
Lai veicinātu kultūras mantojuma saglabāšanu Liepājā un popularizētu restaurāciju un ilgtspējīgu saimniekošanu ikdienā, visa jūlija garumā Liepājā notiks dažādi bezmaksas pasākumi un meistarklases, kurās piedalīties aicināts ikviens interesents, kā arī starptautiska restaurācijas rezidentūra nozares profesionāļiem.
«Projekta ietvaros Liepājas Restaurācijas centrs aicina uz praktiskām meistarklasēm, izglītojošām aktivitātēm un sarunām, kurās uzzināsim vairāk par ilgtspējīgas restaurācijas pieejām un inovatīvām metodēm, kas palīdzēs ikvienam kļūt par daļu no Liepājas kultūras mantojuma saglabāšanas stāsta. Lai savstarpēji mācītos un stiprinātu programmu starptautiski, šogad mums pievienosies arī partneri no Itālijas un Čehijas,» par projekta ideju stāsta Liepājas Restaurācijas centra vadītājs Ivars Pilips.
Projekta atklāšana ar pasākumu «Zināt, novērtēt, saglabāt — vēsturiskais mantojums šodienas kontekstā» notika 5. jūlijā Liepājas Pētertirgū, kur nozares eksperti — Ivars Pilips no Liepājas, Inese Tauriņa no Aizputes, Jana Jēkabsone no Kuldīgas un citi — diskutēja par vēsturiskā mantojuma nozīmi un saglabāšanas metodēm, par «Jaunā Eiropas Bauhaus» vērtībām un to iedzīvināšanu, līdzšinējo pieredzi restaurācijas, ilgtspējas un sabiedrības iesaistes kontekstā.
Tie, kam patīk mācīties darot, aicināti uz divām kopienu aktivitātēm un četrām meistarklasēm pieredzējušu ekspertu vadībā. 9. jūlijā plkst. 12.00 Liepājas Restaurācijas centrā notiks pasākums «Ilgtspējīgs ainavas dārzs», kura dalībnieki dārznieces un ainavu arhitektes Kristīnes Pouzou vadībā risinās praktiskus jautājumus par dārza iekārtošanu — piemērotāko augu izvēli, saules gaismu, dārza kopējo estētiku u.c.

Meistarklasē «Koka logu uzturēšana» 11. jūlijā plkst. 12.00 Liepājas Restaurācijas centrā tiks apskatīti vēsturisko koka logu uzturēšanas un atjaunošanas pamatprincipi — no ķitēšanas un lineļļas krāsojuma līdz siltināšanas iespējām. Meistarklasi vadīs restaurators, tradicionālo krāsu meistars Edgars Raitums, demonstrējot paņēmienus un tehnikas vislabākā rezultāta sasniegšanai.
Restaurācijas meistarklasē 17. jūlijā plkst. 16.00 Annas Tirgus laukumā Jaunliepājā varēs apgūt pirmās iemaņas dažādu praktisku lietu restaurēšanā, ņemot līdzi savas vecās, bet vēl lietojamās mantas, piemēram, galdus, krēslus, spoguļus, skapjus vai logus. Pasākuma laikā darbosies arī Jaunliepājas neizstāstīto «stāstu lāde», kurā ikviens aicināts dalīties ar savu stāstu par šo mikrorajonu, tā vēsturi un notikumiem.
18. jūlijā plkst. 12.00 Liepājas Restaurācijas centrā notiks meistarklase «Kaļķa mūra atjaunošana», kurā amatnieks Oskars Ķimenis dalīsies ar praktiskām zināšanām par vēsturisko kaļķa mūra atjaunošanu — izmantotajiem materiāliem, tehnikām un restaurācijas pieejām. Dalībnieki iepazīsies arī ar dažādiem kaļķa un māla bāzes apmetumu veidiem.

Kopienas veidošanas pasākumā pie «Baatas» tirgus 19. jūlijā plkst. 12.00 dalībnieki kopīgiem spēkiem labiekārtos tirgus teritoriju, darot to vizuāli pievilcīgāku. Pasākumā iesaistīsies arī Jaunliepājas kopienas pārstāvji, kuri dalīsies pieredzē par kopienas veidošanu, aktivizēšanu un iesaisti, kā arī tiks veidota «Baatas» tirgus nākotnes vīzija un notiks iekšējo resursu apzināšana.
Meistarklase «Smaržo vai smird? Komposta noslēpumi» 24. jūlijā plkst. 12.00 Liepājas Restaurācijas centrā aplūkos, kā visefektīvāk veidot kompostu mājas apstākļos. Nodarbību vadīs ilgtspējas speciāliste, dārzkopības praktiķe ar maģistra grādu ekotehnoloģijās Nora Sudmale.
Savukārt
Projekts noslēgsies 26. jūlijā plkst. 12.00 ar dārza svētkiem «Ilgtspējīgi. Skaisti. Iekļaujoši. Jaunais dzīves standarts» Liepājas Restaurācijas centrā, kur būs iespējams iepazīt un dibināt kontaktus ar nozares profesionāļiem un vietējās kopienas dalībniekiem. Pasākuma laikā starptautiskās restaurācijas rezidentūras programmas dalībnieki dalīsies pieredzē ar rezidentūras laikā paveikto.

Dalība Liepājas Restaurācijas centra rīkotajos pasākumos ir bez maksas, taču vietu skaits ir ierobežots. Lai piedalītos meistarklasēs, iepriekš jāreģistrējas. Sekot līdzi Liepājas Restaurācijas centra aktualitātēm iespējams sociālo tīklu platformās Facebook un Instagram.
Pasākumu ciklu vieno Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta «Jaunā Eiropas Bauhaus» projekts «Zināt. Novērtēt. Saglabāt», ko Latvijā īsteno Liepājas Restaurācijas centrs sadarbībā ar «Nodibinājumu Liepāja 2027».
Viedokļi