Foto — Ieva Raudsepa

29. martā plkst. 16.00 Latvijas Arhitektu savienības (LAS) namā notiks diskusija «Īres mājoklis 21. gadsimtā — pamattiesības vai tirgus prece?», kuru rīko LAS Latvijas Arhitektūras informācijas centrs sadarbībā ar Latvijas ekspozīcijas kuratoru komandu Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē.

Ziņas Fold 22. marts, 2018

«Vēl nesen atpakaļ Rīgas pilsētas domniekos valdīja ieskats, ka Rīgā dzīvokļu krīzes nemaz nav. Jeb, vislabākajā gadījumā, to iedomājās novērst ar tramvaju līniju izbūvi,» 1927. gadā rakstīja Teodors Līventāls Pirmās dzīvokļu krīzes novēršanas propagandas nedēļas materiālu sakopojuma ievadā. Atceroties pirms 90 gadiem Lieldienu laikā sarīkoto Pirmo dzīvokļu krīzes novēršanas propagandas nedēļu, kuras laikā notika mājokļu tematikai veltīta izstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, diskusijas un lekcijas ar tēmas ekspertiem no ārvalstīm, Latvijas Arhitektūras informācijas centrs sadarbībā ar Latvijas ekspozīcijas «100 gadi kopā un atsevišķi»  Venēcijas arhitektūras biennālē kuratoru komandu rīko publisku diskusiju «Īres mājoklis 21. gadsimtā — pamattiesības vai tirgus prece?». Kas mainījies Latvijas un Rīgas mājokļu politikā pēdējo 90 gadu laikā; kāda ir īres mājokļa vieta un loma 21. gadsimtā, kad tiek pārdefinēta izpratne par mājokli, sabiedrības vajadzībām un tiesībām; vai īres mājoklis ir tikai sociāls atbalsts vai mūsdienīga dzīves telpas izvēle; kāda ir valsts un pašvaldības loma tā nodrošināšanā; vai īres mājokļa arhitektūra atšķiras un kāda ir situācija Latvijā — tas ir diskusijā tverto jautājumu loks.

Pirms diskusijas ar priekšlasījumu «Īres mājoklis 21. gadsimtā — meklējumi, tendences, problēmas un iespējamie risinājumi» uzstāsties arhitekts un pilsētpētnieks Kārlis Ratnieks, kura akadēmisko interešu fokuss ir mājokļu politika. Citi sarunas dalībnieki būs Latvijas ekspozīcijas «Kopā un atsevišķi» Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē kuratore, urbāniste, FOLD direktore Evelīna Ozola, «Luminor» ekonomists Pēteris Strautiņš, īres namu attīstītāja «Millers & Gabrilovičs» vadītājs Ilmārs Millers un arhitektu biroja «Didrihsons Arhitekti» arhitekts Gatis Didrihsons. Diskusiju vadīs sociālantropologs un pilsētpētnieks Viesturs Celmiņš.

Jau vēstījām, ka Latvijas ekspozīcija «Kopā un atsevišķi» Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē, izcels ideoloģiskos pagrieziena punktus pēdējā simtgadē, atainos to, kā daudzdzīvokļu namu arhitektūras projekti un procesi ir iemiesojuši dažādas idejas par sadzīvi un nācijas veidošanu.  Kuratoru komandā ir Evelīna Ozola, arhitekts Matīss Groskaufmanis, scenogrāfe Anda Skrējāne un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa.

 

Diskusija notiks 29. martā plkst. 16.00 Latvijas Arhitektu savienības (LAS) namā, Torņa ielā 11, Rīgā. Bezmaksas ieeja.