Attēls — «Rijada»

Rīgas mākslas telpas «Intro» zālē šo sestdien, 12. novembrī, plkst. 16.00 tiks atklāta Latvijas Laikmetīgās mākslas centra sagatavotā izstāde «Kinētikas arheoloģija» ar Valda Celma darbiem. Izstādes ekspozīcija veidota kā atvērta laboratorija, kurā intriģējoši parādīta kinētiskās mākslas tapšana 1960. un 1970. gados Latvijā un tās saglabāšanas problemātika mūsdienās.

Ziņas Fold 10. novembris, 2016

Valdis Celms ir viens no zināmākajiem kinētiskās mākslas pārstāvjiem Latvijā. Viņa radošā darbība ir apbrīnojama liecība tam, ka arī padomju periodā Latvijā tapa avangardiski un vizionāri mākslas darbi, ne mazāk pārliecinoši kā līdzīgas parādības Rietumos un citur pasaulē 20. gadsimta 60. un 70. gados. «Izstāde «Kinētikas arheoloģija» caur Valda Celma darbiem ļauj atkal iepazīt kinētiskās mākslas vēsturi, vairākus daļēji zudušus un šodien atkal atjaunotus darbus, un laikmetīgās mākslas restaurācijā aktuālus jautājumus un dilemmas — par materiālu un koncepcijas autentiskumu, mākslas darba saglabātības, materiālās formas un nozīmes līdzsvaru,» izstādes aktualitāti akcentē tās kuratore Ieva Astahovska.

Divus nozīmīgus Valda Celma darbus — «Grieķija» un «Ceturtā pakāpe» — 2015. gadā atjaunoja restauratore Ieva Alksne. Objektu «Grieķija» Valdis Celms radīja vēl studiju gados, tā dekoratīvā izteiksme apliecina mākslinieka meklējumus popārta virzienā. Savukārt kinētiskais mākslas objekts «Ceturtā pakāpe» pirmo reizi tika izstādīts 1978. gadā izstādē «Forma. Krāsa. Dinamika» Pēterbaznīcā.

Izmantojot fotogrāfijas, zīmējumus un video, ekspozīcija veidota tā, lai izstādes apmeklētājs varētu ieskatīties restaurācijas procesā, iepazītu darbu materiālus un tehnoloģijas, kā arī apjaustu restaurācijas procesa dilemmas un metodes. Izstādē būs apskatāma arī īsfilma par Valda Celma kinētiskās mākslas darbiem, kas tapusi sadarbībā ar Vides Filmu studiju. Ekspozīcijas telpisko scenogrāfiju kā radošu dialogu starp mākslinieku Valdi Celmu un restauratori Ievu Alksni veidojis dizaineri Rihards Funts un Toms Lucāns («Rijada»).

Pasākumi izstādes laikā

26. novembrī un 10. decembrī plkst. 12.00 ģimenes ar bērniem aicinātas apmeklēt radošo darbnīcu Valda Celma vadībā. Darbnīcas ietvaros tiks pētīts mākslinieka darbs «Pozitrons» un dalībnieki tiks aicināti konstruēt tā formu, liekot lietā kartonu, bērniem draudzīgās «Makedo» plastmasas skrūves un kartonzāģus. Darbs notiks komandās, katrā darbnīcā kopīgiem spēkiem uzbūvējot vienu, milzīgu puslodi. Visu izstādes laiku bērni un jaunieši aicināti arī izmantot ekspozīcijā pieejamās darba lapas, kā arī veikt digitālo testu «Nosaki savu restauratora tipu!».

4. decembrī plkst. 12.00 visi interesenti aicināti uz tikšanos ar autoriem Rīgas mākslas telpā, savukārt 3. decembrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Konferenču zālē notiks starptautisks simpozijs «Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu?», kura ietvaros tiks apskatīts arī Valda Celma mākslas darbu atjaunošanas process.

 

Izstāde apskatāma no 2016. gada 13. novembra līdz 11. decembrim izstāžu zālē «Rīgas mākslas telpa» Kungu ielā 3. Izstādi organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) sadarbībā ar Rīgas mākslas telpu.