Foto — Rūta Kalmuka

No 15. marta līdz 9. maijam ISSP Galerijā būs skatāma Rūtas Kalmukas izstāde «Saiknes», kurā māksliniece pievēršas savas ģimenes un māju dokumentēšanai, atklājot sievietes daudzveidīgās lomas un identitātes. Izstādes atklāšana notiks 14. martā plkst. 18.00.

Ziņas Fold 4. marts, 2024

Rūtas Kalmukas lielformāta melnbaltās fotogrāfijas, kas tapušas vairāk nekā desmit gadu garumā, portretē viņas ģimenes locekļus un mājas pie upes, meklējot saikni starp dabu, cilvēkiem un notikumiem, kas tos ieskauj. «Šeit bija ābele, kas nokalta, un tagad ir palicis tikai celms, bet tam līdzās bagātīgi uzziedējis plūškoks. Kaut kas ir zudis, bet tā vietā nemitīgi atkal plaukst jaunais. Un viss ir savstarpēji saistīts,» stāsta māksliniece.

 

Tuvinieku portreti mijas ar dabas fragmentiem, īpaši upi un tās mainīgo dabu. Ūdens plūdums, nemitīgā cirkulācija un spēja ieņemt un pielāgoties jebkurai formai Rūtas Kalmukas sērijā atsaucas uz sievietes spēju savas dzīves laikā iemiesot sevī vairākas lomas — no meitas uz sievu un vēlāk māti —, vienlaikus saglabājot savu personisko identitāti. Fotogrāfiju sērija «Saiknes» atspoguļo arī neizbēgamo saikni starp autori un viņas profesionālo aicinājumu — fotogrāfiju. Sievietes loma ģimenē ir apvienota ar mātes radošajām interesēm un ambīcijām, kur māte šķietami vienkārši vēro un dokumentē ikdienas gaitas. Rezultātā veidojas jauna identitāte — «mamma–māksliniece» —, atgādinot par to, cik būtiski ir ikdienas steigā un izaicinājumos sevi neaizmirst, izprast un atgūt.

Rūta Kalmuka (1974) fotogrāfiju sāka apgūt 1992. gadā Tehniskās jaunrades namā «Annas 2» pie Andreja Granta, kurš autorei sniedza dziļu izpratni par vizuālo valodu, skatīšanos un redzēšanu, estētiku un ētiku. Rūta fotožurnālistikai veltījusi gandrīz 20 gadus, strādājot ar tādiem drukātajiem medijiem kā «Santa», «Dienas žurnāli», «NRA», žurnāls «Ir» u.c. Pašlaik Rūta strādā ar analogo fotogrāfiju un lielformāta tehniku, kā arī interesējas par vēsturiskajiem fotogrāfijas procesiem un veido fotogrāmatas. Piedalījusies vairākās grupu izstādēs Latvijā un ārzemēs, kā arī veidojusi trīs personālizstādes. Viņas darbi publicēti tādos izdevumos kā «Foto Kvartāls», «Fotofilmic JRTL» un« World Press Photo».

 

Izstāde ISSP Galerijā būs skatāma no 15. marta līdz 9. maijam. Izstādes atklāšana notiks 14. martā plkst. 18.00.

 

Izstādi organizē biedrība ISSP, kas jau vairāk nekā 15 gadus darbojas laikmetīgās fotogrāfijas jomā, veidojot aktīvu fotogrāfijas vidi Latvijā, izglītojot jauno Latvijas fotogrāfijas autoru paaudzi un veicinot starptautisku apmaiņu.