Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, «Processoffice», «Arhitektoniskās izpētes grupa». Publicitātes foto

Šodien preses konferencē paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pusfinālisti — 16 darbi, kuri tālāk cīnīsies par valsts augstāko apbalvojumu arhitektūrā. Pusfinālistus nominēja nacionālā žūrija, bet tālāk izvēlētos darbus vērtēs starptautiskā žūrija, kas 19. maijā apbalvošanas ceremonijā paziņos uzvarētājus.

Ziņas Fold 15. aprīlis, 2016

Kopumā šogad konkursam tika pieteikts 51 darbs, to vidū gan lielu rezonansi izpelnījušies sabiedriski nozīmīgi objekti, gan privātās rezidences, gan arī vērā ņemami ar arhitektūru saistīti notikumi. Pusfinālam izvirzīti 16 darbi, no kuriem lielākais skaits — septiņi — ir restaurācijas un rekonstrukcijas darbi: Aldara alus darbnīca, Dzintaru koncertzāle, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Maltas vidusskola, Rēzeknes Zaļā sinagoga, Ventspils Profesionālās vidusskolas mācību ēka un Villa Rota.

Pusfinālistu vidū iekļautas sešas jaunbūves — CSDD klientu apkalpošanas centrs, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs, apartamentu komplekss «Kado Karim», Kolekcionāra māja, Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs «Lielais dzintars» un Ventspils Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīca (vienotā kompleksā ar rekonstruēto mācību ēku). No interjera risinājumiem pusfinālā iekļauts lofts Ģipša fabrikā, starp vides objektiem izcelta Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos, savukārt arhitektūras procesu kategorijā izvirzījušies raidījums «Adreses» un R. Šmēlinga konference «Vecrīgas reģenerācija: vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas [laikam]».

Žūrijas pārstāvji preses konferencē norādīja, ka visi iesniegtie darbi bijuši kvalitatīvi, tādēļ arī vērtēšanas darbs nepavisam nav bijis viegls. Viedokļi par daudziem darbiem būtiski atšķīrušies, un atlasītie 16 darbi ir rūpīgas apskates un ilgstošu diskusiju rezultāts.

«Jau tradicionāli Latvijas arhitektūras konkursos ar augstu kvalitāti izceļas restaurācijas un rekonstrukcijas projekti. Jaunbūvēs dažkārt ekspresīva forma un vēlme sekot pasaules tendencēm dominē pār funkcionalitāti. Īpaši iepriecina tie objekti, kas sakārto un rūpējas arī par apkārtējo vidi, un tādus gribētos redzēt vairāk,» komentēja žūrijas pārstāve Evelīna Ozola.

Nacionālā žūrija šogad darbus vērtēja šādā nozares ekspertu sastāvā: pagājušā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji: arhitekti Sintija Vaivade, Didzis Jaunzems un Juris Mitenbergs, grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, arhitekts Uģis Kaugurs, arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, sociālantropologs Viesturs Celmiņš un tēlnieks Gļebs Panteļejevs. Tālāk atlasītos 16 pusfinālistu darbus izskatīs un gala lēmumus par finālistiem un galvenajām balvām pieņems starptautiskā žūrija. Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

Apbalvošanas ceremonija

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 vērienīgākie notikumi norisināsies no 16. līdz 19. maijam, kas izsludināta par Arhitektūras nedēļu. Tās ietvaros 16. maijā tiks plašākai publikai atklāta pusfinālam izvirzīto darbu izstāde. 17. maijā notiks dokumentālās filmas «The Competition» pirmizrāde Latvijā, uz kuru speciāli ieradīsies arī filmas režisors Anhels Borego Kubero (Angel Borrego Cubero, Spānija). Savukārt 19. maijā plānotas publiskas ārvalstu lektoru lekcijas un diskusijas, kā arī gaidītākais notikums — Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pasniegšanas ceremonija. Šogad par centrālo pasākumu vietu izvēlēts kinoteātris «Splendid Palace».

Par Latvijas Arhitektūras gada balvu

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Tas ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Visi konkursā iesniegtie darbi skatāmi Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā.

Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju. Latvijas Arhitektūras gada balvas Lielais partneris ir «Pillar». Atbalsta «Krassky», «Skandi Motors», «Knauf» un «Astor Riga Hotel», informatīvie partneri — «Delfi», «Pastaiga», LETA.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pusfinālisti

 • TV raidījums «Adreses», Mārtiņš Ķibilds, «VFS Films», «Ziemeļu puse».
 • «Aldara alus darbnīca», «Arhitektes Lienes Griezītes studija» sadarbībā ar Mārtiņu Dambergu un «JR Elements. Arhitektūras risinājumi».
 • CSDD klientu apkalpošanas centrs, «Arhis», «Zala Landscape Architects».
 • Divu līmeņu lofts Ģipša fabrikā, «Zaigas Gailes birojs».
 • Dzintaru koncertzāle, «Jaunromāns un Ābele», I.Heinrihsone, A.Zabrauskis, G.Kozlovskis.
 • Apartamentu komplekss «Kado Karim», autori «SZK un Partneri».
 • Kolekcionāra māja, «Zaigas Gailes birojs».
 • Latvijas Nacionālā mākslas muzeja rekonstrukcija, restaurācija, jaunbūve, «Processoffice», «Arhitektoniskās izpētes grupa».
 • Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskā centra jaunbūve, «Sestais stils», Ingūna Rozentāle.
 • Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs «Lielais dzintars», «Giencke & Company Latvija», «Arhitekta J. Pogas birojs».
 • Maltas vidusskolu rekonstrukcija, «Saals».
 • Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos, «Uģis Šēnbergs, arhitekts».
 • R. Šmēlinga konference «Vecrīgas reģenerācija: vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas [laikam]», Rīgas pilsētas arhitekta birojs, «Urban Institute Consulting».
 • Rēzeknes Zaļā sinagoga, «Arhitektoniskās izpētes grupa».
 • Ventspils Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcas jaunbūve un Ventspils Profesionālās vidusskolas mācību ēkas rekonstrukcija, Uldis Pīlēns, Guna Pīlēna, Dzintars Heinsbergs, Ilze Ķauķe, Inese Žaļima.
 • Villa Rota, «Vincents».