Foto no sērijas «Vārīga vieta» — Mihalina Kacperaka

No 27. aprīļa līdz 23. jūlijam norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāles (RFB) programma «Next», kas veltīta Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kuri vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Īpaša uzmanība šogad vērsta uz Ukrainas fotogrāfiem. 2023. gada programmas fokuss ir «neērtās» tēmas, par kurām nereti izvēlamies klusēt.

Ziņas Fold 24. aprīlis, 2023

«Divus gadus pavadījām izolācijā. Tas raisīja daudz diskusiju par to, kādu ietekmi šāda parādība atstās uz sabiedrību, toskait — uz mūsu mentālo veselību. Brīdī, kad jau šķita, ka varam sākt atgriezties ierastajā dzīves plūsmā, pasauli satricināja jauns pārbaudījums — karš —, kas prasa pārcilāt vērtības un apzināties savu pozīciju,» vēsta RFB «Next 2023» anotācija. «Mēs uzskatām, ka šajā laikā ir būtiski atbalstīt Ukrainas māksliniekus, dodot viņiem iespēju radoši strādāt un saņemt atlīdzību, kā arī popularizēt Ukrainas kultūru. Tāpēc šī gada programmā Ukrainas fotomākslas profesionāļiem esam atvēlējuši īpašu vietu,» stāsta Rīgas Fotogrāfijas biennāles vadītāja Inga Brūvere.

 

Deviņu jauno Ukrainas mākslinieku fotoizstāde «Drošā gaismā» būs aplūkojama RFB «Next 2023» izdevumā. Tā pievērsīsies fotogrāfijai kā vienam no nacionālās identitātes konstruēšanas, pārvaicāšanas un vienošanas instrumentiem. Evitas Gozes un Jūlijas Krivičas (Yulia Krivich, Ukraina/Polija) kūrētajā izstādē būs skatāmi Ukrainas mākslinieku Jūlijas Polī (Julie Poly), Darjas Svertilovas (Daria Svertilova), Vjačeslava Poļakova (Viacheslav Poliakov), Poļinas Poļikarpovas (Polina Polikarpova), Vika Bakina (Vic Bakin), Antona Šebetko (Anton Shebetko), Nazara Furika (Nazar Furyk), Mihailo Paļinčaka (Mykhaylo Palinchak) un Žeņas Trifanovas (Zhenya Trifonova) darbi. Izdevumā iekļauta arī ukraiņu vizuālās kultūras pētnieces, rakstnieces un kuratores Katerinas Jakovļenko (Kateryna Iakovlenko) eseja «Tieši tas ķermenis: attēli pret apspiešanu», kas pievēršas kara saražoto brutālo — un tāpēc neērto — attēlu izplatīšanai un publicēšanai kā vardarbībā cietušo runas un protesta formai. Izdevuma redaktore ir kuratore, māksliniece un žurnāliste Evita Goze, tā māksliniece — Līga Spunde. RFB «Next 2023» izdevums būs pieejams programmas norises vietās. Līdzās izstādei tajā iekļauti izvērsti programmas notikumu apraksti.

28. aprīlī Rīgas mākslas telpā tiks atklāta poļu mākslinieces Mihalinas Kacperakas (Michalina Kacperak) izstāde «Vārīga vieta» — mākslinieces personīgs stāsts, kas vēsta par viņa ģimenes dzīvi disfunkcionālos apstākļos, dzīvojot ar tēvu–alkoholiķi. Par izstādes iedvesmas avotu kalpojusi viņas pašlaik trīspadsmitgadīgās māsas spēja sadzīvot ar sarežģīto situāciju. Meklējot izeju no dzīves radītajām traumām, māksliniece radījusi fotogrāfijas un instalācijas, un tēva portretu sēriju kopā ar māsu. Ingas Brūveres kūrētā izstāde būs skatāma no līdz 18. jūnijam. Izstāde tapusi sadarbībā ar galeriju «Jednostka» Varšavā.

