Dzirciema aptieka, arhitektu birojs «Substance». Publicitātes foto

Latvijas Arhitektūras gada balvas Atlases žūrija šodien preses konferencē atklāja darbus, kas turpinās cīņu par augstāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. No 50 pieteikumiem žūrija izvēlējusies 9 nominantus. Nākamajā posmā darbu vērtēšana tiks nodota Fināla žūrijai, kas izraudzīs galveno balvu ieguvējus. Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 svinīgā ceremonija un balvu pasniegšana norisināsies 30. oktobrī.

Ziņas Fold 8. oktobris, 2020

Šogad Latvijas Arhitektūras gada balvai tika saņemti 50 pieteikumi, kuru vidū ir gan ar īpašu uzmanību celtas privātmājas, gan sabiedriski nozīmīgi objekti, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi deviņus nominantus.

 

Kategorijā «Ainavu arhitektūra, vides labiekārtojums, vides objekti» ir izvirzīta Mellužu koncertdārza pārveide, kategorijā «Restaurācija» — Hanzas Perons, kategorijā «Individuālās dzīvojamās ēkas» — «K 99», bet kategorijā «Komercēkas un ražošanas ēkas» — Dzirciema aptieka. Kategorijā «Interjers» tālākai sacensībai par galvenajām balvām ir izvirzīts «Hagberg» birojs, kategorijā «Procesi» — projekts «Go(a)t Waste?», bet kategorijā «Daudzdzīvokļu ēkas» sacenšas trīs darbi: mazdzīvokļu ēku komplekss Koka Rīgā, ēku rekonstrukcija Miesnieku ielā, kā arī Viesturdārza kvartāls.

 

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 atlases žūrijas sastāvā ir arhitekti un pagājušā gada balvu saņēmēji Brigita Bula, Artūrs Lapiņš, Ināra Caunīte un Vita Škapare, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs un mākslinieks Jānis Avotiņš. Nākamajā konkursa norises posmā deviņus nominētos darbus vērtēs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems Fināla žūrija, kuras sastāvā, kā ierasts, ir ārvalstu arhitektūras profesionāļi. Žūrijā strādās Oktavio Mestre (Octavio Mestre, Spānija), Andro Mands (Andro Mand, Igaunija), Kriss Libkemans (Chris Luebkeman, Šveice) un Guste Kančaite (Gustė Kančaitė, Lietuva). Fināla žūrijai pievienosies arī Atlases žūrijas priekšsēdētāja, pagājušā gada galvenā apbalvojuma — zelta ananasa ieguvēja Brigita Bula.

Līdz ar Latvijas Arhitektūras gada balvu no 26. līdz 30. oktobrim Latvijā tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa. Tās svarīgākie notikumi būs nominantu izstādes atklāšana Rīgas pilsētvidē 26. oktobrī, diskusija par arhitektūras procesiem 28. oktobrī, bet 30. oktobrī — nozares profesionāļu lekcijas, kurām sekos Latvijas Arhitektūras gada balvas 2020 balvu pasniegšanas ceremonija. Svinīgais pasākums notiks H20 6 kvartāla Aisteres zālē. Šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošā tēma ir Neparedzamās sekas jeb Unintended Cosequences.

 

«Tēma rosina domāt par sekām, ko mēs nevaram iedomāties vai pat ticami prognozēt, zīmējot un būvējot projektus. Par laimīgām nejaušībām, kas vienkārši notiek — neprojektētas un iepriekš neizdomātas. Par pandēmiju kā filtru — mēs esam plānojuši, gribējuši kaut ko vienu, bet dabūjuši kaut ko pilnīgi citu. Kad būvēt un kad nebūvēt, ko būvēt un kā vārdā būvēt un pieņemt, ka kādreiz arī nebūvēšana ir arhitektūra,» tēmas izvēli komentē Atlases žūrijas priekšēdētāja Brigita Bula.

 

Visi Latvijas Arhitektūras balvai pieteiktie darbi tiek vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta viengabalainība, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.

 

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir lielākais notikums un augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība. Ar visiem pieteiktajiem darbiem un nominantiem iespējams plašāk iepazīties Latvijas Arhitektu savienības mājaslapā.