Kolāža — Agnese Pundiņa

No 8. maija līdz 11. augustam Rīgā norisināsies starptautisks laikmetīgās mākslas notikums Rīgas Fotogrāfijas biennāle «Next 2021». Mākslas interesentiem būs iespēja apmeklēt izstādes, simpoziju, diskusiju, kā arī tikties ar māksliniekiem un kuratoriem gan pasākumu norises vietās, gan tiešsaites platformās.

Ziņas Fold 30. aprīlis, 2021

«Next 2021» programmā uzmanība vērsta uz jaunajiem māksliniekiem un šogad — arī kuratoriem, aktualizējot kuratora kā starpnieka lomu starp skatītāju, mākslinieku un mākslas darbu. Šajā pasaulei sarežģītajā laikā, kad digitālā saziņa daudziem ir kļuvusi par galveno komunikācijas veidu, virkne biennāles izstāžu un citu norišu ieguvušas vēl lielāku nozīmi, pievēršoties mūsdienu digitālā laikmeta mantojumam un tā ietekmei uz mūsu uztveri, domāšanu un attēlu kultūru kopumā.

Izstādes:

Tīnas Pētersones izstāde «Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit»

08.V–27.VI, Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu zāle «Pilot»

Pirmais Rīgas Fotogrāfijas biennāles notikums ir balvas «Jaunais kurators!» ieguvējas Tīnas Pētersones izstāde «Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit». Ar balvu «Jaunais kurators!» Rīgas Fotogrāfijas biennāle sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmijas kuratoru studiju programmu aizsāk jaunu tradīciju, lai veicinātu izpratni par kuratora devumu un vienlaicīgi attīstītu kuratora profesiju Latvijā. Šī gada balvu ieguva Tīnas Pētersones pieteikums, ko piešķīra starptautiska žūrija, savu izvēli pamatojot: «Tīnas Pētersones kuratoriālais priekšlikums šķita interesants izvēlētās tēmas dēļ, kas aplūko mūsdienu romantisko attiecību modeļus, kur dominē atsvešinātība un nepastāvīgums. Tas attiecīgi rezonē ar šī brīža globālo kultūras kontekstu. Izvēlētie mākslinieki (Irēna Andrejeva, Krišjānis Elviks, Elizabete Ezergaile, Konstantīns Žukovs), ar kuriem autore strādās pie projekta, lieliski atspoguļo šo tematiku un Tīnas pieteikumā ieskicē risinājumus, kas ir saistoši gan telpiski, gan saturiski.»

Mākslinieku apvienības «Subspatial.xyz» izstāde «Neizskaidrojami, bet fakts»

14.V–11.VI, Rīgas Mazākā galerija

Daļai cilvēku izstādes nosaukums vistiešākajā veidā asociējas ar Krievijas televīzijas «TNT» radīto pseidodokumentālo raidījumu «Необъяснимо, но факт», kurā tika risināta citplanētiešu, vilkaču, vampīru un politisko sazvērestības teoriju problemātika. Atraujoties no tiešā šādu raidījumu satura un uz mirkli aizmirstot par citplanētiešu eksistenci, «Subspatial.xyz», kurā apvienojušies mākslinieki Aleksandrs Breže un Armands Freibergs, liek palūkoties uz sociālām konstrukcijām, kas īstenojas 21. gadsimtā. Kuratore — Auguste Petre.

 

Vikas Ekstas personālizstāde «Zvaigznīte»

11.VI–30.VII, galerija «Alma»

Domājot par to, cik lielā mērā cilvēces un cilvēka attīstību veicinājuši un kā vēsturiski tikuši izmantoti zirgi, māksliniece pandēmijas spelgonī devās uz kādu stalli Latgalē, lai tiktos ar tur turētiem «paraugzirgiem». Pētot izplēnošo darba zirga tēla simboliski uzlādēto un fotogēnisko potenciālu, izveidota attēlu sērija, kas apvienota vienā lielizmēra darbā. Kuratore — Astrīda Riņķe.

Visvalda Morkeviča personālizstāde «Gaidu tikšanos ar sevi»

09.VII–11.VIII, ISSP Galerija

Balvas «Meklējam jauno fotogrāfijā!» uzvarētāja Visvalda Morkeviča jaunākais projekts veidots (narcistiskas) introspekcijas formā, tā ir vizuālā un telpiskā darbā transformēta mākslinieka pašanalīze. Šis projekts ir portrets tā «tapšanas procesā», kurā izmantoti mākslas vēsturē pazīstami simboli, no klasiskās mitoloģijas palienēti tropi, psihoanalītiskas interpretācijas un personiskas atmiņas.

