Attēls — «Lielais Kristaps»

Nacionālā kino balva «Lielais Kristaps» norisināsies no 23. līdz 27. februārim, un tās programma būs skatāma klātienē kinoteātrī «Splendid Palace», kur notiks arī diskusija «Latvijas kino. Jaunie laiki». Tāpat kinoteātrī varēs aplūkot Mūža balvas ieguvējai, kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai veltītu izstādi. Savukārt portālā «Filmas.lv» būs skatāma retrospekcijas filmu programma un studentu filmu konkurss. «Lielā Kristapa» noslēguma ceremonija notiks 27. februārī «Hanzas peronā».

Ziņas Fold 22. februāris, 2022

Diskusija «Latvijas kino. Jaunie laiki»

«Lielā Kristapa» notikumus aizsāks diskusija «Latvijas kino. Jaunie laiki», kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un portālu «Kino Raksti». Tā notiks 23. februārī plkst. 15.00 un tiešraidē būs skatāma gan «Lielā Kristapa» Facebook lapā, gan «LSM». Diskusijas pirmajā daļā piedalīsies fundamentālā pētījuma par neatkarīgās Latvijas kino «Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990–2020» veidotāji un autori Inga Pērkone, Dita Rietuma, Dāvis Sīmanis, Zane Balčus, Ieva Viese–Vigula, un to moderēs producents Uldis Cekulis. Diskusijas otrā daļa veltīta Latvijā tapušajām pēdējo gadu filmām, un tajā piedalīsies kinokritiķe un kinoteātra «Splendid Palace» kuratore Daira Āboliņa, producente Alise Ģelze, režisors un producents Matīss Kaža, LMT Viedtelevīzijas satura vadītāja Anna Rozenvalde, producents Guntis Trekteris, un Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma. Sarunu vadīs «Kino Rakstu» galvenā redaktore Kristīne Matīsa.

 

Klātienes pasākumi kinoteārī «Splendid Palace»

Klātienes pasākumi kinoteārī «Splendid Palace» notiks «zaļajā režīmā» — tos varēs apmeklēt ar derīgu Covid–19 vakcīnas vai pārslimošanas sertifikātu. Kino programmu atklās 24. februārī plkst. 18.00 ar ārpuskonkursa pirmizrādi — Armanda Zvirbuļa režisētās daudzsēriju mākslas filmas «Krimināllieta iesācējam» pirmajām divām sērijām. Plkst. 19.00 «Splendid Palace» Mazajā zālē būs skatāma Latvijas un Čehijas kopproducētā dokumentālā filma «Gorbačovs. Paradīze» (režisors Vitālijs Manskis), kas «Lielajam Kristapam» nominēta piecās kategorijās.

 

25. februārī pirmizrādi svinēs divas filmas. Plkst. 18.00 demonstrēs Ivara Zviedra dokumentālo filmu «Uz neredzīti, Brasa!», kas atklāj dzīvi aiz Brasas cietuma vārtiem un «Lielajam Kristapam» nominēta trīs kategorijās. Seansā plkst. 20.00 būs skatāma Mārča Lāča sirreālās komēdijas «Revolūcija» pirmizrāde. Mazajā zālē plkst. 17.30 demonstrēs Matīsa Kažas «īsternu» «Wild East. Kur vedīs ceļš», kas kandidē uz sešām «Lielā Kristapa» balvām, bet plkst. 19.30 — Rebekas Lamaršē–Vadelas un Dāvja Sīmaņa filmu «Viss reizē zied», kas paver Rīgas Starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA2) aizkulises un Nacionālajai kino balvai nominēta divās kategorijās.

 

26. februārī plkst. 13.30 būs skatāma Martas Elīnas Martinsones debijas filma «Tizlenes», kas «Lielajam Kristapam» nominēta desmit kategorijās, un plkst. 14.00 sāksies animācijas seanss, kurā iekļautas sešas īsfilmas. Latvijas pirmizrādes piedzīvos ārpuskonkursa filma «Dusmukule» (režisore Dace Rīdūze) un «Lielā Kristapa» nominantes «Diendusa» (Nila Skapāna pēdējā filma) un «Čuči čuči» (režisore Māra Liniņa), kas bija iekļauta Berlīnes kino festivāla programmā. Animācijas filmu seansā iekļautas arī «Lielajam Kristapam» nominētās filmas «Trubā» (režisors Jurģis Krāsons), «Comeback» (režisors Vladimirs Leščovs) un «Goda sardze» (režisors Edmunds Jansons).

