Ilustrācija — FOLD

Latvijas Arhitektu savienība līdz 1. martam aicina pieteikt darbus Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursam. 17. maijā balva tiks pasniegta jau 24. reizi, un tās mērķis ir apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sasniegumus un veicināt augstvērtīgu arhitektūras attīstību.

Ziņas Fold 22. janvāris, 2019

Latvijas Arhitektūras gada balvas (LAGB) žūrija vērš uzmanību, ka šogad var iesniegt arī darbus, kas nodoti ekspluatācijā iepriekšējos gados. Konkursa organizators, Latvijas Arhitektu savienība (LAS), aicina arhitektus, pasūtītājus, būvniekus, pašvaldības un sabiedriskās organizācijas  iesniegt darbus konkursam līdz 1. martam.

LAGB pieteiktos darbus vērtēs divās kārtās. Visi pieteiktie darbi tiks vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb vai darbu iespējams uzskatīt par vienotu veselumu, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.  Visus iesniegtos darbus izvērtēs atlases žūrija, kuras sastāvā šogad ir arhitekti Ilze Mekša, Gunta Grikmane, Agnese Lāce un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus, rakstnieks Pauls Bankovskis un dizainers Artūrs Analts. Otrajā kārtā nominantus vērtēs Fināla žūrija, ko tradicionāli veido pieredzējuši arhitekti no ārvalstīm, kā arī viens Atlases žūrijas pārstāvis.

Iesniegt darbus, kā arī iepazīties ar iesniegšanas un vērtēšanas kārtību var LAS mājaslapā. Rīkotāji norāda, ka konkursā var pieteikt neierobežotu skaitu darbu, tai skaitā gan Latvijā realizētus darbus (neatkarīgi no autoru valstiskās piederības), gan tādus, kas realizēti jebkur citur pasaulē, ja to autoru piederības valsts ir Latvija. Visiem darbiem ir jābūt pieejamiem žūrijas apskatei. Šogad tiek dota iespēja pieteikt darbus, kas nodoti ekspluatācijā iepriekšējos gados, ja vien tie nav pieteikti konkursā iepriekš.LAGB iespējams pieteikt gan objektus, gan darbus, kas saistīti ar arhitektūras procesiem šādās kategorijās: Kultūras būves (kultūras, izglītības, sakrālās ēkas), Sabiedriskas ēkas (viesnīcas, biroju ēkas, veselības un ārstniecības iestādes), Daudzdzīvokļu ēkas, Tirdzniecības ēkas, ražošanas, sporta, inženiertehniskās būves, Privātmājas, Renovācija, rekonstrukcija, restaurācija, Interjers, Ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums, vides objekti un Procesi.

Kategorijā Procesi var pieteikt darbu, ko tā pieteicējs uzskata par saistītu ar arhitektūras procesiem, piemēram, grāmatas, periodiskus vai citus izdevumus, interneta resursus, TV vai radio raidījumus, pētījumus, izstādes, izglītojošus vai sabiedriskus pasākumus, mākslas darbus u.tml. Pieteikšanas brīdī darbam ir jābūt realizētam.

LAGB ietvaros tiek pasniegti trīs pakāpju apbalvojumi: Atlases žūrijas balva savā kategorijā un diploms visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, Fināla žūrijas balvas, kas tiek pasniegtas labākajiem fināla darbiem saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu jeb sudraba ananasi, kā arī zelta ananass — Latvijas Arhitektūras Lielā gada balva 2019 jeb Grand Prix, kas tiek pasniegta vienam fināla darbam saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu. Latvijas Arhitektūras gada balvas rīkotāji akcentē, ka Grand Prix var tikt izvirzīti tikai objekti. Visas trīs minētās balvas tiek publiski izziņotas un pasniegtas LAGB pasniegšanas ceremonijā, kas šogad notiks 17. maijā.