 

Jau dienu vēlāk, 29. aprīlī, «Look» galerijā skatītājiem būs atvērta jaunās latviešu mākslinieces Adeles Bea Cipstes personālizstāde «Starp: impresijas par Abū Dabī». Izstāde ir refleksija par to, kas rada vietas sajūtu («sense of place» — angļu val.), un pēta laika plūduma un jaunu atmiņu un pieredžu slāņu ietekmi uz cilvēka piesaisti vietai. Kurators — «Look» galerijas vadītājs Raivis Alksnis. Izstāde apskatāma līdz 20. maijam.

8. maijā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Eksperimentālajā mākslas telpā «Pilot» durvis vērs RFB «Next 2023» un LMA konkursa «Jaunais kurators!» laureātes, mākslinieces un kuratores Laimas Dabertes izstāde «Atrastais laiks». Tajā līdzās pašas Dabertes veidotiem darbiem būs izstādīti arī Kristapa Freimaņa, Armanda Andžes un portugāļu mākslinieces Terezas Faleiru (Teresa Faleiro) darbi. Mākslinieki aplūkos cilvēka atmiņām raksturīgu tendenci — vietas un telpas uztveres interpretāciju atkarībā no indivīda līdzšinējās pieredzes, tā brīža sajūtām, domām vai to iztrūkuma.

 

RFB «Next 2023» ietvaros tiks apbalvoti arī konkursa «Meklējam jauno fotogrāfijā!» laureāti. Par labāko Baltijas jauno mākslinieci žūrija atzinusi Ievu Baltadonīti (Ieva Baltaduonyte) no Lietuvas ar fotosēriju «Izrautie». Savā darbā māksliniece izgaismo ukraiņu bēgļu Lietuvā piespiedu pārvietošanas traumatisko pieredzi un ar karu saistīto posttraumatiskā stresa sindromu. No 12. maija līdz 29. jūnijam izstāde būs skatāma ISSP Galerijā. Tās atklāšanā, kas notiks 11. maijā, konkursā pieteiktos darbus prezentēs vēl četri visaugstāk novērtētie konkursanti — Ieva Maslinskaite (Ieva Maslinskaitė, Lietuva), Kristīne Krauze–Slucka (Latvija), Līga Stibe (Latvija) un Hedi Jānso (Hedi Jaansoo, Igaunija). Savukārt māksliniece Anna Dzērve (Latvija) par darbu «Labi, ka viņš nomira» tiks sveikta ar fonda «VVFoundation» balvu — iespēju piedalīties «PaiR» rezidencē Pāvilostā. 12. maijā turpat, ISSP Galerijā, notiks konkursa «Meklējam jauno fotogrāfijā!’» Lietuvas izdevniecības «NoRoutine Books» specbalvas ieguvēja latviešu mākslinieka Armanda Andžes grāmatas prezentācija.

 

19. maijā Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta Diānas Tamanes (Latvija) izstāde «Half–love». Darbu sērija seko mākslinieces pusmāsas, viņas tēva jaunākās meitas no otrās laulības, dzīvei no dzimšanas līdz 2022. gada pavasarim. Attēli tapuši, pavadot vasaras ģimenes mājās. Procesā Tamane gan kopīgi pavada laiku ar krietni jaunāko pusmāsu, gan vēlreiz izspēlē savas bērnības pieredzes uz šķietami idilliska piejūras ciemata fona. Izstādes kuratore ir Evita Goze, un tā skatītājiem būs pieejama līdz RFB «Next 2023» programmas noslēgumam 23. jūlijā.

