No 16. līdz 23. augustam Latvijas–Igaunijas pierobežas pilsētā Valgā notiks pirmā Valgas Arhitektūras rezidences (VARES) vasaras skola, kas būs veltīta telpiskā aktīvisma praksēm. Jomas profesionāļi un amatieri, kuriem interesē šī tēma, līdz 15. jūlijam aicināti pieteikties dalībai programmā.

Ziņas Fold 2. jūlijs, 2024

Pirmā VARES vasaras skola pievērsīsies daudzpusīgajai telpiskā aktīvisma tēmai. Tajā tiks pētītas teorētiskās perspektīvas, kas saistītas ar telpiskā aktīvisma definīciju un tā dažādajām izpausmēm. Dalībnieki iesaistīsies praktiskās diskusijās un dalīsies zināšanās par to, ko iespējams sasniegt ar telpisko aktīvismu, tostarp par to, kā kopienas var tikt iedrošinātas veidot savu vidi un kā birokrātiskās sistēmas var atbalstīt vai kavēt šādus centienus gan pilsētās, gan laukos.

 

Vasaras skola pievērsīsies arī aktīvismam citu sugu vārdā, risinot problēmas, ar kurām saskaras necilvēciskas būtnes, kas nevar pašas sevi aizstāvēt tiesiskajās struktūrās. Programmā būs arī praktiskas aktivitātes, tostarp telpas veidošanas iniciatīvas un performatīvas līdzdalības telpiskā aktīvisma akcijas. Plašāk par programmu šeit.

 

Vasaras skolai pieteikties aicināti gan pieredzējuši jomas profesionāļi, gan amatieri — arhitekti, dizaineri, mākslinieki, rakstnieki un domātāji, kurus interesē telpiskais aktīvisms. No visiem pieteikumiem tiks atlasīti desmit dalībnieki, kuri no 16. līdz 23. augustam varēs bez maksas piedalīties vasaras skolas programmā. VARES nodrošinās kopīgu izmitināšanu, ēdināšanu un atbalstu ceļa izdevumiem. Lai pieteiktos, interesenti līdz 15. jūlijam aicināti nosūtīt savu CV un īsu motivācijas vēstuli uz info@vares.space.

 

Vasaras skolu organizē VARES sadarbībā ar Somijas mākslinieku un arhitektu kopienām «Art for All» un «You Tell Me Collective», mākslas pētījumu tīklu «Gel» no Latvijas un Igaunijas mākslas kolektīvu «Kunstiryhmitus».

 

VARES ir starpdisciplināra rezidence telpiskās prakses jomā, kas fokusējas uz lēnu arhitektūras praksi, materiālu atkārtotu izmantošanu, telpiskiem eksperimentiem un pētniecību. Šogad rezidencē piedalās 50 arhitekti, mākslinieki un pētnieki no visas pasaules. Rezidence, kas atrodas uz Igaunijas un Latvijas robežas, ir ierīkota 20. gadsimta 30. gadu skolas ēkā, kas pamazām pārtaps par muzeju, kurā apkopoti rezidentu eksperimenti, telpiskās intervences un idejas. VARES ir daļa no Eiropas kultūras galvaspilsētas Tartu 2024 galvenās programmas «Izdzīvošanas mākslas» (Arts of Survival).