«Be Flat» cirka izrāde «Follow Me». Foto — Jimmy Kets

Laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivāls «Re Rīga!» šogad piedāvās aktivitātes divās pilsētas apkaimēs — Sporta ielas kvartālā Rīgas centrā, kā arī Āgenskalnā, Rīgas cirka pagaidu mītnē Zeļļu ielā un arī Āgenskalna tirgus apkārtnē. Festivāls notiks no 17. līdz 21. augustam, un par tā vadmotīvu izvēlēts satikšanās prieks.

Ziņas Fold 15. jūlijs, 2022

Šogad «Re Rīga!» notiks jau desmito reizi, un jubilejas gadā festivāls piedāvās plašu programmu ar izrādēm gan no Baltijas, gan citām valstīm. Kā norāda festivāla rīkotāji, izrāžu klāsts ir bagātīgs arī žanriski, tematiski un formāta ziņā.

 

Notikuma devīze «Hello, and follow me!» («Sveiki, un sekojiet man!») atsaucas uz festivāla galvenajiem viesmāksliniekiem — Beļģijas cirka apvienību «Be Flat», kas Rīgā viesosies ar izrādēm «Follow Me» un «Double You». «Follow Me» ir izrāde pilsētvidē, kas tiek īpaši radīta katrai norises vietai. Skatītāji seko māksliniekiem, kuri netradicionālā veidā pārvietojas pa pilsētu — lēkā pa namu jumtiem, karājas zem tiltiem un lodā pa balkoniem.

Rīgas cirka radošais direktors un festivāla «Re Rīga!» dibinātājs Mārtiņš Ķibers ir gandarīts par iespēju uz Rīgu atvest «Be Flat»: «Izrādi «Follow Me» plānojām jau 2020. gada festivāla programmā, taču pandēmijas dēļ iecere nerealizējās. Izrādi esmu redzējis vairākās Eiropas pilsētās, un tā katru reizi ir citāda, bet vienmēr skatītāji ir sajūsmā par asprātīgajiem, negaidītajiem risinājumiem. Es pat teiktu, ka šī ir izrāde, kurā piedzīvot katarsi.»

 

Mārtiņš min, ka arī otra cirka apvienības «Be Flat» izrāde ir aizraujoša un īpaša: «Ne velti šos māksliniekus dēvē par hameleoniem — katra viņu izrāde ir pilnīgi atšķirīga. «Double You» ir šedevrs, kas apspēlē tā dēvēto FOMO (fear of missing out) sindromu jeb cilvēku bailes neuzzināt visu. Katra skatītāju grupa redz tikai daļu no spēles laukuma. Tā ir izrāde par draudzību un dažādību — seši spilgti varoņi satiekas muzikāli ritmiski trakā izrādē un rada brīnumu.»

Vēl festivāla programmā iekļauta apvienības «Tripotes la Compagnie» (Beļģija) dzīvespriecīgā izrāde visām paaudzēm «Encore une fois», kā arī neparasti plastiskā un harismātiskā kontorsioniste (t.s. «gumijas cilvēks») Marina Cherry (ASV, Zviedrija, Beļģija) ar izrādi «Only Bones v1.6». Būs iespēja apmeklēt arī vairākas Baltijas mākslinieku izrādes, piemēram, aizraujošo un intelektuāli izaicinošo Latvijas un Lietuvas mākslinieku sadarbības izrādi «Up to this Point», ko veidojusi apvienība «Taigi cirkas», kurā piedalās arī Rīgas cirka skolas pasniedzējs un cirka mākslinieks Aleksejs Smolovs. Savukārt «Kanta Company» apvienība no Lietuvas, kas festivāla laikā atradīsies mākslas rezidencē Rīgas cirkā, rādīs savu topošo izrādi «107 Ways to Deal With Pressure».

 

Festivāla laikā notiks arī Rīgas cirka skolas darbnīcas bērniem, kā arī sadarbībā ar Āgenskalna tirgu festivāla nedēļā «Be Flat» mākslinieki vadīs meistarklases skatuves mākslas profesionāļiem no Baltijas.

 

Pilna programma un sīkāka informācija par māksliniekiem — Rīgas cirka mājaslapā.