Publicitātes foto

Dizaina studija «Onlyonly», kurā darbojas arhitekti un dizaineri Anna Līva Traumane un Harijs Vucens, radījuši spekulatīvu zvilni «Daydreamer». Neparastā ķermeņa pozīcija, kurā lietotāju nostāda mēbeles forma, pastiprina klātbūtnes sajūtu un aicina uz mirkli novērsties no apkārtējās pasaules un pabūt nekustīgā mierā. Zvilnis «Daydreamer» februārī tika prezentēts Roterdamas Dizaina biennālē, savukārt no 13. līdz 16. martam to varēs aplūkot dizaina mesē «Collectible» Briselē.

Ziņas Paula Gāgane 11. marts, 2025

Atbildot uz Roterdamas Dizaina biennāles tēmu «What’s Real is Unfamiliar» («Īstais ir nepazīstams»), «Daydreamer» izaicina ierastos priekšstatus par atpūtu un ķermeņa stāvokli mūsdienu hipersavienotajā laikmetā, aicinot pārdomāt attiecības starp ķermeni, telpu un pašapzināšanos. Veidojot zviļņa dizainu, studija «Onlyonly» tiecās noskaidrot, kas notiek, kad mēs pārslēdzam uzmanību no nepārtrauktas «pasaules skenēšanas» uz apzinātu pauzi.

 

«Daydreamer» paceļ lietotāju dažus centimetrus virs zemes, mēbeles formai nostādot lietotāja ķermeņa neierastā pozīcijā starp sēdēšanu un gulēšanu. Zviļņa reljefs seko cilvēka auguma aprisēm, iezīmējot specifiskas zonas katrai ķermeņa daļai, atdalot kājas, rokas un ieskaujot galvu, un tādējādi pastiprinot lietotāja ķermenisko apziņu. «Mēs vēlējāmies radīt pieredzi, kas ar šķietami nepazīstamo, atklāj reālo un patieso,» par darbu saka Anna un Harijs. ««Daydreamer» nav tikai mēbele — tas ir aicinājums izpētīt miera un ne–performances stāvokli, kur sevis novērošana aizstāj pasaules skenēšanu un apzināta klātbūtne pārspēj produktivitāti. Līdzīgi kā spontāna apgulšanās uz grīdas, «Daydreamer» pārtrauc ierasto un rada telpu pašrefleksijai.»

Kontrasts starp tehnoloģisko/produktīvo un cilvēcisko, jaušams arī mēbeles veidolā un izvēlētajos materiālos. «Daydreamer» dinamiskā forma atsaucas uz produktu estētiku, kas orientēta uz veiktspēju («performance aesthetics»), radot sajūtu par virzību uz priekšu, kamēr mēbeles funkcija patiesībā ir nodrošināt lietotāja mieru. Zviļņa pamatā ir precīza tērauda konstrukcija — izturīgs «mugurkauls» —, kas notur mīksto un plūstošo sēdvirsmu, kura veidota no asimetriskiem, savstarpēji neatkarīgiem, ar lateksu pārvilktiem segmentiem. Latekss pēc taustes atgādina cilvēka pieskārienu, un asociācijas ar ādu pastiprina arī dizaineru izvēle lietot materiālu tā dabīgajā tonī. Latekss ir augu izcelsmes materiāls, ko iegūst no hevejas kokiem, un «Onlyonly» to piedāvā kā alternatīvu dzīvnieku izcelsmes materiāliem un plastmasai, vēršot uzmanību uz materiālu ekoloģiju un ilgtspēju.

 

Zvilnis «Daydreamer» tika izstādīts pirmajā Roterdamas Dizaina biennālē, kas notika no 20. februāra līdz 2. martam, pulcējot vairāk nekā 100 dalībniekus — vietējos un ārvalstu dizainerus. Šī ir pirmā reize, kad Roterdamā tiek rīkota biennāle, kas veltīta tieši dizainam, liekot akcentu uz eksperimentālo un spekulatīvo dizainu visās tā formās. Pēc debijas Roterdamas Dizaina biennālē «Daydreamer» būs apskatāms unikālā un mākslas dizaina mesē «Collectible» Briselē, kur «Onlyonly» veidotas zvilnis tiks prezentēts galerijas «Spazio Viruly» veidotajā grupas izstādē.

Dizaina studiju «Onlyonly» 2020. gadā dibināja arhitekti un dizaineri Anna Līva Traumane un Harijs Vucens. Savos darbos viņi meklē radikālus un cilvēku pieredzi bagātinošus risinājumus, veidojot dažādas telpiskas pieredzes. «Onlyonly» strādā starpdisciplināri, arhitektūrā un dizainā tulkojot laikmetīgās kultūras, modes, mākslas, fotogrāfijas un scenogrāfijas idejas.