
Izstāžu kuratori, atmiņas institūciju pārstāvji, studenti un citi interesenti līdz 5. maijam aicināti pieteikties bezmaksas semināram «Jauni virzieni bibliotēku izstādēs», kas 8. un 9. maijā norisināsies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB). Pasākums iecerēts kā iedvesmojoša domapmaiņa, kurā ar savu pieredzi grāmatu izstāžu rīkošanā dalīsies starptautiski eksperti. Lekciju rīko Eiropas Nacionālo bibliotēku konferences (The Conference of European National Libraries, CENL) grāmatu izstāžu sadarbības tīkls (Books and Audiences Network Group, BANG!).
Grāmatu izstādes ir sena, bet gana sarežģīta joma, jo grāmata ir priekšmets, kuru sarežģīti efektīgi eksponēt un komunicēt. BANG! sadarbības tīkls kopš 2018. gada darbojas ar mērķi meklēt inovatīvas pieejas un risināt ar grāmatu izstādēm saistītos izaicinājumus. Klātienes seminārs LNB iecerēts kā iedvesmojoša domapmaiņa, atskatoties uz iepriekšējiem tīkla darbības gadiem un daloties ar starptautisku ekspertu pieredzi.
Divu dienu laikā semināra dalībniekiem būs iespēja apmeklēt starptautiski atzītu izstāžu kuratoru un atmiņas institūciju pārstāvju lekcijas, kuratoru ekskursijas aktuālajās LNB izstādēs, dzirdēt dažādu organizāciju pieredzes stāstus un diskusijas par grāmatu izstāžu un sadarbības tīkla attīstības iespējām. Seminārā uzstāsies tādi starptautiski atzīti nozares eksperti kā:
- Emīlija Sīcija (Emilie Sitzia) — goda profesore Amsterdamas Universitātē un kultūrizglītības asociētā profesore Māstrihtas Universitātē, pašlaik viespētniece Kembridžas Universitātes Vizuālās kultūras programmā, kur strādā pie projekta «Veselā saprāta (pār)izgudrošana ilustrētās grāmatas sociālajā un sensorajā muzeoloģijā» (Common Sense: (Re)inventing a Social and Sensory Museology of the Illustrated Book);
- Sūzana Reinoldsa (Suzanne Reynolds) — vecākā manuskriptu un reto grāmatu kuratore Ficviljama muzejā Kembridžā, plaši publicēta eksperte viduslaiku iluminēto manuskriptu un agrīno Jauno laiku grāmatu jomā;
- Džulians Harisons (Julian Harrison) — galvenais viduslaiku vēsturisko manuskriptu kurators Britu bibliotēkā, veidojis vairākus lielbudžeta izstāžu projektus, tostarp īstenojis Harijam Poteram (2017), Šekspīram (2016) un viduslaiku sievietēm (2024–2025) veltītus izstāžu projektus;
- Pīters Lesters (Peter Lester) — pētnieks un arhīvists, ieguvis maģistra grādu arhīvu pārvaldībā (Liverpūles Universitāte) un doktora grādu muzeju studijās (Lesteres Universitāte), viņa pētījumi koncentrējas uz arhīvu eksponēšanu, izstāžu dizainu, telpas pieredzi un tās mijiedarbību ar kolekcijām; 2022. gadā izdevniecība «Routledge» publicēja viņa grāmatu «Exhibiting the Archive: Space, Encounter and Experience» jeb «Arhīva eksponēšana: Telpa, satikšanās un pieredze».
Semināra darba valoda — angļu Dalība pasākumā ir bez maksas, taču interesentiem jāreģistrējas līdz 5. maijam. Ar pasākuma plānu var iepazīties šeit.
Starptautiskais sadarbības tīkls BANG! pulcē Eiropas Nacionālo bibliotēku pārstāvjus, kā arī neatkarīgus kuratorus un pētniekus, tiekoties ikmēneša sapulcēs un reizi gadā rīkojot tiešsaistes seminārus. Par 2025. gada tīkla prioritāti izvirzīta jaunu dalībnieku piesaistīšana, kā arī mācību kursa izstrāde. Iepriekšējais tīkla klātienes seminārs notika LNB 2018. gadā.
Pasākumu finansē Eiropas Nacionālo bibliotēku konference (The Conference of European National Libraries (CENL)) un cikls «Latviešu grāmatai 500» ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu.
Viedokļi