Foto — Kristīne Krauze–Slucka

No 7. aprīļa līdz 14. maijam ISSP Galerijā būs skatāma mākslinieces Kristīnes Krauzes–Sluckas izstāde «Izšķirtspējas streiks» — jaukto mediju instalācija, kas aplūko fotogrāfijas pārproducēšanu digitālajā laikmetā. Izstādes kuratore ir Iveta Gabaliņa.

Ziņas Fold 28. marts, 2022

Mākslinieces Kristīnes Krauzes–Sluckas izstāde «Izšķirtspējas streiks» kritiski analizē fotogrāfijas un fotogrāfisko atmiņu vērtību digitalizācijas un sociālo tīklu laikmetā. Aplūkojamās instalācijas izejmateriāla pamatā ir sasmalcinātas fotogrāfijas no mākslinieces ģimenes albuma. Izstādes apraksts vēsta: «Līdz ar fotogrāfiju samalšanu ģimenes atmiņas pārvēršas bezveidīgā masā, pakļaujot fotogrāfiju jaunu nozīmju meklējumiem. Mūsdienās tiek fotografēts aizvien vairāk, bet lielākā daļa radīto attēlu nonāk virtuālajā vidē, cirkulējot datu masā kā aizmirstībā. Šī digitālā laikmeta iezīme ir atstājusi nospiedumu uz cilvēku maņām, klātbūtnes izjūtu un apkārtējās vides uztveri, radot specīgu nosķirtību cilvēkvidē.»

 

Kristīne, aprakstot savu darba iedvesmu, stāsta, ka, kopā ar mammu šķirstot ģimenes albumu, viņa atskārtusi, ka ne jau fotogrāfijas, bet pats albuma pārskatīšanas process un saruna ir tas, kas piešķir šīm fotogrāfijām vērtību. «Post–digitālajā laikmetā, kad attēlu pārmērīgums demonstrē atkārtošanos, blīvumu un intensitāti, bet foto kameras reproduktīvā funkcija noreducē klātbūtni līdz plakanai datu kopai, fotogrāfijas loma ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas. Papīra fotogrāfijas albums ir kļuvis par novecojušu formātu vizuālo atmiņu glabāšanai, un to ir aizstājuši digitālā laikmeta blakusprodukti — sociālo tīklu platformas vai cietie diski. Šīs cilvēciskās atmiņas tiek transformētas neaptveramā datu masā, kas plūst cauri ierīcēm kā caurduriem, veidojot stāvošus attēlu dīķus,» par izstādi stāsta tās kuratore Iveta Gabaliņa.

 

Kristīne Krauze–Slucka (1979) ir vizuālā māksliniece, kura savā mākslinieciskajā praksē aplūko un pēta cilvēka, tehnoloģijas un dabas attiecības, bieži eksperimentējot ar digitālajiem un analogajiem fotogrāfiskajiem procesiem. Pievēršot uzmanību adaptācijas un hibridizācijas norisēm, māksliniece priekšplānā izvirza izvēlētā medija materialitātes aspektus, kas balstās uz darba tapšanas procesa saturisko risinājumu.

 

Izstādes atklāšana ISSP galerijā notiks 7. aprīlī no plkst. 12.00 līdz 20.00.