
Atzīmējot arhitekta Oļģerta Ostenberga (1925–2012) 100. jubileju, Latvijas Arhitektūras muzejā līdz 12. septembrim apmeklētājiem atvērta izstāde «O.O. — 100! Arhitekts. Fantasts». Kā viens no Salaspils memoriāla autoriem Ostenbergs savu vārdu ir ierakstījis Latvijas Kultūras kanonā.
Oļģerts Ostenbergs bija ne tikai praktizējošs arhitekts, bet arī pazīstams topošo arhitektu un dizaineru pedagogs Rīgas Tehniskajā universitātē un Latvijas Mākslas akadēmijā, publicists, domātājs un visādā ziņā — neordināra personība.
Viens no pazīstamākajiem Oļģerta Ostenberga realizētajiem darbiem ir Latvijas Valsts tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu projektēšanas institūts «Tirdzniecības projekts» (tagad ēkā iekārtots «Printful Latvia» birojs), kurā atradās leģendārā kafejnīca «Ļeņingrada» Raiņa bulvārī 25 (1972, kopā ar Ilzi Šņori). Arhitekts saņēma uzdevumu veidot kafejnīcas interjeru, kas veltīts pilsētai — padomju revolūcijas šūpulim. Tomēr savā darbā viņš izvairījās no tiešām politiskām norādēm, tēmu risinot asociatīvi — ar intensīvas krāsas palīdzību —, un iesaistīja savā darbā citu nozaru māksliniekus. Kafejnīcas interjers, lai arī mūsdienās zudis, ir kļuvusi par Latvijas dizaina vēstures ikonu — tas ir pirmais publiskais interjers, kurā Rūdolfa Heimrāta darinātie gobelēni izmantoti kā telpiski elementi. Tam sekoja latviešu tekstilmākslas «uzvaras gājiens» gan publiskos interjeros, gan izstāžu zālēs. Kafejnīcas «Ļeņingrada» interjeru papildināja arī Arnolda Vilberga veidotie stikla mākslas objekti.


Salaspils memoriāls (1967) ir uzbūvēts bijušās Salaspils koncentrācijas nometnes (1941–1944) vietā. Memoriāla konkursā uzvarētājs netika izvēlēts, bet prēmēti vairāki priekšlikumi, kuru autoriem uzdeva kopīgi veidot projektu. Oļģerts Ostenbergs kopā ar arhitektiem Gunāru Asari (1934–2023), Ivaru Strautmani (1932–2017) un Oļegu Zakamenniju (1914–1968) sākotnēji vēlējās piesaistīt pazīstamo Maskavas tēlnieku Ernstu Ņeizvestniju (1925–2016), taču šo priekšlikumu pasūtītāji noraidīja, uzspiežot sadarbību ar vietējiem tēlniekiem Ļevu Bukovski (1910–1984), Oļegu Skaraini (1923–2017) un Jāni Zariņu (1913–2000). Memoriāla tapšanas laikā starp tēlniekiem un arhitektiem valdīja spriedze. Tēlnieki piedāvāja padomju laikam tradicionālas mākslas paraugus, bet arhitekti iestājās par kāpinātu ekspresiju. Autoriem 1970. gadā piešķīra PSRS augstāko apbalvojumu – Ļeņina prēmiju. Saglabājušies konkursa projekta meti rāda, ka slavenās ieejas sienas idejas autors ir bijis Oļģerts Ostenbergs.
Izstāde «O.O. — 100! Arhitekts. Fantasts» Latvijas Arhitektūras muzejā skatāma līdz 12. septembrim. Izstādes kurators — Jānis Lejnieks, mākslinieks — Egils Mednis, projekta vadītāja — Ilze Martinsone.


Viedokļi