Attēls — «Free Riga»

Noslēdzot diskusiju ciklu «Sabiedrība veido telpu», biedrība «Free Riga» 29. oktobrī plkst. 14.00 aicina piedalīties konferencē par pašavaldības neizmantoto ēku atvēršanu publiskai pagaidu lietošanai.

Ziņas Fold 22. oktobris, 2021

Konferencē tiks apskatīta Alīses ielas ūdenstorņa priekšizpēte kā priekšlikums pašvaldības īpašuma aktivizācijai, Briseles pašvaldības pieredze līdzīgu projektu īstenošanā, kā arī apzināta dažādu NVO un iniciatīvu kā pašvaldības partneru vajadzības veiksmīgai neizmantoto pašvaldības īpašumu atdzīvināšanai.

 

Neizmantoto ēku pagaidu lietošana risina īpašnieku vajadzību apsaimniekot un samazināt uzturēšanas izmaksas gaidīšanas vai pārejas periodā esošam īpašumam, kā arī sabiedriski un radoši orientētu cilvēku vajadzību pēc pieejamas un interesantas telpas. Pagaidu lietošanu kā apzinātu neizmantoto īpašumu «aizgādņu» un pieejamas sabiedriskas telpas veidošanas praksi 1980. gados sāka īstenot kultūras organizācijas Nīderlandē, Vācijā un Anglijā. Kopš tā laika pagaidu lietošana attīstījusies ne vien kā praktisks apsaimniekošanas risinājums īpašniekiem un nodrošinājusi sabiedriski lietderīgu pielietojumu tūkstošiem neizmantoto ēku visā Eiropā, bet kļuvusi arī par aprobētu revitalizācijas instrumentu pašvaldību politikā, ar kura palīdzību ienest dzīvību, atbalstīt sociālu revitalizāciju un atrast jaunas perspektīvas citādi grūti attīstāmām vietām. Daudzu Eiropas pašvaldības mērķtiecīgi atbalsta sabiedrisku pagaidu lietošanu, lai veicinātu izmaksās pieejamas telpas veidošanos iedzīvotāju un kultūras iniciatīvām, kā arī iespējas pašiem iedzīvotājiem veidot iekļaujošāku, taisnīgāku un demokrātiskāku pilsētvidi.

 

Konferences programma:

  • «Free Riga» pieredze neizmantoto ēku sabiedriskā lietošanā;
  • Priekšizpētes rezultāti par pašvaldības iespējām aktivizēt pašvaldības neizmantotos īpašumus, gadījuma analīze: Alīses ielas ūdenstornis;
  • Pašvaldības neizmantoto ēku sabiedriskā pagaidu lietošanas prakse Briselē;
  • Diskusija par NVO vajadzībām sabiedrisku ēku pagaidu lietošanā.

Gaidāmajā tiešsaistes konferencē, kas notikts piektdien, 29. oktobrī, plkst. 14.00–17.00 «Zoom» platformā, aicināts piedalīties ikviens interesents. Lai saņemtu pieeju pasākuma saitei, jāaizpilda pieteikuma anketa.

 

Biedrība «Free Riga» ir pirmā organizācija Latvijā, kas adaptē neizmantotu ēku pagaidu lietošanas modeli Rīgā un kopš 2014. gada atver tukšos īpašumus mākslas, kultūras un sabiedriskām iniciatīvām. «Free Riga» kopā ar vairākiem simtiem partneru un brīvprātīgo pārveidojusi 26 tūkstošus kvadrātmetru neizmantotu telpu un 5 hektārus zemes deviņās lokācijās Rīgā par radošu un sabiedrisku darbību atbalstošiem kvartāliem un teritorijām tādos projektos kā Zunda dārzs, «D27» Dzirnavu ielā, Lastādijas kvartāls starp Puškina un Turgeņeva ielām, Tallinas ielas kvartāls, kultūrvieta «Alksnājs» un «K57» Vecrīgā, Sarkandaugavas kultūrplānošanas iniciatīva un «Viskaļi. Dzīves kvalitātes dizaina institūts».