Attēls no filmas «Anete»

Rīgas Starptautiskais kino festivāls («Riga IFF») šoruden, no 14. līdz 24. oktobrim, aicinās skatītājus gan Rīgā, gan visā Latvijā pievienoties jau astotajam festivāla gadam — kino baudītāju maņām tiks nodotas vairāk nekā simts filmas desmit tematiskās sadaļās, tostarp piecās konkursa programmās.

Ziņas Fold 17. septembris, 2021

Šogad «Riga IFF» sauklis ir «There is always time» jeb «Laiks ir vienmēr». To ataino arī kuratoru izvēles, programmu sadaļās iekļaujot gan darbus, kas meistarīgi virpina pagātnes un nākotnes paviedienus, gan parafrāzes par tagadnes laiku, iespējami notikušo un nākamības vīzijām.

 

«​Laikam nav objektīvu robežu, tas ir absolūts, vienlaikus formā un saturā — neparedzams. Būtiski ir tas, kā mēs laiku piepildām. Kino var laiku apturēt, palēnināt, nobīdīt, tas var laiku izstāstīt un paskaidrot, bet nekad ne iztukšot. Veltiet vienpadsmit oktobra dienas festivāla kino pieredzei — apziņu paplašinošam un prātu uzasinošam piedzīvojumam; kolektīvam vai individuālam — tā ir jūsu izvēle, mēs parūpēsimies par abām,» novēl «Riga IFF» vadītāja Liene Treimane.

 

Festivālu 14. oktobrī atklās filma «Es piedzimu Rosellīni», kas saved kopā Latvijas kino veidotājus (kopproducenti — «VFS Films», scenārija līdzautors — Dāvis Sīmanis, operators – Valdis Celmiņš) un leģendāru kino dinastiju. Ietekmīgā itāļu neoreālisma režisora Roberto Rosellīni (Roberto Rossellini) mazdēla Alesandro Rosellīni (Alessandro Rossellini) veidotā dokumentālā filma ieskicē teju simts gadus radošuma, izgaismojot arī «mākslinieciskā patriarha» slavas mantinieku dzīves ēnas puses. Atklāšanas vakarā klātesoša būs daļa filmas starptautiskās komandas, savukārt nākamajā dienā, 15. oktobrī, interesentiem tiks piedāvāta iespēja viņus satikt klātienes sarunā. Atklāšanas seanss ievada arī retrospektīvas programmu «The Rossellinis and the Century».

Kino cienītājus iepriecinās sadaļa «Festival Selection», kurā iekļautas sešpadsmit Eiropas un pasaules kino festivālos atzinīgi novērtētas filmas. Izvēlēto filmu vidū ir franču kino meistara Leosa Karaksa (Leos Carax) filma «Anete» — psihedēlisks un ar operas vērienu apveltīts mūzikls. Filma šogad saņēmusi Kannu kinofestivāla labākās režijas balvu. Tāpat tiks izrādīta skatītāju un kritiķu mīluļa Vesa Andreson (Wes Anderson) jaunākā filma «Francijas Vēstnesis, pielikums avīzei «Liberty, Kansas Evening Sun»». Savukārt kino formāta ekstrēmās robežas kārtējo reizi pārbaudīs franču kino «enfant terrible» Gaspars Noē (Gaspar Noe), kura vizuāli izteiksmīgās filmas «​​Lux Æterna» galvenajā lomā ir Šarlote Geinsbūra (Charlotte Gainsbourg). Viņa pavisam citādā ampluā redzama arī smalki būvētajā kamerdrāmā «Suzanna Andlere».

 

Ziemeļvalstu kino darbus piedāvās «Nordic Highlights» sadaļa — desmit filmu klāstā ir gan tumši eksistenciālā komēdija «Taisnās tiesas jātnieki» ar Madsu Mikelsenu (Mads Mikkelsen) sēru sadusmota kara veterāna lomā, gan provokatīvs skatījums uz kādas sievietes karjeras kāpnēm pornoindustrijā filmā «Bauda».

 

Šogad festivālā ir īpaši bagātīgs nacionālo pirmizrāžu klāsts, kas visplašāk pārstāvēts sadaļā «Home Made», «Premieres», kā arī galvenajā, pilnmetrāžas kino konkursā «Riga IFF Feature Film Competition» — tajā iekļauta Lailas Pakalniņas filma «Spogulī», kas selfija estētikā iztēlo Sniegbaltītes stāstu narcisisma un paštēla pārņemtai paaudzei, Rebekas Lamaršas–Vadelas un Dāvja Sīmaņa skats uz aizgājušo Rīgas starptautisko mākslas bienāli «RIBOCA 2» filmā «Viss reizē zied», kā arī spēcīgas pilnmetrāžas debijas no Latvijas kino veidotājiem.

 

Astotais «Riga IFF» īpašu uzmanību pievērš arī visjaunākajiem skatītājiem — festivāla bērnu filmu programma «Kids’ Reel» šogad var lepoties ne tikai ar garāku norises laiku, abām «Riga IFF» nedēļas nogalēm, bet arī diviem konkursiem, kas būs ērti skatāmi tiešsaistē visā Latvijas teritorijā.

Par aktuālāko kino mākslā arī šogad vēstīs festivāla sadaļa «Short Riga», kuras Starptautiskais īsfilmu konkurss tiks demonstrēts sešos seansos. Savukārt Nacionālajā konkursā par balvu sacentīsies gan atzinību guvuši autori, gan spēcīgi debitanti.

 

Klātienes seansos kinoteātrī «Splendid Palace» un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē varēs piedalīties, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu sertifikātu. Pirmo reizi festivāla vēsturē vairāki klātienes seansi notiks arī «Riga IFF» filiālēs ārpus Rīgas — Madonā, kinoteātrī «Vidzeme», un Valmiermuižā. Savukārt tiešsaistē lielāko programmas daļu varēs noskatīties ikviens festivāla viesis no jebkuras vietas Latvijas teritorijā.

 

Līdztekus publiskajai filmu programmai norisināsies arī kino industrijas profesionāļiem paredzētais «Riga IFF Forum», kurā vietējiem un ārvalstu kino jomas pārstāvjiem būs iespēja dalīties ar pieredzi un zināšanām.

 

Pilna festivāla programma, biļetes, festivāla abonements un detalizētāka informācija par gaidāmajiem notikumiem — «Riga IFF» mājaslapā.

 

Festivāls top ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Eiropas Savienības programmas «Radošā Eiropa — Media», Nacionālā Kino centra un Rīgas domes atbalstu.