Foto — Krists Luhaers

No 26. oktobra Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālē I būs atvērta dažādām iespiedtehnikām veltīta izstāde «Melnās mākslas darbnīca». Tajā pirmoreiz Latvijā varēs vienkopus aplūkot un izmēģināt dažādas iespiedpreses un drukas iekārtas. Notiks arī lekcijas un radošās darbnīcas.

Ziņas Fold 23. oktobris, 2017

Izstādē «Melnās mākslas darbnīca» Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) būs iespēja apskatīt dažādas iespiedpreses un drukas iekārtas — no 19. gadsimta bostonpreses līdz mūsdienās Latvijā ražotam trīsdimensiju (3D) printerim.

«Melnā māksla» jeb Schwarze Kunst ir jēdziens, ko vācu valodā lieto, lai runātu par grafikas mākslu un poligrāfijas nozari. Pirms Otrā pasaules kara to plaši izmantoja arī latviešu valodā. Melnā māksla apvieno tehnoloģiski sarežģītu, procesa laikā arī netīru darbu ar izcilākajos piemēros pārsteidzoši precīzu un smalku rezultātu.

Visas iespiedpreses un drukas iekārtas izstādē «Melnās mākslas darbnīca» būs pilnā darba kārtībā, un apmeklētāji varēs iepazīties ar dažādu iespiedtehniku (augstspiedums, dobspiedums, litogrāfija, sietspiede un digitālā druka), kā arī 3D drukas pamatprincipiem.

Iespiedtehnikas palīdzēs atklāt arī visdaudzveidīgākie eksponāti — sākot ar dažādos laikos iespiestām grāmatām un Latvijas Republikas pirmajām pastmarkām (kuras papīra trūkuma dēļ 1918. gadā iespieda uz ģeogrāfisko karšu otras puses), līdz paša jaunākā Latvijā ražotā longborda dizainam un ar 3D printeri drukātai stārķa kājas protēzei.

Savukārt grafikas mākslas aizkulisēs izstādē ļaus ielūkoties skices un iespiedformas, kuras veidojuši pazīstami 20. un 21. gadsimta mākslinieki — Romans Suta, Oļģerts Ābelīte, Kristians Brekte un citi.

Sadarbībā ar Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociāciju (LPUA), kas šogad svin 20 gadu pastāvēšanas jubileju, izstāde iepazīstinās arī ar izcilākajiem mūsdienu Latvijas poligrāfijas nozares veikumiem. Tikai aptuveni 20% Latvijas tipogrāfiju produkcijas tiek ražoti vietējam tirgum. Četrreiz vairāk Latvijā iespiesto produktu aizceļo uz citām pasaules valstīm. Latvijā tiek drukāti skandināvu dizaina žurnāli, visā pasaulē atpazīstamu lielo koncernu pārtikas un kosmētikas produktu iesaiņojumi un izdevumi, kas reprezentē gan karaļnamus, gan respektablas institūcijas.

Saistītie pasākumi

25. oktobrī plkst. 17.00

Izstādes «Melnās mākslas darbnīca» oficiālā atklāšana.

1. novembrī plkst. 18.00

Burtošana augstspiedumā — darbnīca ar grafiķi Lauru Poli.

11. novembrī plkst. 14.00

Darbnīca «Lāčplēsis litogrāfijā» ar mākslinieci Ausmu Šmiti.

15. novembrī plkst. 16.00

Ekskursija uz tipogrāfiju «Livonia Print».

25. novembrī plkst. 13.00

Augstspiedums un reljefspiedums — darbnīca ar grafiķi Vitu Lēnerti.

29. novembrī plkst. 18.00

Fotogrāfa, «profāno fontu» entuziasta Gata Vanaga lekcija «Burtveidolu dizaina attīstība Latvijā no 20. gs. sākuma».

6. decembrī plkst. 18.00

Radošā sietspiedes darbnīca «Svētku tērps sietspiedē» darbnīcas «Luste» vadībā.

16. decembrī plkst. 14.00

Radošā darbnīca «Ziemassvētku kartītes augstspiedumā» darbnīcas–studijas «Papīrpele» vadībā.

 

Izstāde «Melnās mākslas darbnīca» Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālē I, Mūkusalas ielā 3, Rīgā, būs skatāma no 26. oktobra līdz 2018. gada 25. februārim. Ieeja bez maksas. Uz darbnīcām un ekskursijām jāpiesakās iepriekš, zvanot 26420065 vai rakstot gramata.latvija@lnb.lv.