Ilustrācija — FOLD

No 14. līdz 19. maijam Arhitektūras gada balvas 2018 ietvaros norisināsies Arhitektūras nedēļa, ko iezīmēs dažādi ar arhitektūru saistīti pasākumi. Arhitektūras nedēļas mērķis ir veicināt diskusiju par to, kas ir laba arhitektūra, izcelt iepriekšējā gada izcilākos sasniegumus Latvijas arhitektūrā un veicināt plašākas sabiedrības iesaisti dažādos ar arhitektūru saistītos procesos.

Ziņas Fold 7. maijs, 2018

Arhitektūras nedēļas un Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 vienojošā tēma ir būvkultūra. Idejas pamatā ir diskusija par to, kādēļ nepieciešama laba, kvalitatīva un kultūrvidei atbilstoša arhitektūra, un kāda ir ikviena cilvēka nozīme apkārtējās vides veidošanā.

«Laba arhitektūra ne vienmēr ir saistīta ar līdzekļu daudzumu naudas izteiksmē, bet gan ar domāšanas veidu. Mēs dzīvojam kopīgā ideju telpā — no zemes dzīlēm līdz cilvēku veidotajai videi. Plašs telpisko nozaru, industriju un infrastruktūru spektrs kopā darbojoties ar sabiedrību vai indivīdu rada dzīves norišu telpisko ietvaru. Kad visām iesaistītajām pusēm ir kopīga vērtību skala, tā ir iedvesmojoša augsne, lai rastos laba arhitektūra,» komentē Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 žūrijas pārstāve Dagnija Smilga.

Arhitektūras nedēļa sāksies pirmdien 14. maijā, kad Jaņa Rozentāla laukumā pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja tiks atklāta Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 konkursam nominēto darbu izstāde. Izstādē būs apskatāmi 9 atlases žūrijas izvirzītie pusfinālisti — Latvijas arhitektūras nozares izcilākie projekti, kuri pabeigti pēdējā gada laikā.

Latvijā ieradīsies Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 fināla starptautiskās žūrijas pārstāvji, lai visas nedēļas garumā klātienē vērtētu nominētos objektus. Vairāk par fināla žūrijas sastāvu lasāms šeit.

16. maijā, plkst. 17.30 notiks publiska nozares profesionāļu diskusija, kurā tiks meklēta atbilde uz jautājumu «Vai laba arhitektūra ir nepieciešamība?»

Šogad jau astoto reizi tiks pasniegta arī bērnu balva arhitektūrā «Zirnis», tāpēc Arhitektūras nedēļas notikumu sēriju papildinās brīvdomīgās izglītības projekta «Skolnieks. Pētnieks. Pilsētnieks.» organizētās bērnu balvas arhitektūrā žūrijas tikšanās un 2018. gada «Zirņa» izvēle. Tā notiks ceturtdien, 17. maijā Latvijas Arhitektu savienības namā.

18. maijā K.K. fon Stricka villā no plkst. 16.30 līdz 19.30 plānotas publiskas arhitektu un arī citu nozaru profesionāļu lekcijas. Lekciju sēriju iesāks atlases žūrijas pārstāves un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītājas Gundegas Laiviņas lekcija latviešu valodā «Gaistošā telpa», kurā tiks runāts par telpas organizācijas principiem, kas ir svarīgi gan teātrī, gan arhitektūrā. Nākamajā lekcijā «Ekstra(ordinārs)» pašmāju arhitekte un viena no Cīrihes biroja «Hosoya Schaefer Architects» vadītājām Dagnija Smilga runās par savu pieredzi, praktizējot Šveicē un Baltijā un iedziļināsies kopīgajās vadlīnijās un arhitektūras rīkos, kas var palīdzēt Eiropas kopainā sasniegt augstas kvalitātes būvkultūru. Šī un arī starptautisko profesionāļu lekcijas norisināsies angļu valodā. Turpinājumā jaunās paaudzes neatkarīgais arhitekts, lietuvietis Lins Lapinsks (Linas Lapinskas) lekcijā «Spoguļu zāle» runās par simtgades perspektīvu reģionālismā — par ceļu uz nacionālo identitāti un autentiskumu arhitektūrā. Lekciju sēriju noslēgs arhtiekta, urbānista un Parīzes arhitektūras biroja «Studio Muoto» vadītāja Īva Moro (Yves Moreau) lekcija «Arhaiskā modernitāte», kurā arhitekts runās par otro modernisma laikmetu un to, ka inovācija ne vienmēr ir saistīta ar tehnoloģisko progresu.

Dalība vieslekcijās ir bezmaksas, taču vietu skaits ir ierobežots, tāpēc līdz 14. maijam obligāti jāreģistrējas, aizpildot anketu.

Arhitektūras nedēļas pasākumu sēriju noslēgs Latvijas Arhitektūras gada balvas 2018 svinīgā apbalvošanas ceremonija, kas notiks 18. maija vakarā, plkst. 19.00  K.K. fon Stricka villas dārzā.