Ēdamistabas mēbeļu komplekts «Saulīte» (1975). Dizains — Maija Pumpura, ražotne — «Teika». Foto — V. Ezeriņš.

Turpinot apmeklētāju iecienītā cikla «Klasiskās vērtības» 2021. gada rudens sezonu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) tiešsaistes platformā «Zoom» piedāvā vēl trīs lekcijas, kurās tiks aplūkots 20. gadsimts — gan tā sākuma posms, kad tika likti pamati latviešu dizaina un profesionālās amatniecības attīstībai, gan padomju periods, kura izpēte atklāj līdz šim maz zināmus dizaina vēstures faktus. Pirmā lekcija gaidāma jau 27. oktobrī.

Ziņas Fold 26. oktobris, 2021

2021. gada «Klasisko vērtību» lekciju saturā uzmanība tiek veltīta 20. gadsimta Latvijas mēbeļu, grāmatu un stikla dizaina pētniecības jautājumiem, īpaši izceļot atsevišķu mākslinieku, arhitektu un dizaineru veikumu.

 

«Klasisko vērtību» jauno sezonu 22. septembrī atklāja vēsturnieka Māra Stinkuļa pētījums par galdniekmeistara Pētera Prūša (1873–1953) daiļradi, kurš, iedvesmojoties no Čārlza Renī Makintoša (Charles Rennie Mackintosh) daiļrades un nacionālā romantisma idejām, 20. gadsimta sākumā īstenojis gan savus, gan mākslinieku Jēkaba Bīnes un Anša Cīruļa mēbeļu projektu metus.

Cikla turpinājumā 27. oktobrī plkst. 17.30 dizaina vēstures pētniece Kristīne Budže aicina uz lekciju «Mēbeļu dizains un ražotne 20. gadsimta 60.–70. gadu Latvijā», kurā viņa detalizētāk iepazīstinās ar PSRS mājokļu celtniecības politiku un jaunizveidoto mēbeļu dizaina izstrādes un ražošanas sistēmu, īpaši izceļot atsevišķu Latvijas arhitektu un dizaineru sniegumu vissavienības un starptautiskajā mērogā.

 

10. novembrī plkst. 17.30 mākslas zinātniece Inta Pujāte aplūkos Belle Époque («Skaistais laikmets») periodu, kas Latvijā bija jaunas un radošas mākslinieku paaudzes darbības laiks. Viņi, līdzīgi saviem laikabiedriem Eiropā, strādāja dažādās mākslas jomās, cenšoties radīt modernu formu. Kopējā vienotā stila izveidei, kas aptvertu arhitektūru, interjeru, vizuālo mākslu, grāmatu un žurnālu noformējumu, tobrīd tika pievērsta liela uzmanība. 1904. gadā dibinātā apgāda «Zalktis» darbība atspoguļo šos centienus Latvijā, kam arī būs veltīts lektores stāsts.

Cikla noslēgumā 1. decembrī plkst. 17.30 par pētnieciskiem atklājumiem ziņos Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja vēsturniece Zita Pētersone, sniedzot plašāku ieskatu vienas no vecākajām un veiksmīgākajām stikla ražotnēm Rīgā — Iļģuciema stikla fabrikas — darbībā. Uzņēmums strādāja vairāk nekā 130 gadus, atstājot spilgtas liecības Latvijas stikla ražošanas vēsturē un kultūras mantojumā.

 

Visas lekcijas norisinās «Zoom» platformā un ir bez maksas. Lai piedalītos lekcijā, interesenti aicināti aizpildīt pieteikuma anketu.

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais cikls «Klasiskās vērtības» veidots ar mērķi aktualizēt jautājumu par latviešu lietišķās mākslas dārgumiem, popularizēt tos un iepazīstināt auditoriju ar ievērojamāko mākslinieku dzīvi un daiļradi. Stāstījumu tēmas izvēlētas, sasaistot vēsturiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendences un akcentējot klasisko vērtību nozīmi kultūras vidē Latvijā un pasaulē. Visas lekcijas papildina plašs vizuālais materiāls.