Ilustrācija — FOLD

Latvijas Arhitektu savienība izsludinājusi pieteikšanos tradicionālajam Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursam, kas norisināsies līdz 10. martam. Šī balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā, un tās mērķis ir apzināt un popularizēt pašmāju arhitektūras labākos sniegumus un veicināt nozares augstvērtīgu attīstību.

Ziņas Fold 14. februāris, 2017

Latvijas Arhitektūras gada balvai (LAGB) var pieteikt gan objektus, gan darbus, kas saistīti ar arhitektūras procesiem vairākās kategorijās: «Kultūras būves» (kultūras, izglītības, sakrālās ēkas), «Sabiedriskas ēkas» (viesnīcas, biroju ēkas, veselības un ārstniecības iestādes), «Daudzdzīvokļu ēkas», «Tirdzniecības ēkas, ražošanas, sporta, inženiertehniskās būves», «Privātmājas», «Renovācija, rekonstrukcija, restaurācija», «Interjers», «Ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums, vides objekti» un «Procesi». Kategorija «Procesi» paredzēta ar arhitektūras procesiem saistītiem darbiem, piemēram, grāmatām, periodikas vai citiem izdevumiem, interneta vietnēm, TV vai radio raidījumiem, pētījumiem, izstādēm, izglītojošiem vai sabiedriskiem pasākumiem, mākslas darbiem u.tml.

Darbus līdz 10. martam aicināts iesniegt tā autors vai cita ar darbu saistīta persona (piemēram, īpašnieks vai pasūtītājs) — ikviena fiziska vai juridiska persona, arī pašvaldības, sabiedriskas organizācijas u.c. Darbi jāiesniedz elektroniski Latvijas Arhitektu savienības (LAS) mājaslapā, kurā pieejams arī konkursa nolikums.

LAGB pieteiktos darbus vērtēs divas žūrijas: vispirms nacionālā, pēc tam — starptautiskā. Nacionālās žūrijas sastāvā šogad ir: arhitekti Vītauts Biekša (Vytautas Biekša), Rasa Kleina, Mārtiņš Jaunromāns, Ilze Paklone, Andis Sīlis, ainavu arhitekts Ģirts Runis un  filozofs Jānis Taurens.

Pagājušā gada LAGB konkursam tika pieteikti daudzi liela mēroga sabiedriski objekti, un Gada balvu ieguva Latvijas Nacionālā mākslas muzeja rekonstrukcija. Latvijas Arhitektu savienības prezidente Gunta Grikmane komentē: «Ne katrs gads var, un tam arī nevajag, izcelties ar liela mēroga un uzreiz pamanāmiem objektiem. Mūsu uzdevums ir aicināt pieteikt un vērtēt katru konkursam iesniegto darbu kā vienlīdz nozīmīgu, jo izšķirošais kritērijs, kas objektu padara lielu, ir laba arhitektūra.»

Kā labas arhitektūras kritēriji, pēc kuriem LAGB pieteiktos darbus vērtēs žūrija, konkursa nolikumā minēti: ideja un koncepcija, viengabalainība jeb vienotība, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, sabiedriskais nozīmīgums, emocionālā iedarbība.

LAGB 2017. gada noslēguma apbalvošanas ceremonija notiks 19. maijā, kad  tiks pasniegtas vairākas Gada balvas un viena Lielā gada balva. Apbalvošanas nedēļā plānotas ārvalstu lektoru publiskas lekcijas, kā arī publiskai apskatei tiks atklāta nominantu darbu izstāde. LAGB un to pavadošie pasākumi tiek organizēti ar Kultūras ministrijas atbalstu.