 

Plkst. 15.30 Mazajā zālē demonstrēs Lailas Pakalniņas filmu «Spogulī», kas saņēmusi desmit nominācijas «Lielajam Kristapam». Plkst. 16.00 Lielajā zālē notiks pirmizrāde Andreja Verhoustinska dokumentālajai filmai «Delle» par mākslinieci Birutu Delli, kas «Lielajam Kristapam» nominēta trīs kategorijās. Plkst. 17.30 demonstrēs Alesandro Rosellīni dokumentālo filmu – ģimenes portretu — «Es piedzimu Rosellīni» (viena nominācija «Lielajam Kristapam»), un plkst. 19.30 gaidāms Daces Pūces debijas filmas «Bedre» seanss (filma nominēta astoņās kategorijās).

 

Studentu un īsfilmu programma skatāma divos seansos (plkst. 18.00 un 20.00) un tajā demonstrēs astoņas filmas. Pirmajā seansā iekļauta filma «Flauta» (režisors Intars Rešetins, pirmizrāde) un studentu konkursa filmas «Profesors un Gena» (režisore Elza Gauja), «Bezfilma» (režisors Rūdolfs Anže), un «Mia» (režisors Emīls Alps). Otrajā seansā būs skatāma Ilzes Burkovskas–Jakobsenas īsfilmas «Atseko man» pirmizrāde un studentu konkursa filmas «Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. 1. daļa» (režisore Lāsma Bērtule) , «Priekuļu miljonāri» (režisore Līva Polkmane) un «Negaiss» (režisors Jāzeps Podnieks).

 

Kinoteātrī «Splendid Palace» būs apskatāma arī kostīmu māksliniecei Ievai Kundziņai, kurai šogad pasniegs «Lielo Kristapu» par mūža ieguldījumu, veltīta izstāde.

 

Tiešsaistes programma portālā «Filmas.lv»

Tiešsaistē plaša «Lielā Kristapa» programma no 24. februāra līdz 5. martam skatāma portālā «Filmas.lv». Tā sadalīta vairākās apakšprogrammās.

 

Astoņas dažādos laikos tapušas filmas ļauj novērtēt kostīmu mākslinieces Ievas Kundziņas, kura šogad saņems «Lielo Kristapu» par mūža ieguldījumu, talantu: «Četri balti krekli» (1967), «Ceplis» (1972), «Dāvana vientuļai sievietei» (1973), «Puika» (1977), «Agrā rūsa» (1979), «Akmeņainais ceļš» (1983), «Sprīdītis» (1985) un «Maija un Paija» (1990).

 

Programma «Viņi ir ar mums» godina spilgtas Latvijas kino personības, kuru dzīves pārtrūka 2021. gadā. Šajā programmā iekļautas filmas «Skumjš stāsts par māsu Keriju» (režisors Ansis Bērziņš, 1978), «Burvīga diena» (režisors Nils Skapāns, 2010) un «Pavasaris» (2000, režisors Nils Skapāns), «Teritorija. Vija Celmiņš» (režisors Olafs Okonovs, 2014), «Vakara variants» (galvenajā lomā — Astrīda Kariša, 1980), «Varmācības meditācija» (galvenajā lomā — Armands Reinfelds, 1993), «Keep Smiling!» (režisors Askolds Saulītis, 2003) un «Puika» (mūzikas autors — Mārtiņš Brauns, 1977).

 

No 27. februāra līdz 5. martam vietnē «Filmas.lv» būs skatāma arī Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālās Filmu skolas studentu filmu izlase: «Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas. 1. daļa» (režisore Lāsma Bērtule), «Mia» (režisors Emīls Alps), «Negaiss» (režisors Jāzeps Podnieks), «Priekuļu miljonāri» (režisore Līva Polkmane) un «Profesors un Gena» (režisore Elza Gauja).

 

Latvijas filmu nozares vadošā institūcija — Nacionālais Kino centrs — savu 30 gadu jubileju svin ar atskatu atjaunotās valsts filmu nozares vēsturē, portālā «Filmas.lv» ar ekspertu balsojuma palīdzību apkopojot nozīmīgākās filmas katrā no trim desmitgadēm. Katras desmitgades filmu izlasei pievienots arī apraksts par konkrētā perioda būtiskākajām iezīmēm un laikmeta kontekstu.

 

«Lielā Kristapa» noslēguma ceremonija notiks 27. februārī «Hanzas peronā», un tiešraidē to translēs LSM un Latvijas Televīzija. Vairāk informācijas par gaidāmajiem notikumiem — «Lielā Kristapa» mājaslapā.