Publicitātes foto

Vēl līdz 20. maijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā skatāma izstāde «Latvijas Dizaina gada balva 2018». Viens no tajā apskatāmajiem 20 konkursa finālistu darbiem ir Ineses Zanderes garstāsta «Puika ar suni» pirmā burtnīca, kuru ilustrējis Reinis Pētersons. Ar šo izdevumu «Liels un mazs» turpina savu vēsturiskās jauniešu literatūras sēriju.

Ziņas Fold 11. maijs, 2018

Ineses Zanderes garstāsta «Puika ar suni. Stāsts par nosargātu noslēpumu» pirmo burtnīcu «Bailes» laidusi klajā izdevniecība «Liels un mazs» sadarbībā ar Žaņa Lipkes memoriālu. Garstāstu, pēc kura motīviem tiek uzņemta Dāvja Sīmaņa filma «Tēvs Nakts», plānots izdot turpinājumos trīs burtnīcās, kuras ilustrējis Reinis Pētersons.

Galvenā varoņa prototips ir leģendārā ebreju glābēja Žaņa Lipkes dēls Zigfrīds Ojars, saukts par Zigi. Zēnam bija tikai astoņi gadi, kad sākās Otrais pasaules karš. Gan kara laika bīstamie notikumi, kas skāra visus Latvijas iedzīvotājus, gan Ziga vecāku neticamā drosme, glābjot no nāves cilvēkus, ko nacisti bija nolēmuši iznīcināt, zēnam bija smags pārdzīvojums. Zigim nākas domāt par daudzām nesaprotamām lietām, ko dara pieaugušie. Pirmās burtnīcas notikumi risinās 1941. gada vasarā un rudenī, un noslēdzas ar traģisku ainu — Rīgas geto iemītnieku izdzīšanu, lai nogalinātu viņus Rumbulas mežā. Burtnīcas 7 nodaļas stāsta par noslēpumiem, bailēm un Ziga uzticamo draugu — suni Džeri. Dokumentālas liecības autore savij ar iztēli, veidojot sižetisku, emocionālu prozu, dodot bērniem iespēju ielūkoties sarežģītajos kara notikumos un ieraudzīt tur pašu galveno — cilvēka individuālās izvēles iespēju, kas pastāv vienmēr, arī visgrūtākajos laikos; iespēju būt cilvēcīgam.

Burtnīcas dizains, ko veidojuši Rūta Briede un Artis Briedis, atsauc atmiņā grāmatas, ko savā bērnībā lasīja mazais Zigfrīds Lipke — viņa grāmatplauktā bija pirmskara «Mazās Jaunības Tekas» un kara laika izdevumi vienkāršos mīkstos vākos. Vēl vairāk šo pagājušā laika sajūtu pastiprina mūsdienās aizmirsts grāmatnieku paņēmiens — grāmatas lapas tās pirmajam lasītājam ir jāatgriež pašam.

Grāmatas dizains iekļuvis starp 20 finālistiem šī gada Latvijas Dizaina gada balvas konkursā. «Kara nabadzības diktēts dizains ir ētiski diskutabls, bet fascinē kā izglītojošs materiāls,» tā darbu komentējis žūrijas loceklis, mākslas teorētiķis un kurators Kaspars Vanags. Savukārt dizainers Artis Briedis priecājas, ka «grāmata ar pieklusinātu noformējumu ir pamanīta un novērtēta».

Pērnajā novembrī izdotajai garstāsta «Puika ar suni» pirmajai burtnīcai šogad sekos vēl divas, aktualizējot pirmskara laika praksi izdot romānus turpinājumos. Līdz ar filmas «Tēvs Nakts» pirmizrādi rudenī, «Liels un mazs» izdos visas trīs burtnīcas, apkopotas cieto vāku sējumā.

 

Šo un citas izdevniecības «Liels un mazs» grāmatas iespējams iegādāties izdevniecības birojā Tērbatas ielā 49/51–12, Rīgā, mājaslapā un citviet.