lukaša Mahovska «Diena un nakts». Galveno balvu pērn saņēma Hlinura Palmasona «Dievzeme» kas kļuva arī par festivāka skatītāko filmu. «Riga IFF» Pilnmetrāžas filmu konkursā tiek pasniegta festivāla galvenā balva «Zelta gailis» un 4000 eiro naudas balva.

Leo Soesanto, Parīzē strādājošais festivālu programmu veidotājs un žurnālists, turpina vadīt abus «Riga IFF» īsfilmu konkursus — starptautisko un nacionālo —, sniedzot platformu daudzsološiem autoriem, bet konkursu žūrijai un seansu apmeklētājiem piedāvājot intonāciju, formu un žanru dzīres. Labākā starptautiskā īsfilma saņems 2000 eiro naudas balvu, savukārt labākā nacionālā īsfilma — 1000 eiro prēmiju.

 

«Riga IFF» Baltijas mūzikas video konkursu vada Agnese Logina, kura šo ideju izlolojusi un turpina attīstīt kā Baltijas līmenī unikālu notikumu, kurā tiek izrādīti spilgtākie gada laikā tapušie darbi. Līdztekus šī nepieradinātā formāta darbu izrādīšanai uz skatuves neformālu paneļdiskusiju formātā tiek aicināti arī šo darbu veidotāji un žūrija, iepazīstinot ar eksperimentu un jaunu izteiksmes līdzekļu meklējumu aizkulisēm. Baltijas mūzikas video konkursa uzvarētājs iegūs 1000 eiro lielu naudas balvu.

 

Pilnmetrāžas spēlfilmas, īsfilmas un seriāli, sākot no attīstīšanas līdz pēcapstrādes stadijai, no jūnija būs iesniedzami «Riga IFF Showcase» un «Short Riga Test Screenings» projektu prezentācijām kino nozares pārstāvjiem veltītajā «Riga IFF Forum» sekcijā. Tajā tiks izskatīti pieteikumi no Centrāleiropas, Austrumeiropas un Baltijas valstīm, savukārt prezentācijās piedalīsies ārvalstu filmu eksperti, kino izplatīšanas kompāniju pāstāvji, producenti un festivālu programmu veidotāji. «Riga IFF Showcase» vadīs ilggadēja «Riga IFF» kuratore un kino kritiķe Kristīne Simsone, bet «Short Riga Test Screenings» — Lorensa Reimonda, aktīvi praktizējoša kino kritiķe, publiciste un kuratore.

 

«Riga IFF» 2023. gadā svin savu 10. sezonu, turpinot izaugsmi pēc pērnā gada rekordaugstā 25 000 apmeklētāju skaita. Festivāls top ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, Nacionālā kino centra un Eiropas Savienības programmas «Radošā Eiropa Media» atbalstu.