Festivāla grafiskais noformējums — Zigmunds Lapsa

Nepieradinātās mūzikas festivāls «Skaņu mežs» šogad notiks 2., 9. un 10. oktobrī. Līdzās IDM ikonai «Squarepusher» un producentam Džeimsam Holdenam, festivālā uzstāsies arī brīvās improvizācijas vecmeistars Pēters Brocmans, Ņujorkas avant–roka grupa «Zs» un virtuozais pianists Frederiks Rževskis.

Ziņas Fold 22. septembris, 2015

Festivālā būs dzirdami drosmīgi muzikāli izteikumi no visdažādākajiem mūzikas laukiem, sākot ar akadēmisko mūziku un brīvo improvizāciju, beidzot ar tehno un eksperimentālu popmūziku. Pirmais festivāla vakars noritēs koncertzālē «Palladium», un lielākoties veltīts ritmiskajai mūzikai, taču nākošajā nedēļas nogalē tas ar uzsvērtu žanrisku dažādību turpināsies mūzikas namā «Daile».

Pazīstamākais 2. oktobra koncertvakara viesis būs britu mūziķis «Squarepusher», kas ar hrestomātiskās izdevniecības «Warp» starpniecību guva pasaules mēroga atpazīstamību jau 1990. gados, vēlāk kļūdams par vienu no redzamākajiem tā saucamā IDM (intelligent dance music) žanra projektiem. Rīgā «Squarepusher» prezentēs savu jauno audiovizuālo šovu, kā arī materiālu no albuma «Damogen Furies». Šajā vakarā uzstāsies arī eksperimentālā tehno producents «Powell», kas meistarīgi rada apzināti neprecīzu, trokšņainu un nobružātu, taču aizraujošu ritmisku mūziku, un virkne mūziķu no jaundibinātās novatoriskās mūzikas platformas «Shape» , tostarp «trance» mūzikas dekonstruētājs Lorenco Senī (Lorenzo Senni) un Portugāļu afro–hausa aktualitāte DJ Nigga Fox.

Savukārt 9. oktobrī Rīgā atgriezīsies Pēters Brocmans (Peter Brötzmann) — viens no Eiropas brīvās improvizācijas pionieriem. Viņš festivālā prezentēs savu nesen dibināto kvartetu ar Čikāgas vibrofonistu Džeisonu Adašēvicu (Jason Adasiewicz) un Stīva Noubla – Džona Edvardsa (Steve Noble, John Edwards) tandēmu, ko dēvē par Londonas vadošo brīvās improvizācijas ritma sekciju. Par īpašu šī vakara viesi var nosaukt arī Džona Keidža draugu un līdzgaitnieku, pianistu Frederiku Rževski (Frederic Rzewski) — virtuozu laikmetīgās mūzikas interpretu un komponistu, kurš ar savu skanējumu definējis pagājušā gadsimta 60. gados radušos amerikāņu akadēmiskā avangarda mūzikas vilni. Neformālākus akcentus šai programmai nodrošinās apvienība «Zs», ko izdevums «The New York Times» nodēvējis par vienu no spēcīgākajām Ņujorkas avangarda rokgrupām, kā arī noslēpumainais/–ā eksperimentālā tehno producents/–te ar pseidonīmu Rrose.

Par noslēdzošā koncertvakara pazīstamāko viesi var saukt britu dīdžeju un producentu Džeimsu Holdenu (James Holden), kurš savulaik bijis «deep house» mūziķis, taču gadu laikā pārtapis par robežas pārkāpjošu elektroniskās mūzikas eksperimentētāju. Šajā vakarā uzstāsies arī norvēģu dziedātāja Suzanna Valumrēda jeb Susanna, kas gan pašas rakstītas, gan mūsdienu popmūzikas klasikai pieskaitāmas dziesmas izpilda ambientā, ēteriskā un citpasaulīgi melanholiskā manierē. Līdzās ritmiskai pacilātībai un popkultūrai tuvākajiem vakara priekšnesumiem programmā iekļauti koncerti, kas neatstās vienaldzīgus arī rūdītus eksperimentālās un akadēmiskās mūzikas cienītājus. Improvizētu priekšnesumu sniegs norvēģis Pols Nilsens–Lovs (Paal Nilssen–Love), ko britu izdevums «The Guardian» šogad nodēvēja par vienu no labākajiem bundziniekiem pasaulē, un saksofonists Džons Bučers (John Butcher), kurš 2011. gadā saņēma prestižo Pola Hemlina balvu, ko dēvē par «ģēniju granta» ekvivalentu Lielbritānijā. Atskaņoti tiks arī vācu komponista Jākoba Ulmana (Jakob Ullmann) darbi. Ulmana mūzika, iespējams, ir visklusākā pasaulē – tā pieprasa īpašu koncentrēšanos no klausītāja, lai tā vispār tiktu sadzirdēta — šādā veidā viņš ne tikai rada saspringtu dialogu ar publiku, bet arī apvelta savu mūziku ar svinīgas noslēpumainības sajūtu.

Festivāla ietvaros Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs apskatāma pieredzējušās norvēģu skaņu mākslinieces un komponistes Janas Vinderenas (Jana Winderen) skaņu instalācija, kas radīta īpaši pēc «Skaņu meža» pasūtījuma, skaņu materiālu un iedvesmu smeļoties Rīgā.

Visbeidzot, 8. un 9. oktobrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks «Skaņu meža» viesu meistarklases un lekcijas. Tās vadīs Džons Edvardss, Frederiks Rževskis, Jākobs Ulmans un ansamblis «Lemur».

Pilna «Skaņu meža» programma pieejama festivāla mājaslapā. Biļetes uz festivālu iespējams iegādāties «Biļešu Servisa» kasēs, kā arī internetā.