 

Anjas Karras (Anja Carr, Norvēģija) personālizstāde «Barotnes»

«Rīgas mākslas telpa», norises laiks tiks izziņots vēlāk

Anjas Karras radošo meklējumu centrā visai bieži iekļūst nebeidzamās attēlu straumes, kas tiek uzņemtas ar viedtālruņiem. Tas mākslinieci ir rosinājis vairākkārt no dažādiem skatpunktiem un dažādos vizuālos medijos pievērsties refleksijai par šo fenomenu — attēlu plūsmu — kā vienu no šodienas izteiktākajām laika zīmēm. Izstādes kuratores — Inga Brūvere (Latvija) un Marīe Šēvolda (Marie Sjøvold, Norvēģija).

Izstāde «Digitālie viduslaiki»

Latvijas Fotogrāfijas muzejs, norises laiks tiks izziņots vēlāk

Notikums apvienos divu mākslinieku personālizstādes — Āpa Tepera (Aap Tepper, Igaunija) izstādi «Materialitātes ēna» un Kristīnes Krauzes-Sluckas izstādi «Paklausīgs pieskāriens». Mākslinieki izstādē vērš uzmanību jauna temporalitātes posma sākumam, kas sabiedrībā ienācis līdz ar digitālajām tehnoloģijām un kam raksturīgs ātrums, mobilitāte un globalitāte. Jauno mediju komunikācijas formas liek pamatus jaunai atmiņas kultūrai, kur indivīds kļūst par atmiņas patērētāju. Izstādes kuratore — Anete Skuja.

Izglītības programma:

Starptautisks simpozijs «Re—vīzijas»

08.VI–10.VI, tiešsaistē

Simpozijs pievērsīsies tehnoloģiju fundamentālajai lomai mākslas attīstībā, apskatot inovatīvus, radošus konceptus un jaunas mākslas eksponēšanas un pieredzes iespējas, kuras mākslinieki apguvuši un realizējuši pandēmijas ietekmē. Uzmanība tiks vērsta digitālās vides un digitalizācijas procesiem gan kā unikāliem projektiem, gan arī kā risinājumiem krīzes situācijās. Simpozijā piedalīsies mākslinieki Vika Eksta (Latvija), Luna6, Jūnass Lunds (Jonas Lund, Zviedrija), Paola Paleari (Paola Paleari, Itālija/Dānija), Maiks Pepi (Mike Pepi, ASV), Sīms Preimans (Siim Preiman, Igaunija), Airi Trīsberga (Airi Triisberg, Igaunija). Kuratore — Agnese Pundiņa.

 

Diskusija «Kuratora loma un tās attīstība šodien»

17.VI, tiešsaistē

Balvas «Jaunais kurators!» ietvaros norisināsies diskusija, kuras dalībnieki pievērsīsies dažādajiem problēmjautājumiem, kas skar šo nozari. Sarunā piedalīsies kuratori Irēna Bužinska, Auguste Petre, Tīna Pētersone, Kaspars Vanags. Diskusiju vadīs Antra Priede.

 

Balvas «Meklējam jauno fotogrāfijā!» finālistu darbu prezentāciju vakars

17.VII, ISSP Galerija

Balvas finālistu darbu prezentācijas vakars sniegs iespēju ieskatīties piecos Baltijas valstu jauno mākslinieku balvai pieteiktajos projektos. Savus darbus prezentēs: Adelīna Kalniņa (Latvija), Audrjus Krjaučūns (Audrius Kriaučiūnas, Lietuva), Visvalds Morkevičs (Visvaldas Morkevičius, Lietuva), Zanda Puče (Latvija), Vinita Vilcāne Krilova (Latvija). Galveno balvu 2021. gada konkursā starptautiskā žūrija piešķīra Visvaldam Morkevičam, savukārt speciālbalvu — iespēju izdot savu grāmatu Lietuvas izdevniecībā «NoRoutine Books» — ieguva Kristīne Krauze Slucka ar projektu «Materiālā visuma vibrācijas. Zelta slāpes».

Lai aktualizētu un veicinātu domu apmaiņu laikmetīgās mākslas teorijā un starpdisciplināru skatījumu uz Latvijas mākslas vidē notiekošajiem procesiem, arī šogad ir sagatavots Rīgas Fotogrāfijas biennāles  «Next 2021» izdevums, kas aplūko digitālās vides ietekmi uz laikmetīgo fotogrāfiju un sniedz padziļinātu ieskatu biennāles notikumos. Bagātīgi ilustrētais izdevums plašāk iepazīstina arī ar izstādēm, pasākumiem un māksliniekiem. Izdevumā sadaļā «Izstāde kabatā» būs skatāma arī izstāde «Your post has been removed, your account might be deleted» — kuratore Evita Goze atlasījusi desmit mākslinieku darbus, kas tika izdzēsti no viņu Instagram kontiem, jo tie pārkāpjot sociālo tīklu platformas noteikumus.

 

Rīgas Fotogrāfijas biennāle «Next» ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. «Next» uzmanība tiek pievērsta Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem, «Next» programma nodrošina redzamību un platformu, lai mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā. Vairāk informācijas par biennāli un pasākumu programmu — «Next» mājaslapā.