Foto — Māris Ločmelis

No 24. septembra līdz 24. oktobrim Laubes namā Baložu ielā 20A būs skatāma izstāde «Paštrokšņi». Tā balstās Paulas Tisenkopfas personīgajā pieredzē, sastopoties ar diagnozi krūts vēzis un krīzi, kurā mēģinājumi izpildīt apkārtējo gaidas vairs nespēja glābt no satikšanās ar sevi. Izstādi veido video, fotogrāfijas, skaņa un teksts, kas savijas vienotā vēstījumā.

Ziņas Fold 15. septembris, 2021

«Izstāde ir mēģinājums izstāstīt slimību ne tikai kā fizisku, bet arī kā garīgu notikumu. Garīgajam ietverot ne tikai labo un pacilājošo, bet arī visu to, kas apbēdina, šokē, izbiedē, samulsina,» akcentē izstādes iniciatore Paula Tisenkopfa. Viņa pauž gandarījumu par sadarbību ar radošo komandu, kurai izdevies slimības pieredzi izvērst un materializēt ikvienam piedzīvojamā stāstā. «Paštrokšņi» kuratore ir Kristīne Liniņa, bet pārējo komandu veido rakstniece Inga Gaile, fotogrāfs Māris Ločmelis, videomākslinieks Rolands Briedis un dizainere Tatjana Raičiņeca.

 

Inga Gaile stāsta, ka izstādē par trokšņiem tiek dēvētas ietekmes, kurām ik dienu ir pakļauti simtiem, tūkstošiem ļaužu: «Cilvēks bieži nespēj sadzirdēt savu īsto balsi, jo tā ir izšķīdusi trokšņos — klišejās, vecāku kontrolē, ikdienas varmācībā, jābūtībās, ietekmēs, pareizībās, bailēs no sociālās nāves. Tāpēc izstādē balss, kura mums katram kaut kur ir, nosaukta par paštroksni.»

 

Izstāde būs apskatāma oktobrī, kad ik gadu Latvijā un pasaulē tiek atzīmēts Krūts veselības mēnesis. Izstādes ietvaros paredzēts organizēt arī saistošas diskusijas ar nozares profesionāļiem par tēmām, kuras šī pieredze ir aktualizējusi. Ieeja izstādē būs par ziedojumiem, un saziedotie līdzekļi tiks novirzīti labdarības fondam «Rozā vilciens», palīdzot nodrošināt atbalstu sievietēm Latvijā ar krūts vēža diagnozi.

 

Pavadošajai programmai interesenti aicināti sekot līdzi izstādes mājaslapā, kā arī sociālajos tīklos Facebook un Instagram. Izstāde tiek organizēta ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un «Madara Cosmetics» atbalstu.