
No 13. maija līdz 30. jūnijam Rīgas Centrālās bibliotēkas Pļavnieku filiālbibliotēkā būs skatāma laikmetīgā izšuvuma mākslinieces un dizaineres Elīzas Māras pirmā personālizstāde «Izšūtās mikrorajona realitātes». Izstādē būs apskatāmi darbi, kas interpretē mikrorajonu arhitektūras un sadzīves detaļas, pievēršoties mikrorajonu destigmatizēšanai un identitātes jautājumiem.
Elīza Māra ir pirmā māksliniece no Latvijas, kura ir absolvējusi prestižo Karalisko Rokdarbu skolu (Royal School of Needlework) Londonā, kur viņa ieguva bakalaura grādu izšūšanā ar roku. «Esot projām, sajutu ilgas pēc mājām, tāpēc man mikrorajoni ir ļoti mīļi,» stāsta māksliniece. Kopš studiju beigšanas Elīza attīsta savu radošo darbību tepat Latvijā kā māksliniece un pasniedzēja, dibinot zīmolu «Studio Elīza Māra».
Izstāde «Izšūtās mikrorajona realitātes» vērš uzmanību uz padomju laikā būvēto vidi. Neskatoties uz to, ka šīs vietas tiek uzskatītas par neērtu kultūras mantojumu, māksliniece uzsver, ka tām ir emocionāla piesaiste un vērtība, jo tās ir mājas daudziem Rīgas un Latvijas iedzīvotājiem. Arī Elīza pati dzīvo mikrorajonā, un viņa vēlas veicināt iemītnieku piederību šai videi un aktualizēt identitātes jautājumus, kas ar to sasistās. Elīza skaidro: «Izstāde ir, varbūt ne par lepošanos, bet par nekaunēšanos dzīvot mikrorajonā. Dzīve tur var būt apzināta izvēle, jo tur cilvēkiem var patikt un tur var rasties māju sajūta,» skaidro Elīza. «Tā ir privilēģija savu pirmo personālizstādi Rīgā rīkot Pļavnieku mikrorajona kopienas centrā — bibliotēkā, kas atrodas unikālā lokācijā starp divām daudzdzīvokļu ēkām. Šī ir īstā vieta, kur vide un mani izšuvumi ir absolūtā saderībā un viens otru papildina,» uzsver Elīza.


Nenovērtētā vide kontrastē ar izšuvuma mediju. Elīza savā praksē ir nonākusi līdz pārliecībai, ka izšuvumus cilvēki vienmēr novērtēs, jo tie prasa daudz laika un noteiktas prasmes. «Izšuvumiem piemīt superspēja — vienalga, kas tiks izšūts, tas būs vērtīgs,» stāsta Elīza. Māksliniece piebilst, ka ar izstādes darbiem tiecas piešķirt vērtību mikrorajoniem un blokmājām. «Es vēlos aktualizēt Rīgas daļas, ar kurām mēs negribam lepoties.»
Mākslinieces darbos tadicionālās izšuvuma tehnikas papildina neparasti materiāli, piemēram, skrūves, režģi, stikla bloki un citi materiāli, kas saistās ar būvniecību. Šādi māksliniece izšuvumos ienes arhitektūras materialitāti. Viens no izstādes darbiem — «Tautumeita no mikrorajona» — ir izšūts vainags, kas vienlaikus runā par piederību Latvijai un arī savam mikrorajonam. Darbā izmantotas stikla mozaīkas flīzītes no blokmāju fasādēm, ko māksliniece pati ir salasījusi savas mājas pagalmā Mežciemā. Elīza stāsta, ka šie ir autentiski materiāli, kas dzīvojot mikrorajonā, ir bieži sastopami.




«Mana lielākā vēlme ir, ka izstādi apmeklētu cilvēki, kuri tagad dzīvo vai ir kādreiz dzīvojuši mikrorajonā, un, ka viņi spēs darbos ieraudzīt sevi vai savu pieredzi,» stāsta Elīza. Viņa piebilst, ka izšuvumi kā medijs ir pazīstams daudziem, īpaši sievietēm, un citi izšūtpratēji varēs izstādes darbos saskatīt sev zināmus dūrienus jaunā izpildījumā.
Izstāde «Izšūtās mikrorajona realitātes» Rīgas Centrālās bibliotēkas Pļavnieku filiālbibliotēkā būs skatāma no 13. maija līdz 30. jūnijam. Tās atklāšana notiks 13. maijā pulkst. 17.30. Plašāka informācija par izstādi — šeit.
Viedokļi