Foto — Andreass Zuterlins. © Vitra dizaina muzejs

No 20. oktobra arhitektūras un dizaina studijas «Xcelsior» izstāžu zālē būs skatāma Vitra dizaina muzeja izstāde «Slēptie varoņi», kas stāstīs par 36 ikdienišķām lietām, kas teju ik mirkli atrodas mūsu tuvumā un kuru klātbūtni bieži vien nepamanām, tomēr tās būtiski atvieglo ikdienu.

Ziņas Fold 15. oktobris, 2014

Kas padara ikdienišķu lietu par «Slēpto varoni»? Tā ir tapusi no ģeniālas, viegli saprotamas idejas. Tā ir saražota miljardos eksemplāru un ir neaizstājama ikdienas dzīvē. Tā palikusi būtiski nemainīga gadu desmitiem ilgi. Citiem vārdiem sakot, tā ir ikdienas klasika. Industriālie priekšmeti iemieso modernisma ideālus, kas joprojām ir aktuāli: materiāla ekonomija, funkcionalitāte, ilgmūžība.

Ar šo ekspozīciju Vitra dizaina muzejs izgaismo četrus aspektus: inovācija — izgudrošanas aizraujošā vēsture; ražošana — tehniskie nosacījumi plaša patēriņa produkcijas izgatavošanai; evolūcija — pārsteidzošā modeļu daudzveidība; iedvesma — estētika, kas nepārtraukti veicina mākslinieku un dizaineru darbu.

Šo ikdienas lietu stāsti ļauj izdarīt interesantus secinājumus attiecībā uz veiksmīgām radošajām un uzņēmējdarbības stratēģijām. Mazi, bet būtiski jau pastāvošu lietu uzlabojumi var ievērojami ietekmēt lietotāju apmierinātību un arī pārdošanas rezultātus. Komandas darbs atmaksājas — daudzi produkti, kas šodien tiek ražoti masveidā, atrada savu patērētāju tikai pēc tam, kad izgudrotāja spēki sastapās ar uzņēmēja prasmēm, kas atpazina īsto tirgu.

Izstādē būs tuvāk iepazīstami tādi ikdienā līdzāspastāvoši un ierasti, taču nereti piemirsti dizaina objekti kā papīra saspraude, zīmulis, korķu viļķis, kvēlspuldze, drēbju pakaramais, skārdene, mazuļu knupītis, burbuļplēve, ausu aizbāžņi, rāvējslēdzējs, tējas paciņas, svītru kods un daudzi citi mūsdienu un aizgājušo gadsimtu izgudrojumi. Izstādes iekārtojuma dizainu veidojis Dīters Tīls (Dieter Thiel), bet grafikas dizainu Torstens Romanus (Thorsten Romanus).

Izstāde «Slēptie varoņi» skatāma no 20. oktobra līdz 31. decembrim «Xcelsior» izstāžu zālē, Raņķa dambī 1, Rīgā, darba dienās no plkst. 10.00 līdz 19.00, un ieeja tajā ir bez maksas. Izstāde norit 10. starptautiskā festivāla «Dizains. Nākotne 2014» projekta «Dizaina zvaigznes» ietvaros un ir «Rīga — Eiropas Kultūras galvaspilsēta 2014» programmas notikums.