 

No 26. maija Latvijas Mākslinieku savienības galerijā norisināsies grupas izstāde «Caur puķēm». Līdz 2. jūlijam tajā būs skatāmi mākslinieku Hedi Jānso (Igaunijas), Ievas Maslinskaites (Lietuva), Agates Tūnas (Latvija) un Daniela Vinsenta Hansena (Daniel Vincent Hansen, Norvēģija) darbi. Izstāde piedāvās četras versijas par lietu patiesās būtības meklējumiem, ienirstot sevī un uzmanīgi iztaujājot savu izvēlēto mākslas valodu — fotogrāfiju. Izstādes kuratores ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles vadītāja Inga Brūvere un norvēģu māksliniece un kuratore Mariē Šēvolda (Marie Sjøvold).

 

29. maijā fotomāksla uz divām nedēļām nonāks Rīgas pilsētvidē — desmit sabiedriskā transporta pieturvietās tiks izvietota ukraiņu mākslinieces Jeļenas Subačas (Elena Subach) darbu sērija «Vecmāmiņas uz debesu malas». Tās galvenās varones ir būtiska sabiedrības grupa — vecākā paaudze —, šajā gadījumā — sieviņas Rietumukrainā. Sākotnēji iecerēts kā lirisks veltījums vecākajai paaudzei un aicinājums atbalstīt tuviniekus, šis projekts kara laikā ieguvis vēl skumjāku skanējumu, liekot apzināties savstarpēja atbalsta nenovērtējamo nozīmi. Projekts tapis sadarbībā ar fotogrāfijas festivālu «Odesa Photo Days» Ukrainā.

RFB – NEXT 2023 programmas otrajā daļā — jūnijā — gaidāmi divi nozīmīgi fotomākslas nozares attīstībai veltīti notikumi. 3. jūnijā ISSP Galerijā visas dienas garumā, aicinot piedalīties ikvienu interesentu, notiks starptautiska konference «Neērtās tēmas: problēmu novēršana». Mākslas teorētiķi, kritiķi un mākslinieki Serhejs Meļņičenko (Sergey Melnitchenko, Ukraina), Saša Kurmazs (Sasha Kurmaz, Ukraina), Visvalds Morkēvičs (Visvaldas Morkevicius, Lietuva), Zuzana Pustajova (Zuzana Pustaiova, Slovākija), Agņeška Sejuda (Agnieszka Sejud, Polija), Inūteks Storks (Inuuteq Storch, Dānija), Karolina Vojtasa (Karolina Wojtas, Polija) un Diāna Tamane (Latvija) kopā ar konferences kuratoru Adamu Mazuru (Adam Mazur, Polija) pētīs, kā fotomākslā izpaužas tādas nepatīkamas parādības kā izdegšana, depresija, atkarības, trauksme, vainas sajūta, toksiskas attiecības un visu veidu emocionālie sabrukumi.

 

Savukārt 8. jūnijā LMA izstāžu telpā «Pilot» izstādes «Jaunais kurators!» ietvaros notiks publiska diskusija par brīvkuratoru un nevalstisko organizāciju sektora pārstāvju izaicinājumiem Latvijas vizuālās mākslas telpā un kultūrpolitikas kontekstā, kā arī līdzšinējo starptautisko pieredzi. Tajā piedalīsies kuratore un Latvijas Laikmetīgā mākslas centra direktore Solvita Krese, kuratore, pētniece un mākslas kritiķe Maija Rudovska un mākslinieks un kurators Kaspars Groševs. Diskusijas kuratore un sarunas vadītāja — mākslas zinātniece un kuratore Antra Priede.

 

10. jūnijā RFB «Next 2023» aicina programmas norisēs piedalīties jaunāko paaudzi. Rīgas mākslas telpā notiks latviešu mākslinieces Līgas Spundes vadīta darbnīca 5–12 gadus veciem bērniem.

 

RFB «Next 2023» laikā regulāri notiks tikšanās, sarunas un pastaigas izstādēs ar māksliniekiem un kuratoriem. Vairāk informācijas par Rīgas Fotogrāfijas biennāli un programmu «Next 2023» — RFB mājaslapā.