Publicitātes foto

No 13. oktobra līdz 5. decembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izcilā somu dizainera Tapio Virkalas darbu izstāde «Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā». Šī ir pirmā reize, kad klasiķa stikla, porcelāna un sudraba darbi tik vērienīgā klāstā izstādīti Latvijā.

Ziņas Fold 10. oktobris, 2017

2017. gadā Somijas Republika svin savas neatkarības 100. gadadienu. Šim notikumam par godu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) sadarbībā ar Somijas Stikla muzeju un Somijas Republikas vēstniecību Latvijā tiek rīkota vērienīga Somijas dizaina klasiķa Tapio Virkalas (Tapio Wirkkala, 1915–1985) daiļradei veltītā izstāde. Tapio Virkala ir Somijas dizaina ikona, kas iedvesmojusi vairāku paaudžu māksliniekus ne tikai viņa dzimtenē, bet arī citviet pasaulē. Izstāde pirmo reizi Latvijā sniedz unikālu iespēju iepazīties ar meistara darbu plašo klāstu no Stikla muzeja un kolekcionāra Kjosti Kakkonena (Kyösti Kakkonen) krājuma.

Tapio Virkala ir viens no ievērojamākajiem un daudzpusīgākajiem somu dizaineriem un arhitektiem. Savos darbos viņš vienmēr centies demonstrēt dzimtās zemes skaistumu un īpatno atšķirību. Paši somi viņu uzskata par sinonīmu terminam «Somijas modernais dizains» un ierindo galveno modernā dizaina figūru vidū rūpnieciskā dizaina nozarē. Mākslinieka radošais devums ir ļoti plašs — no plastmasas kečupa pudelēm un metālmākslas objektiem līdz stikla un porcelāna priekšmetiem, kā arī saplāksnī veidotām mēbelēm. Kopš 20. gadsimta 50. gadiem autors strādājis arī tēlniecības jomā, radot dažādus inovatīvus abstrakta rakstura objektus no saplākšņa. Tapio Virkala tostarp ir arī 1955. gada izlaiduma banknošu, Somijas marku, autors. Viņš ir piedalījies un saņēmis atzinības neskaitāmās starptautiskās izstādēs, to skaitā nozīmīgajās Milānas triennālēs.

DMDM ekspozīcija koncentrējas uz meistara izcilajiem sasniegumiem stikla mākslā, porcelānā un sudrabā. Izstādē apmeklētāji varēs iepazīties ar aptuveni 500 Tapio Virkalas dizaina priekšmetiem, kas laikā no četrdesmitajiem līdz astoņdesmitajiem gadiem tapuši ražotnēm «Iittala» (stikls) un «Kultakeskus Oy» (sudrabs) Somijā, kā arī «Rosenthal» rūpnīcai (porcelāns un stikls) Vācijā.

Izstādi papildina saistīto pasākumu programma. 25. oktobrī plkst. 17.00 norisināsies pasākums «Sarunas muzejā» — tikšanās ar izstādes koordinatori Latvijā, mākslas zinātnieci Veltu Raudzepu, savukārt 2. decembrī plkst. 12.00–16.00 notiks radošā darbnīca «Ģimenes diena».

Izstāde «Dzeja stiklā, porcelānā un sudrabā» ir skatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Skārņu ielā 10/20, Rīgā no 13. oktobra līdz 5. decembrim. Plašāka informācija par ekspozīciju un saistītajiem pasākumiem atrodama DMDM mājaslapā.