Foto — Ansis Starks

Vēl tikai rīt un parīt ISSP Galerijā skatāma daudzdzīvokļu namiem veltīta izstāde «Kopā un atsevišķi». Tā piedāvā iepazīties ar daļu no ekspozīcijas «Together and Apart», kas 2018. gadā pārstāvēja Latviju Venēcijas arhitektūras biennālē.

Ziņas Fold 25. marts, 2019

«Mājokļa jautājums ir viens no punktiem, kur arhitektūra vistiešākajā veidā saskaras ar politiskiem, sociāliem un ekonomiskiem apsvērumiem. Īpaši tas pamanāms daudzdzīvokļu namos — kaut arī savs dzīvoklis sniedz iespēju norobežoties no ārpasaules, tas vienmēr ir daļa no kopīgas struktūras — ēkas konstrukcijām, kaimiņu kopienas, enerģijas infrastruktūras un apkārtējās pilsētvides. Latvija ir viena no skrajāk apdzīvotajām teritorijām Eiropā, taču tās daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju īpatsvars ir visaugstākais — 66%. Iespējams, šī neparastā situācija jāuztver kā jauns sākuma punkts diskusijai par dzīvojamo namu arhitektūras lomu aktuālu demogrāfijas, vides un politikas izaicinājumu kontekstā,» raksta izstādes kuratori Matīss Groskaufmanis, Gundega Laiviņa, Evelīna Ozola un Anda Skrējāne.

Izstādē apskatāmas Reiņa Hofmaņa fotogrāfijas, kas ataino daudzdzīvokļu namus Latvijas pilsētās un laukos, kā arī četri konceptuāli arhitektūras maketi, kuros vizualizēti ikdienā neredzami, bet dzīvojamo vidi ietekmējoši procesi. Maketu autori ir māksliniece Darja Meļņikova, tēlnieks Ivars Drulle, dizainere Dita Pāne, arhitekts Mārtiņš Dušelis un scenogrāfe Šarlote Špihalska (Charlotte Spichalsky).

Līdz ar izstādes atklāšanu izdota arhitektu Evelīnas Ozolas un Matīsa Groskaufmaņa sastādīta grāmata «Kopā un atsevišķi: daudzdzīvokļu namu arhitektūra Latvijas ekonomiskajā, politiskajā un sociālajā ainavā». Bagātīgi ilustrētais izdevums skaidro dzīvokļa lomu indivīda, valsts un tirgus attiecībās dažādos vēsturiskos periodos, mūsdienās un pārskatāmā nākotnē. Grāmata pieejama ISSP Galerijā, grāmatveikalos «Mr. Page» un «Valters un Rapa», galerijā «Istaba», kā arī «Valters un Rapa» un ISSP internetveikalos.

ISSP Galerija 26. martā būs atvērta no plkst. 12.00 līdz 18.00, bet 27. martā no plkst. 12.00 līdz 20.00.