
Valgas arhitektūras rezidence (VARES) Igaunijā aicina pētniekus, arhitektus, amatniekus un radošus praktiķus pieteikties vasaras grupas rezidencei «Material Purgatory: Life after demolition» jeb «Materiālu šķīstītava: dzīve pēc nojaukšanas», kas notiks no 7. jūlija līdz 24. augustam. Rezidences dalībnieki meklēs veidus, kā dot jaunu dzīvi būvmateriāliem, kas gadiem gaida savu likteni — tikt izmantotiem vai izmestiem. Rezidence piedāvā stipendiju, ceļa izdevumu kompensāciju un budžetu darba īstenošanai. Pieteikšanās termiņš — 12. maijs.
VARES vasaras rezidences «Materiālu šķīstītava: dzīve pēc nojaukšanas» uzmanības centrā ir būvmateriāli, kas gadiem aizmirsti guļ šķūņos, bēniņos vai izgāztuvēs, gaidot savu likteni Veci jumta dakstiņi, grīdas dēļi, logi, demontētas biroja mēbeles, audumu strēmeles, vannasistabu flīzes un dažādi kompozītmateriāli — tās ir lietas, ar kurām nepietiek pilnvērtīgam projektam, bet tās ir pārāk vērtīgas, lai tās vienkārši izmestu.
Rezidence aicina uzdot jautājumus — kā atkārtoti izmantot atsevišķus materiālu elementus? Kā un ko uzkrāt vai saglabāt? Kā varētu pielāgot būvniecības sistēmas, lai veicinātu vietējo, jau esošo materiālu izmantošanu? Kā ietekmēt estētikas izvēles, dodot priekšroku lietotiem materiāliem jaunmateriālu vietā? Kā mazināt materiālu patēriņu un pārmērību būvniecības nozarē?
Divu mēnešu rezidencē dalībnieki varēs īstenot priekšlikumus, kas var izpausties kā telpiskas intervences, vides objekti, padziļināti materiālu pētījumi, sabiedrības un kultūras materiālu izvēļu kartēšana, cilvēku materiālu uzkrājumu dokumentēšana u.c. VARES rezidence piedāvā izmantot arī savu mainīgo materiālu krājumu, kas vienlaikus aug un sarūk. VARES sagaida elastīgu pieeju — idejas, ko iespējams pielāgot esošajiem resursiem Valgas pašvaldībā un rezidences telpās. Ja iecerēts veidot vides objektus vai intervences, svarīgi norādīt, kam tie domāti un kas par tiem rūpēsies pēc rezidenta aizbraukšanas , kā arī ir to paredzamo kalpošanas ilgumu.
Rezidencei aicināti pieteikties visi, kuru darbība un domāšana atbilst rezidences filozofijai un tēmai. VARES no dalībniekiem sagaida jutīgu un ilgtspējīgu pieeju projektu īstenošanā, materiālu izvēlē un vides veidošanā, kā arī personisku ieinteresētību un aizrautīgu darbu. Dalībnieki var strādāt dažādos medijos un mērogos — no ikdienas ieradumu pārdomāšanas līdz pilsētvides intervencēm, no spekulatīvām utopijām līdz zinātniskiem pētījumiem. Rezidence ir atvērta profesionāļiem un studentiem, rakstniekiem un domātājiem, praktiķiem un teorētiķiem.
VARES nodrošinās dalībnieku izmitināšanu, un turpat rezidencē dalībniekiem būs pieejama darbnīca ar pamataprīkojumu, pēc iespējām Valgā tiks nodrošināta darba vide arī specifiskākām dalībnieku vajadzībām.
Rezidences noslēgumā — no 22. līdz 24. augustam — notiks publisks pasākumu nedēļas nogales cikls ar lekcijām, darbnīcām, pastaigām un citiem notikumiem. Rezidenti būs aicināti publiski dalīties ar saviem rezultātiem vai iespaidiem jebkurā izvēlētajā formātā — lekcijā, izstādē, publikācijā, instalācijā, darbnīcā, performancē vai atvērto durvju pasākumā.
Lai pieteiktos dalībai rezidencē dalībniekiem jāiesniedz CV un portfolio (ja tāds ir), kā arī intereses apliecinājums: motivācijas vēstule un/vai aptuvens darbības plāns, projekta skices vai apraksts, kā arī skaidrojums par ieceres sasaisti ar rezidences tēmu. Pieteikums var iesniegt līdz 12. maijam, aizpildot reģistrācijas anketu.
Plašāka informācija par «Material Purgatory: Life after demolition» rezidenci — VARES mājaslpā.
VARES ir starptautiska un starpdisciplināra rezidence, kuras mērķis ir meklēt un radīt alternatīvas telpiskās prakses, kas nav balstītas tirgus loģikā, bet gan vēlmē radīt telpas, kas bagātina ikdienas dzīvi un stiprina vietējo kopienu un Valgas pilsētu. Materiālu otrreizēja izmantošana un roku darbs ir būtiski rezidences principi — šeit tiek meklēti veidi, kā praktizēt «lēno arhitektūru», kritiski pārdomāt arhitektūras disciplīnu, atdzīvināt amatniecības tradīcijas un veidot platformu mūžizglītībai telpiskajiem praktiķiem.
Viedokļi