Attēls — Artūrs Analts

No šī gada 4. līdz 23. septembrim Londonā norisināsies dizaina biennāle, kurā Latviju pārstāvēs jaunais dizainers Artūrs Analts ar interaktīvu instalāciju «Matter to Matter» Somerseta namā. Latvijas ekspozīciju, kas šajā vērienīgajā dizaina nozares forumā būs skatāma pirmo reizi, papildinās kultūras programma.

Ziņas Fold 11. jūlijs, 2018

Pirmā Londonas Dizaina biennāle (LDB) norisinājās 2016. gadā. Tā ir starptautiska, konceptuāla dizaina izstāde, kurai autori veido darbus, iedvesmojoties no rīkotāju piedāvātās tēmas. Šogad teju 40 dalībvalstu pārstāvji interpretēs vadmotīvu «Emocionālie stāvokļi» («Emotional States»), izceļot savas valsts dizaina vēsturisko mantojumu un unikālo identitāti, kā arī spilgti atklājot dizaina potenciālu mūsdienu sabiedrībā. Biennāle vērsta uz drosmīgu, novatorisku dizaina ideju akcentēšanu, kas sekmē dizaina domas attīstību un var sniegt labumu sabiedrībai.

Pēc LDB prezidenta sera Džona Sorela (John Sorrell) uzaicinājuma Latvijas Republikas Kultūras ministrija deleģēja Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un tā struktūrvienībai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam organizēt metu konkursu un koordinēt dalību šajā pasaules dizaina forumā. Metu konkursā uzvarēja dizainera Artūra Analta (1991) un starpdisciplinārā dizaina uzņēmuma «Variant Studio» projekts «Matter to Matter». Ekspozīcijas pieteikums izturēja starptautiskās žūrijas atlasi un jau paguvis piesaistīt nozares profesionāļu, kā arī mediju uzmanību Lielbritānijā.

Analts aktīvi strādā Rīgā un Londonā, darbojoties dizainā, tēlniecībā, arhitektūrā, grafikā, objektu un izstāžu dizainā. Viens no nesenākajiem panākumiem — 1. vieta 2017. gada Latvijas Bankas inovatīvas kolekcijas monētas dizaina konkursā par darbu «Medus monēta». Analta darbi top, izmantojot pētniecisku pieeju un nebaidoties eksperimentēt ar neparastiem materiāliem, tehnoloģijām un mērogiem.

«Matter to Matter» klusā maģija

«Matter to Matter» ir instalācija, kurā izmantoti dabīgi materiāli (koks, ūdens) un atspoguļota dabas loma Latvijas kultūrā un ikdienā. 52% Latvijas teritorijas klāj meži, savukārt netālu no pilsētām ir ezeri, upes un jūra. Latvijas iedzīvotāji dzīvo ciešā saskaņā ar dabu. Latvijas dizaina, arhitektūras un tehnoloģiju nozares uzdevums 21. gadsimtā ir domāt tālredzīgi un radīt sociāli atbildīgu, videi draudzīgu dizainu. Artūrs Analts uzsver: «Strauji attīstoties mūsdienu tehnoloģijām un pilsētām, ir būtiski apzināties, kāda ir to mijiedarbība un ietekme uz apkārtējo vidi un dabu, kas ir tik nozīmīga latviešu kultūrai.»

Analts iedvesmojies no savas dzimtās pilsētas Rīgas un tās apkārtnes mežiem, kurus ietekmē Baltijas jūras tuvums, veidojot unikālu gaisotni un klimatu. Iecerētajā darbā to iemieso zaļā stikla siena, kas ar eksperimentālu tehnoloģiju starpniecību nodrošina dabīgu ūdens agregātstāvokļa pārejas procesu no gāzes līdz šķidrumam. Vizuāli vienkāršā stikla pamatne ar «maģisku» efektu pārtop par interaktīvu platformu komunikācijai, kas rekonstruē kondensāciju. Izstādes apmeklētāji tiks aicināti uz stikla virsmas atstāt pašiem savu vēstījumu, gluži kā bērnībā, kad tika zīmēts uz norasojuša loga. Instalāciju papildina no Latvijas koka darināts sols.

Latvijas ekspozīcijas LDB 2018 projekta vadītāja ir DMDM vadītāja Inese Baranovska, un tas tiek īstenots Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas ietvaros. Projektam ir piesaistīti vieskuratori — redaktore, projektu konsultante Anna Stjuarte (Anna Stewart) un dizaina teorētiķis no Karaliskās Mākslas koledžas Londonā Nuno Koelju (Nuno Coelho).

Ekspozīciju papildinošie pasākumi

Latvijas ekspozīciju LDB papildinās kultūras programma, kas iedvesmos tuvāk iepazīt Latviju. 3. septembrī The Pleasance Theatre Londonā notiks horeogrāfa Kirila Burlova («Ballet Rambert») laikmetīgās dejas pirmizrāde «Neredzama iedarbība» ar latviešu un britu dejotāju, aktieru un mūziķu piedalīšanos.

18. septembrī LDB programmas ietvaros norisināsies Latvijas diena. Uz aktīvu viedokļu apmaiņu aicināti radošo industriju, dizaina un sociālantropoloģijas jomu eksperti no Lielbritānijas un Latvijas — LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktora vietniece, «Dabas koncertzāles» projekta idejas autore un vadītāja Dr. sc. ing. Silvija Nora Kalniņš, dizainers Artūrs Analts un citi. Diskusijas mērķis ir rosināt domāt par sociāli atbildīgu un ilgtspējīgu dizainu, Latvijas ekosistēmu, sabiedrības iesaisti, prasmi apvienot dažādu kultūru pieredzi. Sarunu moderēs LDB mākslinieciskais direktors, Viktorijas un Alberta muzeja Dizaina, arhitektūras un digitālās mākslas nodaļas vadītājs Dr. Kristofers Tērners (Christopher Turner) un sociālantropologs Dr. Viesturs Celmiņš.

23. septembrī un 24. septembrī Temzas tunelī pie Brunela muzeja pasaulē pazīstamā latviešu komponista Pētera Vaska klavierdarbu ciklu «Gadalaiki» varēs baudīt kā intīmu laikmetīgās dejas izrādi dzīvās mūzikas pavadījumā. Skaņdarbu izpildīs pianists Reinis Zariņš, bet ideju kustībās izteiks Kirils Burlovs. Biļetes uz minētajiem mūzikas un dejas pasākumiem iespējams rezervēt šeit.

 

Londonas Dizaina biennāles 2018 izstāde skatāma no 4. līdz 23. septembrim Somerseta namā (Somerset House) Londonā, Lielbritānijā. Plašāka informācija par biennāli pieejama tās mājaslapā.